LAJMET NGA KOSOVA

 • Lehne: Ballkani nuk është prioritet i Donald Trump

  10 Shkurt, 2017

  Trumpi serbRoli i ambasadorëve të huaj në rajon ka traditë, thotë Stefan Lehne, ekspert për politikën e Jashtme të BE-së në fondacionin e njohur “Carnegie Europe” në Bruksel, pas disa përplasjeve publike në rajon.

  Deutsche Welle: Në disa vende në Ballkan, ambasadorët amerikanë akuzohen nga figura publike për përzierje, madje ushtrim presioni. Në Shqipëri kryeprokurori i vendit bën fjalë për ...

 • Shtypi gjerman: Kosova dhe “pavarësia e klasit të dytë”

  10 Shkurt, 2017

  Shtypi gjermanKosova do të ketë kodin e saj telefonik, e Serbia pushtetin – shkruan gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung, e cila analizon edhe gjendjen e brendshme në veri të Kosovës.

  Mediat gjermane i kanë kushtuar së fundi vëmendje të madhe gjendjes në Ballkan dhe në veçanti raporteve shqiptaro-serbe, pas murit, arrestimit të Haradinajt, trenit  dhe dështimit të raundit të fundit të ...

 • Vendimi për Ramush Haradinajn më 2 mars

  9 Shkurt, 2017

  RamushGjykata e Apelit në qytetin Colmar të Francës lindore, pritet të vendosë më 2 mars lidhur me kërkesën e autoriteteve serbe për ekstradimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

  Të enjten kjo gjykatë mbajti një seancë lidhur me këtë kërkesë, por shtyu për datën dy mars vendimin rreth saj.

  Pas seancës zoti ...

 • Haradinaj: ekstradim në Serbi apo lirim?

  9 Shkurt, 2017

  RamushNë Colmar të Francës nesër vendoset nëse Ramush Haradinaj do të ekstradohet në Serbi apo do të lirohet përfundimisht nga fletëarrestet e Beogradit.

  Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pret lirimin e tij nga gjykata franceze në Colmar, ku po mbahet që nga data 4 janar kur është arrestuar sipas një fletarresti të Serbisë, nën akuzat për krime lufte. Serbia ka ...

 • Tusk: BE duhet të përmirësojë situatën në Ballkanin Perëndimor

  9 Shkurt, 2017

  Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, shkroi të mërkurën në rrjetin social twitter se “Bashkimi Evropian duhet të bëjë gjithçka për të përmirësuar situatën në Ballkanin Perëndimor”.

  Komenti i tij pasoi takimin me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gjatë ditës u prit edhe nga presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani.

  Të enjten ai do të pritet nga presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker.

  Në një njoftim të zyrës aë ...

 • Kurti: Tirana më e avancuar se ne në qëndrimet ndaj Serbisë

  8 Shkurt, 2017

  Për Albin Kurtin, ish kreun e “Vetëvendosjes”, Tirana zyrtare po mban një qëndrim më të avancuar se Prishtina për konfliktin Kosovë-Serbi.

  Deklarata e kryeministrit shqiptar se nëse Serbia cenon 1 cm të territorit tonë, Shqipëria e Kosova do të jenë gati t’i përgjigjen, duket se ka gjetur përkrahjen e “Vetëvendosjes”.

  Sipas “rebelit” të politikës kosovare, kundër Serbisë reagimi duhet të jetë si komb.

  Konflikti mes Kosovës dhe Serbisë lindin pas ndalimit në kufi ...

 • Emërohen gjykatësit e Gjykatës së Posaçme për Kosovën

  7 Shkurt, 2017

  GjykataShefja e misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, Aleksandra Papadopoulou, emëroi të martën, nëntëmbëdhjetë gjykatës ndërkombëtarë, që do të veprojnë në kuadër të Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë.

  Në një komunikatë të gjykatës thuhet se ata “do të jenë fizikisht të pranishëm në selinë e saj vetëm me kërkesë të kryetarit, për ushtrimin ...

 • Bie muri (që para dhjetorit nuk egzistonte), ngrihet Asociacioni

  6 Shkurt, 2017

  Muri MitroviceTë martën do të nisë zbatimi i projektit të ri nga autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut, të cilat ditën e diel e rrënuan murin e ngritur në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër, urë kjo që lidh jugun dhe veriun e këtij qyteti.

  Autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut kanë paralajmëruar “ndërtimin e një konstruksioni prej betoni, i ...

 • Vuçiq kërcënon Kosovën nga Rashka -në takimin me Lista Srpska edhe shefi i ushtrisë së Serbisë

  2 Shkurt, 2017

  VuciqPërveç udhëheqësve të Lista Sprska të cilët kanë shkuar në Rashkë për ta takuar Vuçiqin në takim po marrin pjesë edhe Ministri serb i Mbrojtjes, Zoran Gjorgjeviq dhe Shefi u Ushtrisë së Serbisë, Ljubisa Dikoviq

  Përfaqësuesit politikë serbë nga Kosova tashmë kanë arritur në Rashkë, aty ku i thirri kryeministri serb, Aleksandar Vucic të takohen dhe ta flasin për Kosovë. ...

 • Bruksel: “Takim tmerrësisht i keq”

  2 Shkurt, 2017

  Raundi i fundit i dialogut mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë dështoi në tërësi. Atmosfera përshkruhet si shumë e keqe.

  serbia ksDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë ku ishin përfaqësuesit më të lartë të vendeve, presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikoliq, si dhe kryeministrat Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, nuk dolën fare para gazetarëve. Burimet e Deutsche Welles thonë se takimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"