LAJMET NGA KOSOVA

 • EULEX: Fund pa lavdi

  22 Maj, 2018

  eulexZyrtarë të institucioneve të Kosovës, thonë se pas datës 14 qershor çdo lëndë e misionit EULEX që ndërlidhet me institucionet e Kosovës do të bartet tek institucionet kosovare të drejtësisë.

  Pas dhjetë vjetësh misioni i BE-së për polici dhe drejtësi EULEX e përfundon mandatin aktual për të vazhduar me një mandat tjetër, por kësaj radhe vetëm me rol këshillues për ...

 • VV propozon plan për dialogun mes Kosovës e Serbisë

  21 Maj, 2018

  albinLëvizja Vetëvendosje propozoi një plan për institucionet e Kosovës për procesin e dialogut me Serbinë.

  Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, e prezantoi atë që Vetëvendosje e quajti “Plan 4+1”.

  Kurti tha se e vetmja formë për të pasur një përfundim të mirëfilltë të këtij procesi është implementimi i propozimit të ...

 • Historiani malazez: Kisha Serbe në shërbim të Rusisë, kërkon ruajtjen e konfliktit të ngrirë në Kosovë

  20 Maj, 2018

  vucic-irinejPërfaqësuesit e Kishës Ortodokse Serbe janë të zemëruar, sepse rekomandimi i tyre nga Kuvendi i fundit rreth çështjes së Kosovës nuk është përfillur fare, shkruajnë mediat malazeze.

  Sipas gazetës “Pobjeda”, përfaqësuesit e Kishës janë në favor të një konflikti të ngrirë, që nuk mund të jetë opsion për zgjidhjen e çështjes së  Kosovës.

  Historiani malazez Milovoj Beshlin, ka folur lidhur me ...

 • Dënohen me 35 vjet burgim të akuzuarit për tentim-sulmin ndaj ekipit të Izraelit

  18 Maj, 2018

  teroristetGjykata Themelore në Prishtinë i ka shpallur fajtorë nëntë persona, të cilët në vitin 2016 kishin planifikuar të sulmonin përfaqësuesen në futboll të Izraelit, në Shqipëri.

  Kombëtarja e Izraelit dhe ajo e Shqipërisë kishte në orar ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Botëror në Futboll e cila u zhvillua në qytetin e Shkodrës.

  Tetë prej tyre janë dënuar me ...

 • Kosovë: Nëntë të dënuar për planifikim sulmi në një ndeshje futbolli në Shqipëri

  18 Maj, 2018

  gjykataNjë gjykatë në Prishtinë i shpalli fajtorë dhe i dënoi me heqje lirie dhe gjoba, nëntë persona, nën akuzën se në vitin 2016 kishin planifikuar të kryenin një sulm gjatë një ndeshjeje futbolli ndërmjet Izraelit dhe Shqipërisë.

  Visar Ibishi, u dnëua me 10 vjet heqje lirie, Lulzim Gashi me 6 vjet, Burim Istrefi me 3 vjet, Leotrim Vojvoda dhe ...

 • Samiti i Sofjes: “Kosova dhe Serbia nuk do të fitojnë 100%”

  17 Maj, 2018

  Sofje samitiNë Sofje të Bullgarisë zhvillohet sot samiti BE-Ballkani Perëndimor. Pritet që BE t’i japë një shtytje proceseve integruese, por samitin e ka komplikuar refuzimi i Spanjës që të ulet në një tavolinë me krerët e Kosovës.

  Kosova po prezantohet në këtë samit nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe minsitri i Jashtëm Behgjet Pacolli, ndërsa delegacionin ...

 • Tanin: Rritja e tensionit midis Prishtinës dhe Beogradit rrezikon paqen

  17 Maj, 2018

  okb38 milionë dollarë në vit duhen për të mbajtur misionin e OKB në Kosovë, UNMIK. Prandaj SHBA, Franca dhe Britania e Madhe kërkojnë që nëse nuk i jepet fund UNMIK-ut, ai të paktën të reduktohet.

  Vendet në fjalë kërkojnë që raportimet nga baza të bëhen në KS një herë në gjashtë muaj, ose 12 muaj. Por, kjo duket se nuk ...

 • Wieland në Kosovë: Mos premtoni asgjë për vizat

  10 Maj, 2018

  WielandZëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, bëri thirrje që të mos bëhen premtime lidhur me afatet për liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai i bëri këto komente në Prishtinë, ku po takohet me udhëheqës të institucioneve dhe partive politike. Zoti Wieland tha se tash për tash çështja e liberalizimit të vizave ndodhet në duart e Komisionit dhe Këshillit ...

 • Merkel: Asociacioni i Komunave Serbe parësor

  10 Maj, 2018

  Hashim MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel bisedoi me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në prag të samitit të Sofjes. Zgjidhja e problemeve me Serbinë është vendimtare për rrugën e Kosovës në BE, tha Merkel.

  Biseda mes dy politikanëve të lartë ishte konfidenciale meqë ajo i shërbente krijimit të opinionit në prag të samitit të 17 majit mes vendeve të ...

 • Dështon samiti i Sofjes për shkak të Kosovës?

  9 Maj, 2018

  flamuri be kosovoBashkimi Europian po përpiqet me finesë diplomatike të pengojë përplasjet për shkak të Kosovës në samitin e Ballkanit Perëndimor javën e ardhshme në Sofje. Vendet që nuk e kanë njohur Kosovën kërcënojnë me bojkot.

  Grindja e vazhdueshme në disa vende të BE-së për statusin e Kosovës hedh hije në përgatitjet e samitit të Ballkanit të BE-së në Sofje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"