LAJMET NGA KOSOVA

 • Ekstremistët fetarë gjejnë alternativa për propagandë

  26 Shtator, 2017

  rrjete socialeNdikimi i rrjeteve sociale dhe e ashtuquajtura propaganda “online” është një prej faktorëve më kryesor në periudhën e deritashme, për përhapjen e ideologjive ekstremiste dhe indoktrinimin e të rinjve me ideologjitë e tilla, vlerësojnë njohësit e aspekteve të sigurisë në Kosovë.

  Të paktën, kështu flasin matjet e Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë.

  Drejtori ekzekutiv i ...

 • Homologu malazez i thotë Pacollit në takim se demarkacioni është punë e kryer për ta

  26 Shtator, 2017

  pacolli_darmanoviqShefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, gjatë vizitës zyrtare që po e zhvillon në Mal të Zi, është takuar me homologun e tij malazez, Sërgjan Darmanoviq.

  Pacolli raportohet të ketë thënë se ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës është i pamundur në këtë moment shkaku i raporteve të partive.

  “Ne jemi të vetëdijshëm që ...

 • Kosovë, fushata për zgjedhjet lokale të 22 tetorit

  25 Shtator, 2017

  prishtineNë Kosovë, po zhvillohet fushata për zgjedhjet lokale të 22 tetorit, ku po marrin pjesë 91 subjekte politike. Për vëzhguesit, fushata zgjedhore po përshkohet me më pak veprimtari të partive politike të cilat janë përqendruar më shumë në qytetet e mëdha të Kosovës, në të cilat sipas tyre pritet të jetë edhe konkurrenca më e fuqishme për zgjedhjet komunale.

  Partitë ...

 • Kosova nuk aplikon për t’u anëtarësuar në INTERPOL

  22 Shtator, 2017

  Vue du hall d'entrŽe du sige d'Interpol, ˆ LyonNë Kosovë autoritetet thanë se kanë hequr dorë nga synimi për të shtruar kërkesën për anëtarësim në policinë ndërkombëtare INTERPOL, asambleja e përgjithshme e së cilës mbahet nga 26 deri më 29 shtator në Pekin, për shkak se nuk kishte siguruar vota të mjaftueshme.

  Serbia e cila kundërshton pavarësinë e Kosovës, e ...

 • Kosovë: Nis zyrtarisht fushata për zgjedhjet lokale

  22 Shtator, 2017

  zgjedhjet kosoveZgjedhjet për kryetarë komunash dhe asambleistë komunalë organizohen më 22 tetor, në 38 komuna të Kosovës. QUINT-i bënë thirrje për fushatë të qetë.

  Në këto zgjedhje votohet drejtpërdrejt për kryetarë komunash dhe asamblesitë për kuvendet komunale. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tashmë ka certifikuar subjektet politike garuese që do të marrin pjesë në këto zgjedhje. Janë gjithsej 91 subjekte politike, ...

 • Mogherini e Hahn me udhëheqësit e vendeve të Ballkanit perëndimor

  21 Shtator, 2017

  Mogherini BallkanShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, takuan në New York udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor në “një takim pune për të çuar pëprara procesin e integrimeve evropiane për tërë rajonin”.

  Në njoftimin e zyrës së zonjës Mogherini thuhet se udhëheqësit e Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Malit të ...

 • Banorët që thanë se janë torturuar nga Nenad Rikalo intervistohen nga hetuesia

  20 Shtator, 2017

  riakloProkuroria Speciale e Kosovës ka urdhëruar Policinë e Kosovës që t’i intervistojë banorët shqiptarë të një ndërtese në Prishtinë të cilët po pretendojnë se janë torturuar nga ministri i sapoemëruar i Bujqësisë në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rikalo.

  Lajmin për intervistimin e banorëve, fqinj të dikurshëm të Rikalos, e konfirmoi për BIRN kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku.

  “E kemi autorizuar ...

 • Rashiti: Qeveria mund të rrezikohet pas zgjedhjeve lokale

  20 Shtator, 2017

  Rashiti“Qeveria e re e Kosovës është e dobët për nga numrat dhe jetëgjatësia e saj varet nga performanca”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Naim Rashiti drejtor i Grupi Ballkanik për Politika në Kosovë. Ai thotë po ashtu se një performancë e lartë eventuale e Qeverisë së re mund të ulë apetitet opozitare për ta rrëzuar ...

 • Mogherini takon Thaçin e Vuçiçin në New York

  20 Shtator, 2017

  Mogherini Thaci VucicShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, takoi presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në New York, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini thuhet se “ata vazhduan diskutimet mbi periudhën e re të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi ...

 • Të shkarkohet Rikalo

  19 Shtator, 2017

  albin_kurtiNë javën që shkoi, Ministri i Bujqësisë, z. Nenad Rikalo, është akuzuar me dëshmi publike nga disa banorë të lagjes “Dardania” të Prishtinës se ka ushtruar dhunë ndaj shqiptarëve gjatë kohës së okupimit dhe luftës në Kosovë.

  Posaçërisht është absurde se si kryeministri Haradinaj ka deklaruar se e kanë siguruar Prokuroria e Shtetit, AKI-ja dhe Policia e Kosovës se ministri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"