LAJMET NGA KOSOVA

 • Thaçi: Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet

  1 Shkurt, 2018

  thaciDhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, që njihen edhe me termin Gjykata Speciale “nuk mund të shfuqizohen dhe as nuk do të shfuqizohet”, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

  “Ky është qëndrim i shtetit të Kosovës”, ka thënë Thaçi, gjatë një konference për gazetarë në prag të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

  Presidenti i Kosovës, Hashim ...

 • Prishtinasit kërkojnë ajër të pastër

  31 Janar, 2018

  Prishtina protesteDisa qindra qytetarë të Prishtinës, me moton “Duam ajër të pastër”, kanë protestuar sot në sheshin “Skënderbeu” dhe para objektit të Kuvendit të Kosovës, me qëllim të sensibilizimit të opinionit dhe institucioneve të vendit për nivelin alarmant të cilësisë së ajrit në kryeqytet.

  Ditët e fundit, cilësia e ajrit, sipas matjeve zyrtare, është e rrezikshme ...

 • BIRN: Media në Kosovë, nën trysninë e politikanëve dhe bizneseve

  31 Janar, 2018

  Në një raport të publikuar nga Rrjeti Ballkanik i gazetarisë hulumtuese BIRN, vihet në pah se mediat në Kosovë janë subjekt i trysnisë nga politikanët dhe bizneset për mos t’i lejuar ato që të raportojnë mbi çështje të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

  Këto pohime janë pjesë e një raporti me titull “Presioni i pafund: raportimi i mediave të Kosovës për krimin e organizuar dhe korrupsionin”.

  Autori i raportit Arben Qirezi numëron ...

 • Ajri i ndotur mbush QKUK-në me pacientë

  30 Janar, 2018

  prishtina ajri i ndoturShkalla e lartë e ndotjes së ajrit ka ndikuar në rritjen e numrit të pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore në institucionet shëndetësore, thonë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

  Numri i pacientëve është aq i madh sa që Qendra Klinike Universitare po ballafaqohet me mungesë shtretërish për t’i hospitalizuar të gjithë ata që ...

 • BE-ja rikonfirmon kundërshtimin e nismës për Specialen

  29 Janar, 2018

  peshorja drejtesisaKërkesa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar, që njihen si Gjykata Speciale për krime të luftës, tashmë gjendet në Qeverinë e Kosovës, ka konfirmuar kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj.

  Kryesia e Kuvendit të Kosovës rreth një javë më parë ia ...

 • Engel: Serbia të respektojë viktimat e së kaluarës

  25 Janar, 2018

  EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel, reagoi ndaj njoftimeve se Partia Përparimtare serbe e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka hapur një zyrë të saj në vendin ku gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte një kamp përqendrimi.

  Veprimtarë të të drejtave të njeriut në Serbi thanë se zona e njohur si “Staro Sajmishte” në Beograd, gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte ...

 • Joseph: Vrasja e Ivanoviqit hap “mundësi për marrëveshje” midis Kosovës e Serbisë

  24 Janar, 2018

  JosephPas vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq, Beogradi duhet ta kuptojë se duhet të heqë dorë nga veriu i Kosovës, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington. Joseph thekson rëndësinë e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, në mënyrë që palët ...

 • Hetime intensive për rastin Ivanoviq

  24 Janar, 2018

  Oliver IvanovicPolicia e Kosovës thotë se hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, po zhvillohen me një intensitet të plotë nga ana e grupit punues hetues, që vepron nën mbikëqyrjen e Prokurorit të Shtetit.

  Oliver Ivanoviq, është qëlluar për vdekje më 16 janar para selisë së partisë se tij, në Mitrovicën Veriore. Ai ishte udhëheqës inismës qytetare ...

 • Albani: Pa Gjykatën Speciale integrimi në BE mund të ngrijë

  23 Janar, 2018

  AlbaniShfuqizimi i Gjykatës Speciale mund të çojë deri në ngrirjen e perspektivës së integrimit të Kosovës në BE, paralajmëron kryetari i grupit parlamentar të Europës Juglindore në Bundestag, deputeti i CDU-së Stephan Albani.

  Deutsche Welle: Kosova të duket sikur momentalisht ka ngecur, progresi drejt BE është i ngadalësuar, liberalizim vizash nuk ka, papunësia kap shifra të larta. Në këtë kontekst ...

 • Spekulimet për vrasjen e Ivanoviqit

  20 Janar, 2018

  mitrovica serbetPas atentatit kundër politikanit të njohur serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq spekulohet mjaft për autorët. Vetë politikani ka folur disa herë për kërcënimet e ekstremistëve serbë. Vrasja u krye në moment delikat.

  Veriu i Kosovës është i ndarë nga pjesa tjetër e vendit edhe përmes lumit Ibër. Rajoni i mjaftpërmendur për shkak se as Prishtina dhe as ndërkombëtarët nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"