LAJMET NGA KOSOVA

 • Ballkani i brishtë – Kriza e re Kosovë Serbi

  16 Janar, 2017

  Pas incidentit me trenin serb, ku lexohej parulla, “Kosova është Serbi”, tensionohen sërish marrëdhëniet mes Kosovës e Serbisë. Gjuha e përdorur nga politika analizohet edhe në mediat gjermane.

  hekurudhaGazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj të së hënës (16.01) për zhvillimet në Ballkan vëren se “gjuha marciale, që u përdor në fundjavë mes Kosovës dhe Serbisë, është bubullimë ...

 • Prishtina akuzon Beogradin për destruktivitet

  13 Janar, 2017

  PrishtinaAutoritetet e Kosovës e kanë akuzuar Beogradin zyrtar për, siç thonë, “qasje destruktive jo vetëm në raport me dialogun, por edhe në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve”

  Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve ranë në nivelin më të ulët që prej fillimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me lehtësim të BE-së, posaçërisht pas ndalimit ...

 • Serbia tha se do të hakmerret, nëse Franca nuk dorëzon Ramush Haradinajn

  13 Janar, 2017

  Ramush1Serbia tha se do të injorojë në të ardhmen çfarëdo kërkese për ekstradim nga Franca dhe vendet tjera evropiane, nëse drejtësia franceze nuk e dorëzon ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

  Qeveria serbe u mblodh të premten në një takim emergjent pas vendimit të gjykatës së apelit në Colmar të Francës lindore për të liruar me kusht ish kryeministrin e ...

 • Haradinaj: Ndalimi im është lojë politike e Beogradit

  13 Janar, 2017

  RamushNjë gjykatë e apelit në Francë liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, por tha se ai duhet të qëndrojë në Francë deri në shqyrtimin kërkesës së Serbisë për ekstradimin e tij. Beogradi e akuzon zotin Haradinaj për krime lufte, ndonëse ai është shpallur dy herë u pafajshëm për akuza të tilla në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë. ...

 • “Koha për ndarje të Kosovës”

  12 Janar, 2017

  ish Juge vitit 2008 për ndarje të Kosovës me vijë etnike. Sipas kësaj vije, përcjell b92, Serbia do të vendoste sovranitet në veri të Ibrit ku, thonë medie serbe, serbët bëjnë më shumë se 90 për qind të popullatës.

  “Rajoni në jug të Ibrit duhet t’i takojë sovranitetit të Kosovës. Të gjithë shqiptarët në ...

 • VUÇIÇ PO TENTON TË HEDH MJEGULL NË RASTIN “PANDA”

  12 Janar, 2017

  VucicProkuroria e Serbise për krim të organizuar ende po heton rastin e vrasjes së gjashtëfishtë të të rinjve serbë në një kafetari në Pejë, të quajtur sipas emrit “PANDA” më 14 dhjetor 1998. Shteti i Serbisë dhe aparatura e tij politiko-ushtarake, vazhdon ta përdorë politikisht vrasjen e 5 të rinjëve serb në lokalin `Panda` gjatë kohës së luftës në ...

 • Ramush Haradinaj lirohet me kusht

  12 Janar, 2017

  RamushGjykata e Apelit në qytetin Colmar të Francës lindore e liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i arrestuar një javë më parë në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe.

  Lirimi me kusht ia kufizon lëvizjet zotit Haradinaj i cili duhet të qëndrojë në Francë dhe të paraqitet dy herë në javë në polici, ...

 • Kuvendi i Kosovës nuk miratoi rezolutën për Haradinajn

  11 Janar, 2017

  Në Kuvendin e Kosovës u zhvillua debati ku kërkohej lirimi i Ramush Haradinajt e ndërprerja e dialogut me Serbinë. Serbia tashmë ka kërkuar zyrtarisht nga Franca ekstradimin e Ramush Haradinajt.

  ramushPër më shumë se dhjetë orë u zhvilluan debat në një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, megjithatë deputetët nuk arritën të miratojnë një rezolutë, me të cilën të ...

 • Tomuschat: Haradinaj rrezikohet vetëm nëse ka akuza të reja

  11 Janar, 2017

  Deutsche Welle: Prof. Tomuschat, politikani kosovar, Ramush Haradinaj u arrestua në Francë, mbi bazën e ...

 • Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinajt

  10 Janar, 2017

  ramushAutoritetet serbe thanë të martën se kanë dërguar në Francë kërkesën për ekstradimin e ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

  Gjykata në qytetin Colmar në Francën lindore, duhet të shqyrtojë kërkesën para se të marrë një vendim për zotin Haradinaj i cili po mbahet në paraburgim në atë qytet që nga 5 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"