LAJMET NGA KOSOVA

 • TI: Kosova e 95-ta me shkallën e korrupsionit

  25 Janar, 2017

  Organizata ndërkombëtare “Transparency International”, e radhiti Kosovën në vendin e 95 për shkallën e korrupsionit gjatë vitit 2016. Organizatat e pavarura në Kosovë thonë se radhitja që i është bërë Kosovës në mesin e 176 vendeve të botës është pasqyrim i gjendjes reale ku shkalla e korrupsionit vazhdon të mbetet e lartë.  (voa)

   

 • Përfundoi takimi Kosovë – Serbi

  24 Janar, 2017

  takimi kosserUdhëheqësit më të lartë të Kosovës dhe Serbisë, i dhanë fund një takimi në Bruksel, në një përpjekje të Bashkimit Evropian për të ulur tensionet ndërmjet të dyja vendeve.

  Të dyja palët i cilësuan bisedimet si shume të vështira por të rëndësishme për situatën në terren

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ishte një takim “jo i lehte por ...

 • Kurti: Serbia ka plane për aneksimin e “Trepçës”, Tirana dhe Prishtina zyrtare të zbrapsur

  23 Janar, 2017

  albin-kurtiIsh- lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një intervistë dhënë për “Shekullin” e Tiranës ka thënë se Serbia ka synim aneksimin e “Trepçës”.

  Shqiptarët, po aq sa qeveritë e dy shteteve shqiptare, nuk janë të përgatitur për të përballuar sfidat që kanë përpara dhe as për të qenë faktor në rajon. Duke e komentuar arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë, ...

 • Takim i nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Bruksel

  23 Janar, 2017

  Të martën (24.01) në Bruksel takohen presidentët dhe kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë. Ky takim i nivelit të lartë zhvillohet me ndërmjetësim e shefes së diplomacisë evropiane Federika Mogherini.

  isa mogherini vucicTë martën (24.01) në Bruksel Kosova dhe Serbia zhvillojnë bisedime për normalizimin e marrëdhënieve pas disa muajsh ndërprerjeje. Në takimin, që zhvillohet në zyrën e shefes së diplomacisë ...

 • Qosja thotë se Kosova duhet të ndahet, e të ndodh bashkimi etnik i shqiptarëve

  20 Janar, 2017

  qosja1Akademiku Rexhep Qosja, në intervistën për Klan Kosova, ndër të tjera ka folur edhe për ndarjen e Kosovës, respektivisht për komunat në Veri të Kosovës dhe bashkim etnik të shqiptarëve.

  https://youtu.be/HG9xeHYASFc

  “Kjo nuk është e mirë vetëm për shqiptarët, por edhe për të huajt. Më lehtë është të bisedohet dhe merret vesh me një shtet shqiptar se sa me dy shtete ...

 • Albin Kurti: Marrëdhënia ime me Ramën, e vërteta e akuzave se jemi islamikë dhe komunistë dhe pse ka nostalgji për Enverin

  19 Janar, 2017
  kurti-ramaDeputeti i lëvizjes “Vetëvendosje” Albin Kurti, tregon në një intervistë ekskluzive për gazetën “TemA” gjykimin e tij për një sërë temash të nxehta si ajo e tensioneve Kosovë-Serbi, bashkimi-kombëtar, vdekja e mistershme e aktivist Astrit Dehari por edhe marrëdhëniet me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

  I pyetur në lidhje me fajtorët e vdekjes së aktivistit Dehari ...

 • Rusia, plan për Kosovën?

  19 Janar, 2017

  Mary DejecskyNjë eksperte e njohur dhe mjaft e respektuar britanike, Mary Dejevsky, mendon se Rusia po e afron idenë e njohjes së pavarësisë së Kosovës si pjesë e arritjes së një marrëveshjeje më të gjërë mes Moskës dhe Uashingtonit kur Donald Trump të marrë në duart e tij frerët e kombit amerikan.

  Dejevsky, ish-korrespondente në ...

 • BBC: Liderët në Beograd dhe Prishtinë kishin nevojë për tensione

  19 Janar, 2017
  treni serbNjë tren i ri mund të ishte një arsye për festimin e marrëdhënjeve të ngrohëta mes Serbisë e Kosovës. Në vend të kësaj, sipas fjalëve të presidentit serb, Tomislav Nikolic, ai solli këto dy vende në prag të konfliktit.

  Nuk ishte ky thjesht një udhëtim me tren. Do të ishte treni i parë direkt për gati ...

 • Prishtina dhe Beogradi ndajnë miliona euro për serbët e Kosovës

  19 Janar, 2017

  ura mitrovicaQeveria e Kosovës, sipas të dhënave zyrtare, për tri vitet e fundit në katër komunat veriore të banuara me shumicë serbe, Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovica e veriut, ka investuar miliona euro.

  Nga viti 2014 deri në vitin 2016, investimet nga Qeveria e Kosovës në këto katër komuna janë mbi 15 milionë euro. Derisa, në vitin 2015 janë ...

 • Policia nuk kishte as prova të montuara për Astrit Deharin

  18 Janar, 2017

  dardan-Molliqaj-LVVArrestimi i aktivistit Astrit Dehari pa asnjë provë, asnjë fakt, madje as të montuar, e përbën skandalin më të madh gjyqësor e politik në sistemin e drejtësisë. Nuk ka asnjë sms, nuk ka asnjë bisedë të tij që është inkriminuese. Nuk ka asnjë postim në Facebook që Policia mund ta llogarisë inkriminuese. Në të gjtiha pajisjet që i janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"