LAJMET NGA KOSOVA

 • Votimi për demarkacionin i varur nga marrëveshja me Listën Serbe

  1 Mars, 2018

  KUVENDIEdhe pas tri përpjekjeve në Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, koalicioni qeverisës, me gjithë mbështetjen që mori nga partia opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk arriti të sigurojë shumicën e nevojshme të votave në Kuvend për ratifikimin e kësaj marrëveshjeje.

  Javën e kaluar, Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për ...

 • Junker: Është esenciale që Kuvendi i Kosovës ta miratojë marrëveshjen e demarkacionit

  1 Mars, 2018

  ThaciPresidenti i Komisionit Evropian i shoqëruar dhe nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, qëndruan në Kosovë në kuadër të vizitave që po zhvillojnë në vendet e Ballkanit.

  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u tha udhëheqësve politik kosovarë se “Kosova duhet t’i përmbushë sa më parë detyrimet që ka marrë në mënyrë që ...

 • Kalimi i Demarkacionit ende i pasigurt

  27 Shkurt, 2018

  CakorNdonëse Kuvendi i Kosovës ka paralajmëruar për të mërkurën seancë të jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, ende mbetet e paqartë nëse janë siguruar 80 votat e nevojshme në favor të kalimit të kësaj çështjeje.

  Partitë shqiptare brenda koalicionit qeverisës në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca ...

 • Juncker: Në BE – vendet që nuk kanë konflikte territoriale

  27 Shkurt, 2018

  juncker vucicPresidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, tha të hënën në Beograd se Bashkimi Evropian nuk do të pranojë vende që kanë çështje të pazgjidhura, duke bërë thirrje për një marrëveshje detyruese ligjore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të vizitës që po zhvillon në rajon, në ...

 • Në Bruksel fillon “faza e re” e dialogut

  26 Shkurt, 2018

  thaciNë Bruksel ka vazhduar dialogu teknik, më shumë se një muaj për ndërprerjes për shkak të vrasjes së Oliver Ivanoviqit. Temat nuk janë fare të lehta.

  Kur Edita Tahiri, Borisllav Stefanoviq dhe Robert Kuper u takuan për herë të parë 8 mars 2011, në godinën e Këshillit të Evropës u mblodhën shumë media nga mbarë Evropa, duke raportuar për dialogun ...

 • Mungesa e konsensusit – shtyhet ratifikimi i demarkacionit

  23 Shkurt, 2018

  kuvendiËshtë shtyrë për të merkurën e javës së atdhshme seanca e jashtëzakonshme për ratifikimin e demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi. Partitë politike në Kosovë kanë dallime të mëdha për këtë çështje.

  Shtyhet për të mërkurën e javës së ardhme seanca e jashtëzakonshme për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Mungesa e një konsensusi ndërmjet partive ...

 • Parlamenti i Kosovës voton të enjten marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi

  22 Shkurt, 2018

  kadri hajdutiKryesia e Parlamentit të Kosovës vendosi të thërrasë të enjten një seancë gjatë së cilës pritet të votohet marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Thirrja e seancës pasoi kërkesën e qeverisë së Kosovës për një gjë të tillë, e cila një ditë më parë miratoi projektligjin së bashku me deklaratat e presidentëve të Kosovës ...

 • Shansi i fundit për liberalizimin e vizave

  21 Shkurt, 2018

  kuvendi i ksQeveria e Kosovës e procedoi për miratim në Kuvend, ligjin e demarkacionit me Malin e Zi, së bashku me marrëveshjen për përmirësime të mundshme të vijës kufitare.

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka kërkuar që të enjten (22.02) të mbahet seanca e jashtëzakonshme për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, të plotësuar edhe me një ...

 • Kundërshtohet ideja e Edi Ramës për një president të përbashkët Kosovë-Shqipëri

  21 Shkurt, 2018

  edi ramaSerbia, me anë të bashkëmendimtarëve të vet reagoi kundër deklaratës se kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se “Kosova dhe Shqipëria të kenë një President gjithëkombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë”. më hollësisht në lajmin e botuar në dw:

  Në Kosovë, rajon dhe BE, nuk është mirëpritur një deklaratë e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se “Kosova dhe Shqipëria ...

 • Gabriel në Kosovë – Serbia duhet ta njohë Kosovën

  16 Shkurt, 2018

  Gabriel Ramush 2Kosovën e vizituan dje dhe sot ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel dhe kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq. Porositë për autoritetet kosovare ishin shumë të qarta.

  Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel përshëndeti pas takimit me kryeministrin Ramush Haradinaj “vullnetin e Kosovës për të zgjidhur çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi”. Gabriel nënvizoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"