LAJMET NGA KOSOVA

 • Jessen-Petersen: Kosova ka udhëheqje jashtë kohe dhe jashtë realiteti

  4 Janar, 2017

  jessen-petersenIsh-kryeadministratori i OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen, i tha Radios Evropa e Lirë se lidershipi në Kosovë është i jashtëkohshëm dhe jashtë realitetit. Ai tha se Kosova ka nevojë për “një gjeneratë të re të udhëheqësve politikë”, meqë siç tha “liderët e sotëm nuk po tregojnë asnjë vizion përveç vullnetit për të qëndruar në pushtet”.

  Në një intervistë me ...

 • Dialogu Kosovë – Serbi, në udhëkryq

  3 Janar, 2017

  dialogu-serbi-kosoveDialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, edhe gjatë vitit 2016 ishte një nga temat që ka dominuar skenën politike.

  Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës, konsiderojnë se pavarësisht disa pengesave dhe vështirësive, dialogu ka dhënë rezultate.

  Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri thotë se në kuadër të vizionit euroatlantik për shtetin e Kosovës dhe të ...

 • Aktakuzë politike, e montuar dhe në shkelje të Kodit të Procedurës Penale

  30 Dhjetor, 2016

  lvv_Aktakuza për terriorizëm ndaj katër aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! është shkelje e procedurave te Kodit Penal të Republikës së Kosovë Kosovës. Prokurori i rastit Abdurrahim Islami, i cili e ka ngritur aktakuzën, sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi qëndron jashtëligjshëm në Prokurorinë Speciale. Prezantimin e këtyre fakteve dhe fakteve të tjera në lidhje me aktakuzën e ngritur ndaj Adea ...

 • Srpska “ngrin” çdo lidhje me institucionet qendrore të Kosovës

  30 Dhjetor, 2016

  parlamenti-ksDeputetët serbë në kuvendin e Kosovës thonë se ata njohin si kryeministër të tyre vetëm Aleksandër Vuçiqin. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa kundërpërgjigjet: Vendimet e “Srpska” – destruktive e të papranueshme.

  Deputetët e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, pas një takimi që zhvilluan një ditë më parë në Beograd me kryeministrin e Serbisë, vendosën që të ngrijnë çdo bashkëpunim me ...

 • Kosovë, katër veprimtarëve të “Vetëvendosjes” nën akuzë për terrorizëm

  30 Dhjetor, 2016

  gjykataProkuroria e Posaçme e Kosovës ngriti të enjten një aktakuzë ndaj katër veprimtarëve të lëvizjes “Vetëvendosje” nën dyshimet për kryerjen e veprës penale të terrorizmit.

  Në një njoftim të Prokurorisë së Posaçme thuhet se “aktakuza është ngritur ndaj të pandehurve Atdhe Gashi, Frashër Krasniqi, Egzon Haliti dhe Adea Batusha, ndërsa kanë pushuar hetimet për të dyshuarin Petrit Ademi, në mungesë ...

 • Serbët të vendosur për ta formuar vetë AKS-në më 15 shkurt 2017

  27 Dhjetor, 2016

  mitrovicaZyrtarë të lartë serbë edhe sot kanë theksuar se nëse vonohet formimit i Asociacionit të Komunave serbe nga shqiptarët, atëherë këtë organizëm politik do ta krijojnë ata serbët më 15 shkurt të vitit të ardhshëm.

  Populli serb do të jetë i detyruar që vetë ta themelojë Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë, nëse Prishtina vazhdon me pengime, ka deklaruar kryetari ...

 • Përmbledhje për vdekjen e dyshimtë në burg të aktivistit Astrit Dehari

  27 Dhjetor, 2016

  astrit-dehariastro1

  astro2

 • Beogradi trysni Prishtinës për asociacionin e komunave me shumicë serbe

  27 Dhjetor, 2016

  vucic-rksPërfaqësues të Beogradit thanë që nëse gjatë disa javëve të ardhshme nuk do të ketë hapa konkretë për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, atëherë përfaqësuesit serbë do ta themelojnë vetë atë.

  Këto komente pasuan një takim të përfaqësuesve serbë të Kosovës me kryeministrin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të hënën, për të tejkaluar, siç u tha, ...

 • Kurti: Shtratin e murit e ka ndërtuar Isa Mustafa

  23 Dhjetor, 2016

  kurtiIsh-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se gara e Isa Mustafës, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit se cili do ta rrënojë murin dhe si, vetëm sa e mobilizon Serbinë dhe i demobilizon shqiptarët.

  Ai në debatin për murin ilegal në veri të Mitrovicës, ka thënë se është me rëndësi të dihet që përfaqësues të UÇK-së të dihet çka ...

 • Kosova: vatër e islamizmit?

  23 Dhjetor, 2016

  Shifrat e myslimanëve të radikalizuar në Kosovë janë alarmuese. Strukturat shtetërore dhe të shoqërisë civile në Kosovë përpiqen t’i frenojnë këto zhvillime.

  islamizmiFeja radikale islame është një problem në rritje për Kosovën, por edhe për gjithë rajonin dhe për Evropën. Ekspertët në Kosovë janë të alarmuar për zhvendosjen e identitetit në drejtim të fesë tek shqiptarët dhe kërkojnë masa të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"