LAJMET NGA KOSOVA

 • Jack Smith, zyrtarisht kryeprokurori i ri i Gjykatës Speciale për krime lufte

  7 Maj, 2018

  Jack SmithKryeprokurori Jack Smith

  Amerikani Jack Smith zëvendëson në postin e kryeprokurorit të Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë amerikanin tjetër, David Schvendiman. Jack Smith, tha se “është i gatshëm t’i çojë hetimet deri në fund”.

  Prokurori amerikan, Jack Smith u emërua në postin e kryeprokurorit të Gjykatës Speciale për Krime Lufte në Kosovë, gjykatë ...

 • BE-ja dërgon në Kosovë delegacionin faktmbledhës për vizat

  4 Maj, 2018
  vizatDelegacioni faktmbledhës i kryesuar nga Simon Mordue, po qëndron në Kosovë vetëm pak kohë pasi që kuvendi i Kosovës ratifikoi marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Do të ketë liberalizim të vizave?

  Një delegacion faktmbledhës i Komisionit Evropian po qëndron në Kosovë për të grumbulluar të dhëna dhe më pas analizuar sesa është plotësuar kriteri i luftës kundër ...

 • Marrëveshja përfundimtare Kosovë – Serbi, me fuqi detyruese

  3 Maj, 2018

  Hashim VucicAutoritetet në Kosovë dhe në Serbi, tashmë janë të vetëdijshme se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve do të duhet të përmbyllet me një marrëveshje ligjërisht të obligueshme, vlerësojnë ekspertët e çështjeve juridike ndërkombëtare.

  Ndonëse, sipas tyre, deri te arritja e një marrëveshjeje të tillë, palët ende do të bisedojnë, megjithatë, autoritetet ...

 • E ardhmja e UNMIK-ut

  2 Maj, 2018

  deutsche SoldatVendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit kanë përçarje të thellë sa i përket Kosovës. Tani në Nju-Jork po diskutohet për të ardhmen e UNMIK-ut. SHBA-ja kërkon tërheqjen e këtij misioni.

  Edhe Kina vetë mendon se problemi i Kosovës është kompleks. Kështu thuhet në deklaratën e ambasadorit kinez në OKB, MA Zhaoxu të tre muajve më parë, kur ...

 • Kosovë, të larguarit nga lëvizja Vetëvendosje, me subjekt të ri politik

  2 Maj, 2018

  Visari dhe DukagjiniGrupi i Deputetëve të Pavarur, të larguar nga lëvizja Vetëvendosje thanë të martën se kanë hedhur hapat e parë për krijimin e një subjekti të ri politik.

  Deputeti i këtij grupi, Visar Ymeri, shpalosi një deklaratë, që siç tha, është pikënisje për mënyrën e themelimit të subjektit të ri. Zoti Ymeri tha se deklarata përmbledhë pikënisjet ideore, synimet ...

 • Kosovë: Kushtetuesja konstaton se nuk kishte shkelje në ratifikimin e marrëveshjes me Malin e Zi

  30 Prill, 2018

  Gjykata kushtetueseGjykata Kushtetuese në Kosovë tha të hënën se ligji për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi është miratuar në pajtim me kushtetutën e vendit dhe refuzoi kërkesën e deputetëve të lëvizjes Vetëvendosje për të vlerësuar marrëveshjen ndërkombëtare për Shënimin e Kufirit Shtetëror.

  Deputetët e lëvizjes Vetëvendosje, që ishin kundërshtarët kryesor të marrëveshjes, dorëzuan më ...

 • Tusk: Pa normalizim marrëdhëniesh Kosovë – Serbi, nuk ka anëtarësim në BE

  27 Prill, 2018

  Tusk ThaciPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të enjten në Prishtinë se pa normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Serbinë, nuk mund të ketë përparim drejt Bashkimit Evropian.

  Zoti Tusk qëndroi të enjten në Kosovë në kuadër të vizitës që po u bën të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimorë që aspirojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

  “Pa normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me ...

 • Tusk: Në Sofje do të konfirmojmë ardhmërinë evropiane të Ballkanit

  26 Prill, 2018

  Tusk VucicPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të mërkurën në Beograd se Bashkimi Evropian synon forcimin e lidhjeve ekonomike dhe marrëdhënieve në fusha të tjera me Serbinë dhe vendet tjera të Ballkanit Perëndimorë, derisa ato përparojnë drejt anëtarësimit në BE.

  Zoti Tusk qëndroi në Serbi në kuadër të vizitës që po u bën të gjashtë vendeve të Ballkanit ...

 • Daçiq falënderon Palestinën për mbështetjen rreth Kosovës

  24 Prill, 2018

  dacic palestinaShefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ka falënderuar sot ndihmësen e ministrit të Jashtëm i Palestinës për Evropë Amal Jado, për mbështetjen e dhënë për ‘çështjen’ e Kosovës dhe shprehu gatishmërinë e vendit të tij për zhvillimin e mëtejmë të bashkëpunimit mes dy vendeve.

  Daçiq është takuar me Jado, e cila udhëheq delegacionin palestinez në bisedimet në kuadër të ...

 • Hapet java e personave të zhdukur në Kosovë

  23 Prill, 2018

  prishtinaMe thirrjet e familjarëve për më shumë trysni mbi Serbinë për ndriçimin e fatit të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, sot u hap java kushtuar personave të zhdukur. Kosova shënon më 27 prill ditën kombëtare të të zhdukurve ku edhe 19 pas luftës nuk dihet asgjë për fatin e mbi 1 mijë e 600 personave, pjesa më e madhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"