LAJMET NGA KOSOVA

 • OKB, Përplasen përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë

  28 Shkurt, 2017

  sr ksNë një sesion rutinë të Këshillimit të Sigurimit për Kosovën, përfaqësues të Beogradit dhe Prishtinës u përplasën përsëri me dy vizione të kundërta. Serbia përfaqësohej kësaj here nga Presidenti Tomislav Nikoliç, i cili shprehu pakënaqësi rreth përpjekjeve të Prishtinës për krjimin e një ushtrie. Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku tha nga ana e saj se Prishtina ...

 • Dy matje të territorit të Kosovës – dy rezultate të kundërta

  24 Shkurt, 2017

  demarkacioni me malin e ziDemarkacioni me Malin e Zi

 • Phillips: Evropa po kontribuon në radikalizmin e shqiptarëve

  24 Shkurt, 2017

  David PhillipsIzolimi i kosovarëve, refuzimi që po ia bën në vazhdimësi Evropa shtetit të vetëm në Ballkan pa liberalizim të vizave është duke kontribuuar që kosovarët të kthehen nga Lindja, ndërkohë që fuqi të mëdha si Turqia janë duke e shfrytëzuar këtë mundësi perfekte për agjendat islamike, thotë gjatë një interviste ekskluzive për “Zërin” David Phillips, profesor në Universitetin ...

 • Demarkacioni nuk i garanton Kosovës heqjen e vizave

  23 Shkurt, 2017

  vizatLuftimi i korrupsionit mund të paraqitet si kusht edhe më i rëndësishëm sesa demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, në procesin liberalizimit të vizave për Kosovën, thonë njohës të çështjeve të integrimeve evropiane.

  Sipas tyre, demarkacioni i kufirit më Malin e Zi, nuk i garanton Kosovës liberalizimin e vizave. Deri te ky konstatim, ata vijnë duke u ndërlidhur me ...

 • Qeveria përgatitet për riprocedim, opozita për rrëzim të demarkacionit

  22 Shkurt, 2017

  qeveria e ksQeveria e Kosovës ende nuk ka saktësuar se kur do ta procedojë sërish në Kuvendin e Kosovës projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

  Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu, thotë për Radion Evropa e Lirë se paraprakisht para se ky projektligj të procedohet në Kuvend, debati publik për gjetjet ...

 • Shtypi gjerman për zhvillimet në Ballkan

  22 Shkurt, 2017

  Mitrovica e ndarë dhe shpresat për një të ardhme mbi rrënoja. Mali i Zi i përçarë dhe akuzat për puç që acarojnë Rusinë. Shtypi gjerman i kushton vëmendje Ballkanit.

  shtypi gjermanNë një reportazh të gazetës gjermane “Berliner Zeitung” për Mitrovicën e ndarë vihet fokusi tek serbët e fundit që jetojnë në pjesën jugore të qytetit të ndarë. Prifti serb, Nenad ...

 • Ymeri: Imponimi me dhunë i kësaj Marrëveshje për demarkacion vetëm sa e thellon krizën politike dhe e rrit pakënaqësinë e qytetarëve

  21 Shkurt, 2017

  Ymeri VVEdhe sa kohë, edhe sa argumente do të duhen që pushtetarët e mediat pranë tyre të binden se çështja e demarkacionit nuk është çështje e opozitës, por çështje e krejt Kosovës?

  Numri i ekspertëve që po e kundërshtojnë versionin e demarkacionit të propozuar nga qeveria vetëm po shtohet. Profesorë, studiues, profesionistë të gjeografisë, topografisë e marrëdhënieve ndërkombëtare po këmbëngulin ...

 • Gjetjet e Komisionit nuk ‘pajtojnë’ pushtetin dhe opozitën rreth demarkacionit

  21 Shkurt, 2017

  kufiri ks mz 2Prezantimi i gjetjeve të Komisionit shtetëror për matjen e territorit, sipas të cilave, Kosova nuk ka humbur territor me marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, nuk i ka zbutur tensionet pushtet – opozitë në lidhje me këtë çështje.

  Komisioni shtetëror, paraqiti të gjeturat, të cilat ende nuk janë finale, por që konstatojnë se me ...

 • Komisioni për demarkacionin: Kosova nuk humb territor

  21 Shkurt, 2017

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, konstaton se Kosova momentalisht ka një sipërfaqe prej 10.905.25 kilometrash katrorë dhe se nuk ka humbur territor me Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

  kufiri ks mzPeizazh në kufirin Kosovë-Mali i Zi me Bjeshkët e Nëmuna në sfond

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, publikoi të dhënat e tij të ...

 • Pse po tregohet i pafuqishëm Kuvendi i Kosovës?

  20 Shkurt, 2017

  kuvendi i ksVendimmarrja në Kuvendin e Kosovës është sfiduar seriozisht këto dy vitet e fundit. Kuvendi po përballet me mungesën e votave për marrjen e vendimeve për disa çështje të proklamuara si prioritete politike në nivel të Kosovës, siç është Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, që ndërlidhet me liberalizimin e vizave apo edhe me formimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"