LAJMET NGA KOSOVA

 • Thaçi e Vuçiçi pajtohen për shpeshtim takimesh

  31 Gusht, 2017

  Thaci Mogherini VucicPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç thanë se janë pajtuar që të shpeshtojnë takimet në përpjekje për të arritur një pajtim ndërmjet të dyja palëve për normalizimin e marrëdhënieve.

  Ata u takuan në Bruksel, me ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në kuadër të përpjekjeve për të ...

 • Ka 18 vjet që pret një lajm për fatin e djalit të zhdukur

  30 Gusht, 2017

  te zhdukuritTash e 18 vjet, Shaip Ramabaja, nga fshati Hajvali e Komunës së Prishtinës, kërkon një lajm për djalin e tij të zhdukur që nga 22 prilli i vitin 1999.

  Për herë të fundit, ai ka dëgjuar për djalin e tij Bashkimin, më 22 prill të vitit 1999.

  Më 18 prill, 1999, është ndërmarrë ofensiva Marec – Mramor, edhe kanë ikur ...

 • Të enjten mbahet takimi i radhës Thaçi – Vuçiç

  30 Gusht, 2017

  Thaci VucicTë enjten në Bruksel, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini do ndërmjetësojë takimin e radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

  “Ata do të shkëmbejnë pikëpamjet mbi vazhdimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve duke pasuar pajtimin e muajit korrik se do të fillojnë të përgatisin një periudhë të ...

 • Një muaj paraburgim për serbin e dyshuar për krime lufte

  30 Gusht, 2017

  Gjykata cekiciNjë Gjykatë në Prizren i caktoi të mërkurën masën e paraburgimit prej 30 ditësh një serbi të dyshuar për krime luftë gjatë viteve 1998-1999.

  Në një njoftim të gjykatës në Prizren thuhet se dyshohet që Bogdan Mitroviç, ishte pjesë e forcave serbe që kryen krime lufte kundër popullsisë civile, më 2 prill të vitit 1999, në fshatin Sopi të ...

 • Takimi Thaçi-Vuçiq – fazë e re e dialogut Kosovë Serbi?

  29 Gusht, 2017

  thaci vucicPresidenti i Kosovës dhe ai serb takohen të enjten më 31.08 në Bruksel. Federika Mogherini, është e bindur se deri në fund të vitit 2019, vendet e Ballkanit do të arrijnë hapa konkretë drejt integrimit në BE.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaci dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, takohen këtë të enjte më (31.08) në Bruksel, me ftesë të ...

 • Takimi i radhës Kosovë – Serbi, më 31 gusht

  28 Gusht, 2017

  hashim vucicShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të ndërmjetësojë të enjten më 31 gusht, takimin e radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

  Ajo tha të hënën se të dy presidentët do të “shkëmbejnë pikëpamjet mbi vazhdimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pas pajtimit ...

 • Brnabiç: Dialog me Kosovën, por të zbatohen marrëveshjet

  26 Gusht, 2017

  BrnabicKryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç shprehet se pavarësisht lëvizjeve të fundit nga Presidenti Vuçiç, nuk beson se Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por këmbëngul te dialogu dhe zbatimi i marrëveshjeve të dakordësuara.

  “Nga pikëpamja e çështjeve të brendshme të Serbisë, Presidenti Vuçiç mori një vendim shumë të rëndësishëm dhe me shumë përgjegjësi për ...

 • Fjalimi i Albin Kurtit në seancën e 24 gushtit 2017

  25 Gusht, 2017

  albin_kurtiI nderuari kryesues i seancës konstituive,

  Të nderuar deputetë,

   

  Ne jemi përfaqësuesit që nuk po arrijmë të bëhemi ligjvënës, ne jemi deputetët që kemi ngelur pa Kuvend. E, deputeti i betuar pa Kuvend të konstituar është sikurse qytetari pa shtet, është refugjat paçka se në tokë të vet, sikurse ne këtu pa Kuvend, paçka se në sallë kuvendi.

   

  Janë bërë gati dy ...

 • Diplomatët të shqetësuar me emërimet në gjykatat më të larta të Kosovës

  25 Gusht, 2017

  gjykata ksAmbasada e Shteteve të Bashkuara dhe ajo e Mbretërisë së Bashkuar si dhe zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë, kritikuan të premten Këshillin Gjyqësor të Kosovës për shkak të procesit të emërimit kryetarit të Gjykatës së Apelit, si dhe të kryetarit të Gjykatës së Lartë të Kosovës.

  Procesi i këtyre emërimeve ishte përshkuar fillimisht me ankesa për shkak të ...

 • Dështoi seanca e gjashtë e Parlamentit të Kosovës

  24 Gusht, 2017

  kuvendi ksSeanca e gjashtë me radhë në Kuvendin e Kosovës dëshmoi se asnjë subjekt apo parti nuk ka shumicën e duhur për zhbllokimin e situatës. Debati ishte shumë i ashpër.

  Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci u detyrua të ndërprejë përpjekjen e gjashtë me radhë për zgjedhjen e krerëve të Parlamentit, pasi koalicioni PAN (PDK, AAK, Nisma dhe subjektet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"