LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Asociacioni i komunave serbe duhet themeluar natyrshëm

  4 Tetor, 2017

  ura mitrovicaAmbasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka thënë se Kosova ka marrë përsipër themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, Serbia ka detyrim t’i përmbushë detyrimet nga dialogu në Bruksel.

  Ambasadori i ri i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka thënë se pala kosovare duhet ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, që do të mundësonte ...

 • Rusia dërgon në Serbi dy avionë luftarakë MiG-29

  4 Tetor, 2017

  MIG29Një transportues ajror rus Antonov-124 me dy avionë luftarakë MiG-29 në bord u ul në një aeroport ushtarak në periferi të Beograd.

  Këta janë dy nga 6 MiG-ët e përdorur që Rusia po i jep Serbisë sipas një marrëveshjeje të arritur në muajin mars.

  Avionët MiG po jepen falas por vlerësohet se montimi dhe riparimet që do t’u bëhen atyre priten ...

 • Haradinaj përballet me kërkesën e opozitës për shkarkimin e Rikalos

  3 Tetor, 2017

  Ramush&RikaloMe kërkesë të Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj është paraqitur në interpelancë në Kuvend për të informuar deputetët rreth akuzave publike të shfaqura nga disa banorë të lagjes Dardania në Prishtinë ndaj ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo. Ai vjen nga Lista Serbe, si pjesë përbërëse e koalicionit aktual qeverisës.

  Ministri Rikalo, ...

 • Lista Serbe shton presionin ndaj rivalëve politik

  2 Tetor, 2017

  Goran RakiqPresionet dhe frikësimet brendapërbrenda korpusit politik serb, po përsëriten edhe gjatë fushatës për zgjedhjet lokale, që do të mbahen më 22 tetor në Kosovë.

  Komisioni vëzhgues i zgjedhjeve i Bashkimit Evropian, pati vërtetuar një gjë të tillë gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit. Në raportin e tij përfundimtar, është ...

 • Pushteti dhe opozita vazhdojnë me polemika e akuza në Kuvend

  2 Tetor, 2017

  Kuvendi iksMe disa javë vonesë, Kuvendi i Kosovës ka vazhduar parimeve programore të Qeverisë për vitin 2017 -2020.

  Deputetët opozitarë, iniciues të këtij debati, kanë kritikuar Qeverinë dhe programin e saj, duke vlerësuar se ...

 • Kurti: Vuçiq flet për Kosovën sikur të ishte komandant ushtrie

  29 Shtator, 2017

  KurtiAlbin Kurti, deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, tha se Vetëvendosje nuk ka qenë kurrë kundër dialogut në parim, por kanë qenë kundër dialogut pa parime, raporton “Zeri.info”.

  “Në dialogun e 6 viteve të fundit, 2 gjëra janë përjashtuar kategorikisht, historia dhe ekonomia”, ka thënë ai.

  Ai tha se ne jemi dëshmitarë që kreu i Serbisë ka nis një dialog të brendshëm ...

 • Pacolli kërkon nga BE-ja anashkalimin e Demarkacionit për heqjen e vizave

  29 Shtator, 2017

  PacollInstitucionet e Kosovës nuk do ta ratifikojnë versionin aktual të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Këtë qëndrim e ka kumtuar ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli pas takimit që zhvilloi në Bruksel me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Ai ka kërkuar që kushti i Demarkacionit të anashkalohet në këtë fazë, në mënyrë që ...

 • Lista Serbe: Asociacioni, sipas marrëveshjes së vitit 2013

  28 Shtator, 2017

  lista serbeFormimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe vazhdon të jetë prioriteti kulmor i Listës Serbe, por një gjë e tillë, gjithashtu është obligim për institucionet e Kosovës, i cili ka dalë nga marrëveshja në kuadër të dialogut me Serbinë në Bruksel, vlerësojnë përfaqësuesit e Listës Serbe.

  Igor Simiq, deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës ...

 • Edi Rama: Kosova duhet ta zgjidh sa më parë problemin e Demarkacionit

  27 Shtator, 2017

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Kosova duhet ta zgjidh sa më parë problemin e Demarkacionit me Malin Zi, pasi që sipas tij, ky problem, ka kthyer në ngërc marrëdhënien e Kosovës me Bashkësinë ndërkombëtare.

  “Interesi i Kosovës është zgjidhja sa më parë e këtij problem i c ili, është kthyer në një ngërc në marrëdhëniet me Bashkësibnë ...

 • Ekstremistët fetarë gjejnë alternativa për propagandë

  26 Shtator, 2017

  rrjete socialeNdikimi i rrjeteve sociale dhe e ashtuquajtura propaganda “online” është një prej faktorëve më kryesor në periudhën e deritashme, për përhapjen e ideologjive ekstremiste dhe indoktrinimin e të rinjve me ideologjitë e tilla, vlerësojnë njohësit e aspekteve të sigurisë në Kosovë.

  Të paktën, kështu flasin matjet e Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë.

  Drejtori ekzekutiv i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"