LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, dështon sërish seanca. “Koalicioni i luftës” bllokon Kuvendin

  10 Gusht, 2017

  kuvendiKuvendi i Kosovës nuk ka arritur as këtë të enjte të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët, pasi në sallë nuk kanë qenë të pranishëm deputetët e koalicionit mes PDK-së, AAK-së dhe Nismës, PAN, dhe as ata të komuniteteve pakicë.

  Të pranishëm në këtë seancë kanë qenë vetëm deputetët e lëvizjes Vetëvendosje dhe ata të ...

 • Edhe një seancë pa rezultat

  10 Gusht, 2017

  kuvendi i ks 4 gushtKuvendi i Kosovës, nuk ka arritur as të sot të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët, pasi që në sallën e Kuvendit, nuk kanë qenë të pranishëm deputetët e koalicionit të Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismas . Aty nuk kanë qenë të pranishëm as deputetët e komuniteteve pakicë.

  Të pranishëm ...

 • Kosovë, gjobiten dhe dëbohen 11 serbë dhe rusë të arrestuar në kufi me Serbinë

  10 Gusht, 2017

  policia e ksNjë Gjykatë në Prishtinë vendosi të gjobis më nga 250 euro, pesë serbë dhe gjashtë rusë, për kalim të paautorizuar të kufirit shtetëror.

  Të gjithë ata ishin ndaluar të martën nga policia e Kosovës, në afërsi të fshatit Metergofc të komunës së Podujevës, rreth 45 kilometra në veri të Prishtinës, “nën dyshimin e bazuar për kalim të paautorizuar ...

 • Kosovë: Pa shpresë për dalje nga ngërçi politik

  10 Gusht, 2017

  kuvendi i ksDështoi sërish seanca konstituuese e parlamentit të Kosovës për të enjten (10.08) Koalicioni PAN, siç kishte paralajmëruar e bojkotoi seancën.

  Subjektet politike parlamentare nuk po mund të merren vesh për vazhdimin e seancës konstituuese të Kuvedit të Kosovës të ndërprerë më 3 gusht. Një takim – siç u quajt – konsultativ i partive politike i thirrur të mërkurën ...

 • Takim pa marrëveshje

  9 Gusht, 2017
  takimi konsultativPamje nga takimi konsultativ

  Takimi konsultativ i partive politike në Kosovë nuk ka sjellë ndonjë rezultat për ta zgjidhur bllokadën që është krijuar rreth konstituimit të institucioneve ...

 • Viets: Kosova rrezikohet nga stanjacioni afatgjatë

  9 Gusht, 2017

  VietsPër ambasadoren gjermane në Prishtinë, Angelika Viets kriza politike në Kosovë është pasojë edhe e armiqësive të vjetra e egoizmave partiakë. Megjithatë në fund të mandatit në Kosovë ajo merr një kujtim të bukur me vete.

  Deutsche Welle: Zonja ambasadore Viets, ngërçi aktual politik në Kosovë, ku seancat parlamentare radhazi dështojnë nuk të bën optimist. E kuptoni ju këtë varavingo politike?

  Angelika ...

 • Mikullovci thërret të enjten vazhdimin e seancës konstituive

  7 Gusht, 2017

  Kuvendi ksDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adem Mikullovci në cilësinë e kryesuesit të seancës konstituive të Kuvendit ka caktuar vazhdimin e kësaj seancës për të enjten në orën 10:00.

  Në ftesën e thirrjes thuhet: Seanca konstituive e Kuvendit i vazhdon punimet të enjten, më 10 gusht 2017 në orën 10:00 në sallën e Kuvendit.

  Ndërsa, në agjendën e seancës, është vetëm një ...

 • Idro Seferi: “Ka hapësirë për negociata ndryshe midis Kosovës dhe Serbisë”

  7 Gusht, 2017

  Idro SeferiDeklarimi për dialogun e ri për Kosovën do mund të jetë një mundësi për t’i thyer stereotipet, thekson në intervistë prë DW gazetari në Beograd Idro Seferi.

  DW: Shtypi gjerman i komentoi pozitivisht dekalrimet e presidentit Aleksandar Vuçiq për një dialog të ri me Kosovën. P.sh. gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” shkruan, se ai “ka kapërcyer një hije të errët ...

 • Vuçiq kundërthënës, debat për njohje apo ndarje të Kosovës?

  27 Korrik, 2017

  VuciqPërmes ftesës për një dialog të brendshëm në Serbi për Kosovën, të cilën e ka bërë kryetari serb Aleksandar Vuçiq, ky i fundit po përpiqet të marrë mbi vete obligimin historik dhe politik, që çështjen e Kosovës ta zgjidhë në interes të dy popujve, shqiptar dhe serb, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë, po ...

 • Kurti: Kam përkrahjen e ambasadorëve për Qeverinë

  26 Korrik, 2017

  Albin_KurtiPresidenti Hashim Thaçi nuk guxon ta shfrytëzojë postin e tij për të “luajtur” me vullnetin e popullit dhe miqve ndërkombëtarë të Kosovës. Nëse PAN-i dështon ta bëjë Qeverinë, ai duhet t’ia japë shansin lëvizjes “Vetëvendosje” për krijimin e institucioneve të reja.

  Sipas Kurtit, përmes zgjedhjeve të fundit populli tregoi se e do një qeverisje nga LVV-ja, mbështetjen ndaj së cilës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"