LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, miratohen në parim projektligjet për ndryshimin e FSK

  18 Tetor, 2018

  fsk1Parlamenti i Kosovës miratoi të enjten në parim tri projektligjet që i hapin rrugë ndryshimit të mandatit të Forcës së Sigurisë. Këto projektligje që mundësojnë rritjen e përgjegjësive për këtë forcë, u përkrahën nga të gjitha partitë politike në parlament, përveç Listës Serbe.

  Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, tha se ky është një ...

 • Kosovë: Kuvendi miraton ligjet për ushtrinë e Kosovës

  18 Tetor, 2018

  fskMe votat unanime të shumicës së deputetëve të Kuvendit të Kosovës u miratuan ligjet që e shndërrojnë FSK-në në ushtri të Kosovës. Miratimi i këtyre ligjeve u kundërshtua nga deputetët serb të Kosovës.

  Kuvendi i Kosovës me vota unanime, pa praninë e deputetëve të serbëve të Kosovës, miratoi tri ligjet që transformojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, ...

 • Vuçiç: Largimi i UNMIK-ut na detyron të mbrojmë njerëzit tanë

  17 Tetor, 2018

  VucicPresidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të mërkurën se thirrja e SHBA për tërheqjen e misionit paqeruajtës të OKB-së nga Kosova do ta linte Serbinë pa zgjidhje tjetër përveçse të mbronte njerëzit e saj në Kosovë.

  Zoti Vuçiç nuk tha konkretisht se çfarë lloj veprimi mund të ndërmarrë Serbia në Kosovë.

  Kërcënimi i tij vjen pas thirrjes së bërë nga ambasadorja ...

 • Ministri serb reagon ndaj ambasadorit të SHBA

  16 Tetor, 2018

  Kyle Scot ambMinistri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i njohur për qëndrimet e tij pro ruse, reagoi ndaj ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, i cili tha se Kosova është shtet i pavarur e sovran.

  Ambasadori Scott, të hënën duke ju përgjigjur pyetjes së një gazetari serb që ju referua qeverisë së Kosovës si “e ashtuquajtura qeveri”, tha se ...

 • Nga nesër nëse hidhni mbeturina jashtë kontejnerëve do të gjobiteni

  16 Tetor, 2018

  mbeturinatQë nga dita e nesërme, kushdo që hedh mbeturina jashtë kontejnerëve apo djegin mbeturina do të gjobitën prej 20 deri në 100 euro.

  Kjo pasi nesër, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Fatmir Matoshi  do të nënshkruajë Udhëzimin Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore.

  Përmes këtij udhëzimi administrativ, të gjithë personat fizik që hedhin mbeturina jashtë kontenjereve apo djegin mbeturina do ...

 • Parlamenti i Kosovës e “shndërron FSK-në në ushtri” këtë javë

  15 Tetor, 2018

  FSKMe tre ligje të veçanta, parlamenti i Kosovës do ta shndërrojë FSK-në në ushtri të Kosovës, por pa ia ndërruar emrin. Serbia e kundërshton shndërrimin e FSK-së në ushtri, duke e cilësuar si kërcënim për rajonin.

  Këtë të enjte Parlamenti i Kosovës për herë të parë diskuton dhe pritet  të miratojë tri ligjet e propozuara nga qeveria që do ta ...

 • Kosovë: Dështon nisma për unifikimin lidhur me dialogun me Serbinë

  12 Tetor, 2018

  parlamentiPartitë më të mëdha opozitare në Kosovë, nuk duan as të takohen me partitë në pushtet për hartimin e një “platformë të përbashkët për dialogun me Serbinë”. Ato kërkojnë zgjedhje të reja.

  Dështoi sërish një takim i partive parlamentare i thirrur nga kryetari i kuvendit Kadri Veseli, për të unifikuar një qëndrim të përbashkët lidhur me dialogun final me Serbinë. ...

 • Thaçi: Komiteti i Punëve të Jashtme të PE-së e konsideron të mundshëm opsionin e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

  10 Tetor, 2018

  thaciPresidenti i vendit, Hashim Thaçi ka njoftuar se Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit Evropian (AFET) ka miratuar draft-rezolutën për Kosovën dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

  Thaçi përmes një postimi në Facebook ka thënë se AFET e konsideron të mundshëm opsionin e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë.

  ” Mbi te gjitha, AFET e konsideron krejt të ...

 • Bosnjë-Hercegovinë – mizerja vazhdon

  10 Tetor, 2018

  DodikPolitikanët gjermanë në intervistë me DW shprehen të shqetësuar me rezultatet e zgjedhjeve në Bosnjë-Hercegovinë. Në veçanti fitorja e nacionalistëve cënon bazat e shtetit.

  Shumica e politikanëve gjermanë janët të shqetësuar thellë me rezultatet e zgjidhjeve të fundit në Bosnjë Hercegovinë. Politikani i CDU-së, Michael Brandt thotë se në Bosnjë-Hercegovinë “mizerja po vazhdon”, e kjo do të thotë se në ...

 • Arrestohen autorët e sulmit mbi dy të rinj shqiptarë në Serbi

  9 Tetor, 2018

  serbiaMinistri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviç, tha të martën se policia e Novi Sadit, ka arrestuar katër persona të dyshuar për sulm ndaj dy të rinjve shqiptarë, të cilët janë rrahur në natën midis së shtunës dhe të dielës në këtë qytet.

  Sipas tij “edhe pse hetimet e deritashme, përfshirë bisedat me të dyshuarit dhe njërin prej viktimave, tregojnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"