LAJMET NGA KOSOVA

 • Gabriel në Kosovë – Serbia duhet ta njohë Kosovën

  16 Shkurt, 2018

  Gabriel Ramush 2Kosovën e vizituan dje dhe sot ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel dhe kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq. Porositë për autoritetet kosovare ishin shumë të qarta.

  Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel përshëndeti pas takimit me kryeministrin Ramush Haradinaj “vullnetin e Kosovës për të zgjidhur çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi”. Gabriel nënvizoi ...

 • FMN kërkon shkurtim shpenzimesh në pagat publike dhe skemat sociale në Kosovë

  16 Shkurt, 2018

  fmnZëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang, u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë që të punojnë për rritje të qëndrueshme ekonomike dhe zvogëlim të papunësisë dhe të varësisë nga dërgesat nga diaspora, ndërsa i siguroi ata për mbështetjen e Fondit.

  Zoti Tao Zhang, qëndroi për vizitë në Kosovë gjatë së cilës është takuar me udhëheqës politik dhe të ...

 • Gabriel: Serbia duhet të pranojë pavarësinë e Kosovës

  16 Shkurt, 2018

  Gabriel RamushMinistri i punëve të jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, tha të mërkurën mbrëma në Prishtinë se Serbia duhet të pranojë pavarësinë e Kosovës në mënyrë që të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në fillim të vizitës dyditëshe në Kosovë. Ministri Gabriel qëndroi në Prishtinë pas vizitës ...

 • BE: Nuk ka integrim evropian pa normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  14 Shkurt, 2018

  Christian DanielssonPërfaqësues të Bashkimit Evropian vizituan sot Kosovën ku zhvilluan takime me zyrtarë të lartë shtetëror. Ata thanë se rruga evropiane e vendeve të Ballkanit Perëndimor është shumë e qartë por se asnjë shtet nuk mund të përparojë në këtë rrugë derisa të mos ketë pajtim të plotë, e posaçërisht në marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  Drejtori i ...

 • Markoviç: Mali i Zi dëshiron të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes së kufirit me Kosovën

  14 Shkurt, 2018

  MarkovicKryeminitri i Malit të Zi Dushko Markoviç tha të mërkurën se vendi i tij dëshiron që si një fqinj dhe mik i mirë të ndihmojë Kosovën në zgjidhjen e çështjes së kufirit dhe të njejta të ratifikohet. Ai i bëri këto komente në një konferencë me gazetarë së bashku me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

  Zoti Markoviç tha se ...

 • Pengesat e anëtarësimit të Kosovës në Organizatën Botërore të Tregtisë

  13 Shkurt, 2018

  WTO OMCKa më gjatë se 10 vjet që kur kanë filluar bisedimet dhe përgatitjet e Kosovës për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT). Por, ende nuk është kryer as procedura formale e aplikimit.

  Zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, thonë se tashmë kanë përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme teknike për aplikim në këtë organizatë.

  Sytrime Dervisholli, drejtoreshë ...

 • Vitet e shtetësisë në favor të importit

  13 Shkurt, 2018

  patateEdhe 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë Kosova, nuk arriti të fuqizojë sektorin e prodhimtarisë. Vendi vazhdon të importojë gati të gjitha produktet duke filluar nga ato të konsumit e deri te produktet strategjike.

  Struktura e importit në Kosovë, sipas të dhënave zyrtare të Doganave të Kosovë, ka një llojshmëri të madhe, por, kryesisht në ...

 • Zëvendëskancelari austriak frenohet për Kosovën

  12 Shkurt, 2018

  zevendeskancelari austriakZëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache ndezi debat me deklaratën e cituar se “Kosova është pa dyshim pjesë e Serbisë”. Por zëdhënësi i tij e hodhi poshtë citimin.

  Të hënën (12.02) zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache pritet në Beograd për bisedime. Por një citim në fundjavë për Kosovën i ka paraprirë vizitës së tij. Një gazetë beogradase proqeveritare, “Politika” ka ...

 • Kurti: Nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së

  12 Shkurt, 2018

  albin-kurti“Nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së”, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për edicionin e së shtunës të gazetës sllovene DELO.

  Ai, në këtë intervistë flet për shumë gjëra që kanë ndodhur këto 10 vjet shtetësi të Kosovës.

  I pyetur për bashkimin me Shqipërinë Kurti ka thënë se “Ka të bëjë me zgjidhje të ...

 • Kosovë, bisedimet me Serbinë pa ndikim në normalizim të marrëdhënieve

  10 Shkurt, 2018

  KCSSNjë studim i Qendrës së Kosovës për studime të sigurisë, nxjerr në pah se shumica e qytetarëve të anketuar pohojnë se bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë nuk ushtrojnë ndikim në normalizimin e marrëdhënieve, ndërsa e kanë vlerësuar të dëmshme marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Rezultatet janë përmbledhur në një edicion të posaçëm të “Barometrit të Sigurisë”, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"