LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinajt

  10 Janar, 2017

  ramushAutoritetet serbe thanë të martën se kanë dërguar në Francë kërkesën për ekstradimin e ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

  Gjykata në qytetin Colmar në Francën lindore, duhet të shqyrtojë kërkesën para se të marrë një vendim për zotin Haradinaj i cili po mbahet në paraburgim në atë qytet që nga 5 ...

 • Serbi: Trolle të qeverisë në betejën e internetit

  10 Janar, 2017

  Partia në pushtet në Serbi zotëron një ushtri të vogël, që lufton për të në internet. Me të krijohet një realitet paralel, në të cilin në Serbi të gjitha gjërat ecin si duhet dhe ku kritikët janë vetëm armiq të shtetit.

  tastaturaKështjella, kështu e quan Marija “punëdhënësin” e saj të mëparshëm. Ajo qe angazhuar nga Partia serbe e Përparimit, e ...

 • Dervishaj inspekton Lin-Pogradec: Aksi i kalueshëm

  9 Janar, 2017

  dervishajMinistri i Transportit, Sokol Dervishaj inspektoi gjendjen në aksin rrugor Elbasan-Lin-Pogradec, një ndër akset me problematike ditët e fundit për shkak të dëborës dhe ngricave në rrugë.

  Ministri tha se i gjithë aksi është i kalueshëm.

  “I gjithë aksi është i kalueshëm. Konstatoj se Qafë-Thana dhe Qafë-Plloça nuk kanë asnjë problem në qarkullimin e automjeteve”, deklaroi ...

 • Linjë hekurudhore me Beogradin – mur ndarës me Kosovën

  9 Janar, 2017
  muri-mitroviceVendimi për ndërtimin e linjës hekurodhore Beograd – Mitrovicë është cenim i drejtpërdrejt i sovranitetit të Kosovës. Ky projekt është vazhdimësi e shmangies së shtetit tonë dhe krijon lidhje  direkte me shtetin e Serbisë. Serbia po e bën zhvendosjen e kufirit para syve të qeveritarëve tanë. Tashmë, kufiri me Serbinë, nga Leposaviçi është zhvendosur në lumin Ibër ku ...
 • MPJ e Francës: Veprimi ligjor ndaj Haradinajt nuk ka dimensione politike

  9 Janar, 2017

  ramushNjë zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal,tha të hënën në Paris se “veprimi ligjor ndaj Ramush Haradinajt nuk ka dimensione politike”.

  Ai tha se “procedurat që po zhvillohen ndaj Ramush Haradinajt janë çështje ligjore, të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit”.

  Zëdhënësi Nadal tha në një konferencë me gazetarë se ky rast“nuk e ndryshon politikën e vazhdueshme ...

 • Serbia vazhdon të administrojë me hekurudhat e Kosovës në veri

  9 Janar, 2017

  hekurudhaInstitucionet e Kosovës nuk administrojnë me hekurudhat në veri të vendit.

  Administrimi mbi këto hekurudha nuk ndodhi as pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Përkundrazi, nga ajo periudhë, linjat hekurudhore në veri janë nën administrimin e Serbisë dhe strukturave paralele serbe.

  Në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Kosova dhe Serbia, kohë më parë, kanë nënshkruar marrëveshjet për zhbërjen ...

 • ÇKA DUHET TË MËSOJMË NGA ARRESTIMI I FUNDIT I RAMUSH HARADINAJT?

  7 Janar, 2017

  haradinaj-arestimi

  Ramush Haradinaj do të na kthehet shpejt në Kosovë dhe do të na kthehet krenar e heroik si gjithmonë.

  Por, arrestimi i Ramush Haradinajt prej Gjykatës franceze mbas lëvizjes së lirë në vendet e mëdha të BE-së e edhe në vetë Francën, para disa muajsh, na solli pezmatim të pamatshëm në njërën anë ndaj kësaj gjykate, kurse në anën tjetër ...

 • Shtypi gjermanofon për arrestimin e Haradinajt

  6 Janar, 2017

  Ekstradimi i Haradinajt do të ishte një sensacion, shkruan ndër të tjera gazeta zvicerane “NZZ”. Politikanin kosovar Haradinaj e ndjek sërish hija e së shkuarës, e titullon artikullin gazeta gjermane TAZ.

  shtypi-gjermanDuke analizuar rrethanat e arrestimit të Ramush Haradinajt dhe reagimet që ka ngjallur arrestimi i tij në opnion, analisti i “Neue Zürcher Zeitung” pasi bën një përshkrim të figurës ...

 • Ramush Haradinaj mbetet në Francë

  5 Janar, 2017

  ramushi
  Një gjykatë në Francë vendosi që ish Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të qëndrojë në paraburgim derisa Serbia të bëjë kërkesën formale për ekstradim.

  Ai u paraqit të enjten para një gjykate në qytetin Colmar të Francës lindore, një ditë pasi u ndalua nga policia franceze në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe, të ...

 • Serbia kërkon nga Franca ekstradimin e Ramush Haradinajt

  5 Janar, 2017

  ramushRamush Haradinaj pritet (05.01) të dalë para organeve të drejtësisë franceze. Ai u arrestua (04.01) në Aeroportin Bazel / Mulhousen nga policia franceze në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004.

  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, pritet të dalë (05.01)para një gjykate franceze, njoftoi avokati i tij Arianit Koci. Haradinaj u arrestua në mbrëmjen e së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"