LAJMET NGA KOSOVA

 • Die Welt: Kosova – nga laike në ndikim salafist

  24 Qershor, 2017

  shtypi gjermanGazeta “Die Welt i kushton vëmendje islamizmit në Kosovë, duke theksuar, se Kosova krahasuar me numrin e popullsisë ka dendësinë më të madhe të islamistëve në Europë. Në shumë xhami kërkohet të rekrutohen milicë terroristë.

  Nga njëra anë shëtisin në sheshin para monumentit të Bill Klintonit vajza të reja të veshura me funde, shumë pak mbajnë shami koke, shkruan ...

 • Analisti Daniel Serwer mbi zhvillimet në Kosovë

  22 Qershor, 2017

  Daniel ServerNdërsa zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë nuk pritet të nxjerrin një fitues të qartë dhe vendi është ende në pritje të rezultatit përfundimtar, një ekspert i çështjeve të Ballkanit thotë se negociatat mes koalicioneve të krijuara do të jenë jetike për formimin e një qeverie të re. Daniel Serwer, në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, e ...

 • Kurti: Do të formojmë Komision parlamentar për shqyrtimin e marrëveshjeve të Brukselit

  21 Qershor, 2017

  Albin-KurtiKandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se nëse do të bëhet kryeministër i Kosovës, do të propozojë formimin e komisionit parlamentar, i cili do të shqyrtojë marrëveshjet e Brukselit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

  Ai në një intervistë për numrin më të ri të javores “Vranjske”, i cili do të dalë në shitje të enjten, ...

 • INTERPOL, për anëtarësimin e Kosovës vendoset në shtator

  21 Qershor, 2017

  interpolKomiteti ekzekutiv i INTERPOL-it ka vendosur që aplikimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në agjencinë policore të hyjë në axhendën e bisedimeve të Asamblesë së Përgjithshme që do të mbahet në Pekin, nga 26 më 29 shtator.

  Prishtina zyrtare është informuar për vendimin përmes një letre që i është dërguar ministrit të Brendshëm, Skënder Hyseni ...

 • Zgjedhjet lokale në Kosovë më 22 tetor

  21 Qershor, 2017

  zgjedhjet lokale 2013Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, vendosi që zgjedhjet lokale të mbahen më 22 tetor te këtij viti, një datë kjo e propozuar nga shumica e partive politike përfaqësuesit e të cilave u mblodhën paradite në zyrën e tij për t’u këshilluar rreth kësaj çështjeje.

  Presidenti Thaçi bëri të ditur se ka udhëzuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve që t’i ...

 • Qeveri e re apo zgjedhje të reja?

  19 Qershor, 2017

  Albin KurtiNuk ka arsye që Kosova të shkojë nga zgjedhjet në zgjedhje, thonë përfaqësuesit e partive politike dhe analistët.

  Ndonëse nuk i përjashtojnë si mundësi, sipas tyre, zgjedhjet e fundit parlamentare të 11 qershorit, ishin të suksesshme dhe duhet të përmbyllen me formimin e institucioneve të reja.

  Ndërkaq çështja e formimit të Qeverisë së re të Kosovës, ...

 • Haradinaj i ftoi për koalicion, LDK: Kurrë me PDK-në

  14 Qershor, 2017

  LDKRezultati i zgjedhjeve të së dielës nuk është certifikuar ende, por enigmat janë zbardhur. Fitues ka dalë koalicioni mes PDK-së, AAK-së dhe Nismës, me kandidat për Kryeministër, Ramush Haradinajn.

  Por fitorja “si e Pirros” nuk i ka siguruar mandatet e nevojshme këtij koalicioni për të formuar i vetëm qeverinë e re, madje 61 mandate nuk ...

 • PE kërkon formimin e shpejtë të qeverisë proevropiane në Kosovë

  14 Qershor, 2017

  LunacekPak ditë pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, Parlamenti Evropian e ka mirtuar të mërkuren me një shumicë të madhe raportin për Kosovën. Raporti paraqet disa kërkesa të rëndësishme.

  Parlamenti Evropian e ka mirtuar me shumicë të madhe Raportin e raportuese së posaçme për Kosovën, Ulrike Lunacek, e cila pas vendimit tha se “në këtë mënyrë mbahet e hapur edhe perspektiva ...

 • Albin Kurti thirrje koalicionit të LDK-së për qeverinë e re

  13 Qershor, 2017
  Albin Kurti

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për postin e kryeministrit, Albin Kurti, u bëri thirrje partive politike të koalicionit ndërmjet Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës ...

 • Berlin Plus – Ku konsiston iniciativa e re gjermane për Ballkanin

  12 Qershor, 2017

  Vëmendje për autostradën Shqipëri-Kosovë-Serbi. Koordinatori për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme gjermane, Christian Hellbach shpjegon për Deutsche Wellen iniciativën “Berlin Plus”.

  Disa media në Ballkanin Perëndimor raportojnë për një plan të ri gjerman, “Planin Marshall” të Gjermanisë për Ballkanin. Çfarë fshihet pas tij?

  Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel paraqiti në Konferencën e fundit të Institutit Aspen për Ballkanin vlerësimin e tij për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. Ai bëri të qartë: Gjermania ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"