LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, diplomatët perëndimorë kërkojnë shmangien e frikësimeve para zgjedhjeve

  6 Qershor, 2017

  serbetAmbasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, thanë sot se cdo përpjekje për frikësimin e votuesve është e papranueshme.

  Në një komunikatë të përbashkët të këtyre ambasadave thuhet se “ditëve të fundit, përfshirë edhe sot, kemi marrë një numër të konsiderueshëm të raportimeve shqetësuese lidhur me përpjekjet për të ushtruar ndikim ...

 • David Philips: Shqiptarët duhet të krijojnë një mini-Nato për të mbrojtur veten e tyre

  5 Qershor, 2017

  fsk-alb-eGjatë diskutimit për rolin e shqiptarëve në Ballkan, në ligjëratën e tij të mbajtur në Kolegjin Universum, analisti dhe diplomati i njohur amerikan, Dejvid  Philips tha se  Serbia së bashku me Rusinë e përdorin konceptin e Shqipërisë së Madhe për të arsyetuar agjendën e tyre ekspansioniste.

  Përafrimi i politikave të jashtme të Kosovës dhe Shqipërisë, bashkëpunimi dhe harmonizimi i politikave ...

 • Serbia pengon Jahjagën. Nuk i garantojnë sigurinë e vizitës

  2 Qershor, 2017

  jahjagaAktivistët për të drejtat e njeriut dhe kundërshtarët e tyre i kanë bërë një pritje të veçantë artistëve kosovarë në Serbi.

  Festivali “Mirëdita, dobar dan” organizohet për promovimin e kulturës kosovare në Beograd. Ky festival planifikonte promovimin e një libri, që flet për përdhunimet e femrave gjatë luftës në Kosovë.

  E ftuar, Atifete Jahjaga nuk ka ...

 • Lunacek: Mos premtoni gjëra që nuk mund të realizohen

  2 Qershor, 2017

  LunacekPavarësisht se kush fiton zgjedhjet në Kosovë, duhet të realizojë dy kushtet e domosdoshme për liberalizimin e vizave, thotë në intervistën ekskluzive me DW, Ulrike Lunacek, raportuese e posaçme për Kosovën.

  Deutsche Welle: Zonja Lunacek, çfarë prisni nga zgjedhjet e ardhshme në Kosovë?

  Ulrike Lunacek: Unë pres që të gjithë kandidatët, pavarësisht përkatësisë partiake apo në koalicione, gjatë fushatës të bëjnë ...

 • Darmanoviq: Demarkacioni është problem i qeverisë dhe opozitës në Kosovë, e jo Malit të Zi

  2 Qershor, 2017

  demarkacioniÇështja e demarkacionit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi ishte edhe “mollë sherri” për rrëzimin e qeverisë në Kosovë. Po cili është qëndrimi i Malit të Zi? Intervistë me minsitrin e Jashtëm: Srgjan Darmanoviq.

  Deutsche Welle: Zoti Darmanoviq, demarkacioni i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është shndwrruar nw një problem shumë i madh në Prishtinë. Cili është qëndrimi ...

 • 1 Qershor, 2017

  Enver hoxhajDiplomacia e Kosovës në këtë mandat ka pasur disa ngecje dhe dështime serioze – si liberalizimi i vizave apo anëtarësimit në UNESCO. Por sipas ministrit të Jashtëm edhe sukseset kanë qenë të mëdha.

  Deutsche Welle: Zoti Hoxhaj, ngadalë po i vjen fundi edhe këtij mandati tuaj në postin e ministrit të Jashtëm ku me siguri që ka pasur edhe ...

 • Phillips: Ballkani, vija e re e frontit në ballafaqimin Moskë-Uashington

  31 Maj, 2017

  David Philips, drejtori i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia në New York, tha sot në Prishtinë se një vijë e re e frontit në luftën e ftohtë të Rusisë me Shtetet e Bashkuara, shtrihet në Ballkan.

  Sipas zotit Philips, Rusia qëndron prapa veprimeve destabilizuese të Serbisë kundruall Kosovës, ndërsa në rrafshin ndërkombëtarë ai tha se Rusia po tenton të ndërhyjë në procese demokratike në mbarë botën duke marrë shembull edhe ...

 • Kosovë, Hapet fushata elektorale

  31 Maj, 2017

  MitingAmbasada amerikanë në Prishtinë bëri thirrje të mërkurën për shmangien e çdo forme të dhunës e frikësimit gjatë fushatës dhe ditën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë.

  Në mesnatë partitë politike hapën edhe zyrtarisht fushatën dhjetëditëshe për zgjedhjet e 11 qershorit, ndonëse fushata në terren ka filluar që me shpalljen e këtyre zgjedhjeve në fillim të këtij muaji. 26 ...

 • Partitë në Kosovë duhet të publikojnë burimet financiare

  30 Maj, 2017

  parlamenti ksPërfaqësues të BE-së thonë se transparenca financiare e partive e rritë besimin tek elektorati. Ata thonë se zgjedhjet mbahen në kohë kritike për Kosovën. BE-ja është e gatshme që të ofrojë vëzhgues në këtë proces.

  Partitë politike që do të garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit, nënshkruan një deklaratë për rritjen e transparencës financiare, gjatë fushatës zgjedhore, e cila ...

 • IFIMES: Shkon Thaçi, vjen Kurti

  28 Maj, 2017

  kurti-thaciInstituti ndërkombëtar për studime ballkanike e të Lindjes së Afërt (IFIMES) nga Lubjana lidhur me zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë më 11 qershor, vlerëson se “plani i shteteve udhëheqëse të botës është që nga skena politike e Kosovës të eliminohet shumica e liderëve aktualë, ndër të cilët edhe Hashim Thaçi, kryetari aktual kosovar”, transmeton Koha.net.

  Në analizën me titull ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"