LAJMET NGA KOSOVA

 • Fjalimi i kandidatit për kryeministër

  19 Maj, 2017

  Albin KurtiKëshilli i Përgjithshëm ka zgjedhur sot me vota unanime, për herë të parë kandidatin për Kryeministër, aktivistin e shquar Albin Kurti. Më poshtë, fjalimi i tij, pas nominimit.

  Të dashur aktivistë,

  Të nderuar anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm,

  Zgjedhjet e 11 qershorit na vendosin përballë një situate më të qartë se kurrë. Nga njëra anë është krahu i vjedhjes, i padrejtësisë, ...

 • PDK-AAK-Nisma në koalicion parazgjedhor përballë koalicionit LDK-AKR

  17 Maj, 2017

  zgjedhjet kosovePartia Demokratike e Kosovës ka përmbyllur, në minutat e fundit të afatit për regjistrim të koalicioneve, një marrëveshje koalicioni me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës të Ramush Haradinajtdhe Nismën për Kosovën të Fatmir Limajt.

  Koalicioni i tri partive politike u zyrtarizua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në minutën e fundit të afatit zyrtar për regjistrimin e koalicioneve parazgjedhore, kanë ...

 • Ismail Kadare: Kombi Shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë

  16 Maj, 2017

  kadareNe prag te mijevjeçarit te tyre te trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze te atyre diteve e jepte tronditshme thelbin e ngjarjes: Njera koke e ...

 • Këshilli i Sigurimit debaton gjendjen në Kosovë

  16 Maj, 2017

  KS KBNga një sesion i mëhershëm i Këshillit të Sigurimit

 • Kosovë: Parafushatë dhe përgatitje intensive për zgjedhjet

  16 Maj, 2017

  parlamentiOrganet e rendit: “Nuk do të lejojmë që të cënohen të drejtat e qytetarëve për zgjedhje të lira dhe demokratike”. Partitë politike deri në orën 24:00 më 16.05 duhet të deklarojnë koalicionet e mundshme për zgjedhje.

  Institucionet kosovare që do të garantojnë mbarëvajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që do të zhvillohen më 11 qershor, thonë se ato nuk do ...

 • Kosovë, akuzë për krime lufte ndaj shqiptarëve

  16 Maj, 2017

  gjykataProkuroria e Posaçme e Kosovës ngriti aktakuzë ndaj një personi për krime luftë kundër popullsisë civile.

  Sipas aktakuzës, i pandehuri që identifikohet me nistoret Z.V. mё 5 maj të vitit 1999, nё Vushtrri, në bashkëkryerje, ka vepruar nё kundërshtim me normat e së drejtës ndërkombëtarë nё fuqi gjatë kohës sё luftës, duke shkelur Konventat e Gjenevës.

  Në aktakuzë thuhet se “pasi ...

 • Zgjedhjet ndërmjet ‘inateve të vjetra politike’ dhe ngarendjes pas koalicioneve

  15 Maj, 2017

  zgjedhjet kosoveNjohës të rrethanave politike në vend thonë se partitë politike pothuaj nuk kanë ndryshuar që prej themelimit të tyre dhe interesi parësor i tyre, thonë ata, ‘është përfitimi për veten’.

  Ata thonë se mos reformimi i brendshëm i partive politike nuk do të lejojë edhe ndryshimet në shoqëri dhe rrjedhimisht, siç thonë, ‘zgjedhjet e parakohshme nuk do të mundësojnë ...

 • BRIAN YEE: NDIKIMI RUS NË BALLKAN PO RRITET, SYNOHET IZOLIMI I KOSOVËS

  12 Maj, 2017

  Brian LeeZyrtarët amerikanë dhe të NATO-s nuk e kanë përjashtur mundësinë e ndërhyrjeve të mëtejshme të Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

  Ata kanë vënë në dukje se çelësi për stabilitet në rajon është punë e secilit shtet në bazë të reformave që realizohen.

  Zëvendësndihmës sekretari i shteti amerikan, Hoyt Brian Yee në takimin në Budva ka thënë se politika amerikane ndaj Ballkanit ...

 • Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë më 11 qershor

  11 Maj, 2017

  Parlamenti KSPresidenti i Kosovës shpërndau me dekret parlamentin. Pas konsultave me partitë politike, Presidenti caktoi 11 qershorin si datë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nënshkroi dekretin për shpërbërjen e kuvendit të Kosovës duke u hapur kështu rrugën zgjedhjeve të parakohshme.

  Pas konsultimeve me partitë politike për të caktuar datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, si datë u ...

 • Veç Isa i trishtuar. Përse të gjitha partitë, veç LDK, votuan mocionin

  10 Maj, 2017

  IsaTë gjithë e rrëzuan Mustafën. Gati për një fillim të ri, ishte mesazhi i kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, i cili shpjegoi arsyet pse e shkarkuan.

  “Qytetarët e Kosovës dhe unë personalisht e kemi humbur besimin në udhëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa dhe kjo është arsyeja përse po shkojmë drejt zgjedhjeve. Është koha për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"