LAJMET NGA KOSOVA

 • Dialogu Kosovë – Serbi në udhëkryq

  13 Qershor, 2018
  thaci mogherini vucicDialogu mes Kosovës dhe Serbisë është futur në qorsokak dhe nuk dihet se kur do të vazhdojë. Palët flasin për një fazë të re të dialogut, e madje edhe për një “Rambuje 2″.
  Krerët e Serbisë po japin deklarata kontradiktore. Brenda një dite u dëgjuan dy pohime kundërthënëse. Gjatë ditës disa autoritete thanë se nuk dihet ...
 • Serwer: Për Kosovën në OKB vendos Moska jo Beogradi

  11 Qershor, 2018

  SerwerAnalisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka theksuar se për ulësen e Kosovës në OKB nuk vendos Beogradi, por Moska. Sipas tij, ky synim është vështirë të arrihet me negociata edhe nëse do të pajtohej Beogradi.

  Gjatë fazës përfundimtare të dialogut Prishtina dëshiron të vazhdojë me themelimin e ushtrisë, përderisa Beogradi me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

  Në anën tjetër ...

 • TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  8 Qershor, 2018

  hoxhaja cfar pregaditje ka bere UDBja e Srbise nga fillimi i faljes se gjaqeve ne Kosove e vazhdon edhe ne diten e sotme!
  TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  Strategjija serbe karshi ekspanzionit shiptare ne regjion eshte promovimi I Islamit. I vetmi shpetim I serbise ndaj zgjimit nacionalist shqipetare eshte promovimi I islamit. Srbija ka marredhenje te mrekullushme me ...

 • Sa është i mundur kompromisi Kosovë-Serbi për marrëveshjen finale?

  5 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicQeveria e Kosovës kërkon mbështetje nga Kuvendi për një platformë finale në bisedimet me Serbinë. Partitë opozitare e kundërshtojnë këtë platformë dhe nuk duan që bisedimet ti udhëheqë Presidenti Thaçi

  Kuvendi i Kosovës tashmë e ka përcaktuar si pikë të rendit të ditës platformën e qeverisë së Kosovës, e cila e parasheh fundin e dialogut me Serbinë me ...

 • Kurti: Ahmeti nuk dëmtoi VV. Miqtë e mi, më të ndershëm se miqtë e Ramës

  1 Qershor, 2018

  albin kurti 2Shpend Ahmeti u largua nga Lëvizja Vetëvendosje, duke ngritur Partinë Socialdemokratike, të cilën edhe e drejton. Albin Kurti thotë se nuk e ka kuptuar ende se përse u largua, por mbetet i bindur se krisja nuk dëmton Vetëvendosjen.

  “Nuk ka ndarje të Lëvizjes Vetëvendosje, por dalje të disa personave, të cilët nuk i kanë bërë dëme asaj, por ...

 • Shtypi gjerman: Eulexi nuk do t’i mungojë askujt

  30 Maj, 2018

  gazetat deShtypi gjerman i kushton vëmendje të posaçme situatës në Kosovë, largimit të Eulexit dhe rrugëve të reja të refugjatëve në Ballkan.

  “Ajo që pushtetmbajtësit kërkojnë kaherë në Kosovë do të ndodhë në qershor: Misioni i Eulexit do të largohet, por do të mbetet një mision i vogël këshillues”. Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri thotë se tani ata ...

 • Apostolova: Gjendja e mjedisit në Kosovë – shqetësuese

  30 Maj, 2018

  ApostolovaShefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Natalya Apostolova u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë që urgjentisht të ndryshojnë politikat që ndikojnë në shëndetin dhe mirëqenien e qytetarëve. Ajo tha se këto ndryshime janë edhe pjesë e standardeve që Kosova duhet t’i përmbush në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane.

  Ajo i bëri këto komente gjatë fillimit të ...

 • Kosovë: Diplomatët amerikanë reagojnë ndaj incidentit të së hënës në Klinë

  29 Maj, 2018

  policia ksAmbasadori amerikan në Beograd Kyle Scott dhe ai në Prishtinë, Greg Delawie, thanë të martën se ripajtimi dhe normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i domosdoshëm.

  Komentet e tyre pasuan zhvillimet e një dite më parë në fshatin Poterq të komunës së Klinës, rreth 50 kilometra në perëndim të Prishtinës, gjatë një proteste të banorëve shqiptarë kundër ...

 • Mospajtime mes qeverisë e Manastirit të Deçanit për një rrugë

  28 Maj, 2018

  Manastiri i DecanitPas reagimit të Kishës Ortodokse serbe janë ndërprerë punimet e një rruge që kalon pranë Manastirit të Deçanit. Bashkësia ndërkombëtare mbështet vendimin për ndërprerjen e punimeve, qeveria kërkon vazhdimin e punimeve.

  Në Kosovë autoritetet ndërkombëtare e mbështesin vendimin për ndërprerjen e punimeve në një rrugë rajonale që e lidh Kosovën dhe Malin e Zi, e cila kalon afër ...

 • Përmes Asociacionit deri tek autonomia

  23 Maj, 2018

  MitrovicaInsistimi i Listës Serbe që formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe të bëhet sipas Marrëveshjes së arritur në Bruksel, por duke përjashtuar vlerësimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me përputhshmërinë e kësaj marrëveshje me Kushtetutën e Kosovës, është shkak i insistimit tjetër të këtij subjekti politik që të bëhen ndryshimet kushtetuese dhe ato ligjore për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"