LAJMET NGA KOSOVA

 • Kohë për alarm kombëtar: Po shesin kufinjtë me euro!

  29 Gusht, 2018

  Shaban-Murati-A nuk është tragjike dhe e çuditëshme që nga i gjithë Ballkani vetëm kufijtë e kombit shqiptar po kafshohen, si në Veri nga Serbia, ashtu dhe në Jugë nga Greqia. Akoma më tragjik është fakti që, ndërsa në Konferencën e Londrës të vitit 1913 kufijtë na i ndanë pa i pyetur fare shqiptarët, tani 105 vjet më pas po ...

 • Merkel: Mbështesim çdo dialog që sjell rezultate

  29 Gusht, 2018

  merkelKancelarja gjermane Angela Merkel flet në konferencën e shtypit me ministrin kroat, Andrej Plenkovic, për bisedën e saj me presidentin amerikan, Donald Trump. Kroacia është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti amerikan, Donald Trump, përkrahin çdo dialog që sjell rezultate në çështjen e Kosovës. Merkel tha pas një takimi me homologun e ...

 • Trump dhe Merkel bisedojnë në telefon edhe për Ballkanin Perëndimor

  28 Gusht, 2018

  trump merkelZëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën se kancelarja Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar në një bisede telefonike lidhur me situatën në Siri, Ukrainë dhe Ballkanin Perëndimor.

  Agjencia e lajmeve Reuters, citon zotin Seibert, sipas të cilit “të dy udhëheqësit ndan shqetësimet rreth zhvillimeve në Siri, posaçërisht për situatën humanitare në rajonin ...

 • Kosovë-Serbi, Hahn: Çdo marrëveshje t’i shërbejë stabilitetit

  28 Gusht, 2018

  durresNë Shqipëri, komisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn tha sot se çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet të vërë në rrezik stabilitetin e rajonit të Ballkanit. Ai i bëri këto komente në përfundim të takimit të drejtuesve të qeverive të vendit të Ballkanit të mbajtur sot në Durrës. Nga ana e tij kryeministri Ramush Haradinaj u shpreh ...

 • Thaçi dhe Vuçiq flasin së bashku për “korrigjim të mundshëm territori”

  27 Gusht, 2018

  Alpbach konference shtypiNë Alpbach të Austrisë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci dhe ai serb, Aleksandër Vuçiq kërkuan mbështetje nga të gjithë për një marrëveshje finale Kosovë-Serbi, që mund të derivojë edhe me “korrigjim territori”.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiq, folën hapur rreth mundësisë së korigjimit të kufirit, por të dy në mënyrë ...

 • Shtypi gjerman: Kufijtë në Ballkan – kutia e Pandorës

  27 Gusht, 2018

  shtypi DShtypi gjerman i kushton vëmendje zhvillimeve në Ballkan. Gjermania nuk mbështet këmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë.

  Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i kushton vëmendje debatit aktual për kufijtë në Ballkan. Nën titullin “Zgjidhje kreative për Ballkanin”, FAZ nënvizon, se Serbia dhe Kosova po diskutojnë për këmbim të territoreve. Ka disa partnerë që e shohin me përmbajtje ...

 • Përfaqësuesit e Preshevës vijnë në Tiranë, kërkojnë mbështetje

  24 Gusht, 2018

  Bushati Perfaqsues L PreshevesPërfaqësuesit e Luginës së Preshevës takojnë ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.  Gjatë takimit shmanget tema e “korrigjimit të kufijve” flitet për dialogun Kosovë-Serbi nën mbështetjen e BE-së. Reagon Thaçi: Nuk ka ndarje, po bashkëngjittjes së Preshevës.

  Procesi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, ka sjellë në Tiranë, përfaqësuesit e Luginës së Preshevës. Deklaratat e fundit të Presidentit ...

 • The Guardian: A mund të shkakton konflikt shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë?

  22 Gusht, 2018

  KOsova-e-re-Kritikët pretendojnë se zgjidhja potenciale e kufirit në linja etnike paraqet precedent të rrezikshëm në Ballkan, shkruan Guardian.

  Mund të jetë një marrëveshje që sjellë zgjidhje të qëndrueshme, prosperitet dhe integrimin e Ballkanit në Bashkimin Evropian, por mund edhe të zhyt rajonin në një konflikt të përtërirë, transmeton Telegrafi.

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është duke u përgatitur që ta vizitojë ...

 • Televizionet serbe zbulojnë planin Thaçi-Vuçiç: Ja si do të ndahet Kosova

  21 Gusht, 2018

  tv serbiKëto ditë televizionet e Serbisë kanë filluar që në edicionin e lajmeve të shfaqin, më të zgjeruar hartën e Serbisë. Tashmë, në ekrane, Serbisë i është bashkuar Republika Serbe dhe Veriu i Kosovës. Ky duket të jetë hapi i parë i implementimit të idesë së liderëve serbë dhe presidentit Hashim Thaçi, për t’i lëvizur kufijtë.

  Pjesë e hartave që ...

 • Kosnett: Qëndrimi amerikan ndaj Kosovës nuk ka ndryshuar

  16 Gusht, 2018

  KosnettDiplomati veteran Philip Kosnett thotë se qëndrimi amerikan lidhur me zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka ndryshuar.

  Zoti Kosnett, i emëruar nga presidenti si ambasador i ardhshëm amerikan në Kosovë, doli të enjten para Komisionit të Senatit për Marrëdhënie me Jashtë. Senatori Chris Murphy e pyeti diplomatin lidhur me takimin që kishte zhvilluar në fund të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"