LAJMET NGA KOSOVA

 • Federica Mogherini të martën në Beograd

  27 Mars, 2018

  MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, shkon të martën pasdite në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

  Në një njoftim të zëdhënëses së saj Maja Kocijançiç, thuhet se “në kthim nga Tashkenti ku ndodhej në një konferencë për Afganistanin ajo do të qëndrojë në Beograd për të diskutuar me presidentin serb për të ...

 • Lista serbe largohet nga qeveria e Kosovës

  27 Mars, 2018

  RakicLista serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës, vendosi të largohet nga qeveria e kryeministrit Ramush Haradinaj.

  Shefi i kësaj liste, Goran Rakiç, tha të martën në Beograd pas një takimi me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, se muajin e ardhshëm kur mbushen pesë vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së Brukselit në kuadër të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe ...

 • Petritschi rreth arrestimit të Gjuriqit dhe takimit sekret Thaçi-Vuçiq në Uashington

  27 Mars, 2018

  PetritschDiplomati austriak Wolfgang Petritsch mendon se edhe pas takimit sekret Thaçi-Vuçiq në Uashington do të duhet kohë para se Beogradi ta pranojë pranimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara.

  DW: Marko Gjuriqi u arrestua në Kosovë dhe u lirua më pas. Ç’do të thotë kjo?

  Petritsch: Kjo është qetësuese, sepse ky ishte një zhvillim dramatik me një potencial të madh përshkallëzimi. ...

 • Arrestimi i Gjuriqit si instrument politik

  27 Mars, 2018

  Gjuric2Arrestimi i Gjuriqit dhe lajmet dramatike nga Kosova kanë shkaktuar reagime të shumta në Beograd. Bashkëbiseduesit e DW thonë se deklarimet politike kanë pasur mesazhe të caktuara.

  Pas seancës urgjente të Këshillit të Sigurisë në Beograd, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, doli para gazetarëve dhe me tone shumë të ashpra sulmoi politikanët e Kosovës dhe ata perëndimorë. Për politikanët dhe ...

 • Në veri të Mitrovicës arrestohet Marko Gjuriq dhe dëbohet nga Kosova

  27 Mars, 2018

  GjuricShefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, nuk përfilli moslejimin për të hyrë në Kosovë, prandaj njësitë speciale të policisë së Kosovës e arrestuan.

  Marko Gjuriq së bashku me disa zyrtarë të lartë serbë hynë në Kosovë megjithëse qeveria e Kosovës ia ndaloi hyrjen në vend dhe e paralajmëroi se “nëse hynë në Kosovë në mënyrë ...

 • Përfundoi takimi i radhës Thaçi – Vuçiç

  24 Mars, 2018

  thaci mogherini vucicNë Bruksel përfundoi takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç më ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

  Në një deklaratë të zyrës së zonjës Mogheirni thuhet se “ata diskutuan në kuadër të fazës së re të bisedimeve të lehtësuara nga Bashkimi Evropian, përgatitjet për marrëveshjen gjithëpërfshirëse ...

 • Takimi Thaçi – Vuçiq: konstruktiv por pa rezultate

  24 Mars, 2018

  thaci vucicNë Bruksel u takuan presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Takimi i ndërmjetësuar nga Federica Mogherini ishte më i shkurtër se ç’ pritej dhe përfundoi pa asnjë marrëveshje.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pohon se takimi i zhvilluar në Bruksel me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq u mbajt në një frymë konstruktive. Në takim ...

 • Thaçi e Vuçiq vazhdojnë sot dialogun në Bruksel

  23 Mars, 2018

  thaci Vucic mogheriniPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me lehtësimin e përfaqësueses së lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pritet të vazhdojnë sot në Bruksel dialogun në nivelin më të lartë politik.

  Takimi ndërmjet dy presidentëve ka si synim avancimin përpara të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit për relaksimin e raporteve reciproke.

  Bashkimi Evropian insiston ...

 • Fajon: Shpresoj që liberalizimi i vizave të ndodhë sivjet

  23 Mars, 2018

  TanjaRaportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e regjimit të vizave për Kosovën, Tanja Fajon, ka përgëzuar vendin për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi duke shfaqur shpresën se qytetarët e Kosovës shumë shpejt do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e Bashkimit Evropian. Ajo nuk ka përmendur ndonjë datë specifike se kur mund ...

 • Nga gazi te demarkacioni; Kush është ish-deputetja e Vetëvendosjes që votoi për kufirin

  23 Mars, 2018

  Donika-Kada-BujupiNë Mars të vitit 2016, Donika Kada Bujupi një nga deputetët më aktivë të AAK dha dorëheqjen nga forca politike ku kishte qëndruar prej 13 vitesh dhe kaloi me Vetëvendosjen.

  Si pjesë e partisë më të madhe të opozitës deputetja spikati në protestat kundër marrëveshjes së demarkacionit. Ajo ishte në vijën e parë të sulmit me gaz lotsjellës.

  Deputetja është shoqëruar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"