LAJMET NGA KOSOVA

 • Calavera: Kosova të vazhdojë agjendën e reformës evropiane

  28 Qershor, 2018

  CalaveraDrejtoresha për Ballkanin në kuadër të Komisionit Evropian, Genoveva Ruiz-Calavera, po qëndron në Prishtinë për të parë deri ku Kosova ka avancuar në reformat e kërkuara nga BE-ja.

  Kosova duhet ta vazhdojë agjendën e reformës evropiane dhe të ketë prioritet reformat kyçe që janë sundimi i ligjit, qeverisja e mirë dhe përmirësimi i klimës për investime. Këtë mesazh dha në ...

 • EULEX-i transferon lëndët tek institucionet kosovare të drejtësisë

  26 Qershor, 2018

  eulexNga fillimi i muajit korrik, prokuroritë në Kosovë do të nisin me shqyrtimin e lëndëve, të cilat transferohen nga EULEX-i. Kosova ka rreth 400 gjyqtarë dhe 197 prokurorë.

  Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit EULEX tashmë ka filluar të bëjë transferimin e lëndëve tek institucionet kosovare të drejtësisë, pas përfundimit të mandatit mbi dhjetë vjeçar dhe kalimit në ...

 • Dialog shumë i vështirë në Bruksel

  25 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë filluan të ashtuquajturën faza finale e dialogut. Por takimi në Bruskel ishte shumë më i vështirë se sa që mendohej.

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq nuk ishin tepër optimistë se në dialogun e ndërmjetësuar nga shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini do të arrihet shpejtë dhe lehtë marrëveshja përfundimtare për normalizimin e ...

 • Kosovë-Serbi: Askush nuk lëviz nga llogoret

  23 Qershor, 2018

  thaci vucicNë prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, presidentët e këtyre vendeve gjenden në pozicione të kundërta. Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq takohen të dielën (24.06) në Bruksel. Ka shanse për marrëveshje?

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq takohen këtë të dielë (24.06) në Bruksel, në „fazën finale” të dialogut për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi. Para takimit presidenti Thaçi ...

 • Qeverisë i është dorëzuar raporti rreth hartimit të statutit të Asociacionit

  22 Qershor, 2018

  PrishtinaMinistria e Administrimit të Pushtetit Lokal i ka dorëzuar një raport kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në lidhje me punën e ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit apo Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

  Në një përgjigje me shkrim nga kjo ministri thuhet se ekipi menaxhues ka mbajtur ...

 • Kurti takon Delawie, ia paraqet qëndrimin e VV-së për dialogun me Serbinë

  20 Qershor, 2018

  Kurti DelawieKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Albin Kurti ka treguar se sot e ka takuar Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Prishtinë, Greg Delawie.

  Ai përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka sqaruar për temat që janë diskutuar në takim.

  “Bashkë me ambasadorin Delawie diskutuam për funksionimin e institucioneve në Republikën e Kosovës në përputhje ...

 • Thaçi dhe Vuçiq takohet të dielën në Bruksel

  20 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicPresidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë, Thaçi dhe Vuçiq, takohen një ditë para takimit të ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të BE, në Luksemburg. Këto vende presin vendime pozitive për të ardhmen e tyre.

  Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun në nivel të lartë politik këtë të diel, me 24 qershor në Bruksel. Takimi është konfirmuar nga ...

 • Brukseli ende nuk e ka caktuar datën për vazhdimin e dialogut

  18 Qershor, 2018

  BEZyrtarët në Bruksel thanë për Radion Evropa e Lirë se ende nuk ka një datë të caktuar se kur do të mbahet takimi i ardhshëm ndërmjet delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë. Takimi i radhës, pritet që të jetë në nivelin teknik, për t’i paraprirë takimit në nivelin politik.

  Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica ...

 • Thran: Ne duhet të ndalojmë së bëri punën e kosovarëve

  18 Qershor, 2018

  EulexMisioni për ndërtimin e shtetit ligjor në Kosovë, EULEX, vazhdon punën me një mandat të ri në rolin konsultues. Për arritjet dhe të ardhmen e këtij misioni flet për DW, zëvendësshef i EULEX-it, Bernd Thran.

  Deutsche Welle: Më 15 qershor iu dha fund, respektivisht filloi misioni i ri i, si quhet ai…?

  Bernd Thran: Ende quhet EULEX.

  Deutsche Welle: Vazhdon të ...

 • Dialogu Kosovë – Serbi në udhëkryq

  13 Qershor, 2018
  thaci mogherini vucicDialogu mes Kosovës dhe Serbisë është futur në qorsokak dhe nuk dihet se kur do të vazhdojë. Palët flasin për një fazë të re të dialogut, e madje edhe për një “Rambuje 2″.
  Krerët e Serbisë po japin deklarata kontradiktore. Brenda një dite u dëgjuan dy pohime kundërthënëse. Gjatë ditës disa autoritete thanë se nuk dihet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"