LAJMET NGA KOSOVA

 • Konferenca rajonale: Rusia dhe Serbia janë burime kryesore disinformimi në Ballkanin Perëndimor

  7 Prill, 2023

  Konferenca rajonale për disinformiminRusia dhe Serbia janë evidentuar si burimet kryesore të disinformimit në Ballkanin perëndimor. Ky është përfundimi i një konference rajonale, që zhvillua sot në Tiranë nga organizatat mediatike të verifikimit të fakteve nga gjashtë vendet e këtij rajoni.

   

  Sipas tyre, rrjeti i disinformimit në rajon ka burim kryesor Rusinë, e cila shpërndan lëndën e saj në Serbi, ...

 • Borrell: Kosova dhe Serbia hodhën hapin e parë drejt zbatimit të marrëveshjes së Ohrit

  6 Prill, 2023

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, paralajmëroi organizimin e një takimi të nivelit të lartë politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për të çuar përpara procesin e zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

   

  Paralajmërimi pasoi takimin e së martës ndërmjet kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, gjatë të cilit tha ai, ata u pajtuan për ...

 • Bislimi: Në takimin e ardhshëm pritet deklaratë për të pagjeturit

  6 Prill, 2023

  BislimiZëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëherësh kryenegociatori kosovar në bisedime me palën serbe, Besnik Bislimi tha se në takimin e radhës në Bruksel, pritet të aprovohet deklarata për të pagjeturit dhe për këtë ka gatishmëri nga të dy palët. Këto deklarata Bislimi i bëri para deputetëve të Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës.

   

  Numri dy i qeverisë dha ...

 • Bislimi: Janë pesë kritere për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

  6 Prill, 2023

  Bislimi zaednicaZëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se ka një pajtim të plotë në Bruksel që do të jenë pesë kritere përmes të cilave do të shihet se a është i pranueshëm si bazë për diskutim drafti i statutit që propozohet nga ekipi menaxhues për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  “E para, a parasheh ky draft një ...

 • Darkordohet deklarata për të pagjeturit

  5 Prill, 2023

  LajcakKryengociatorët e Kosovës dhe Serbisë, diskutuan një deklaratë për të pagjeturit, njohjen reciproke të diplomave, mospengimin e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, Asociacionin…

   

  Kryenegociatorët e Serbisë dhe Kosovës, Petar Petkoviq dhe Besnik Bislimi, u dakorduan në Bruksel për tekstin e deklaratës për personat e pagjetur. Kjo deklaratë pritet të miratohet në takimin e radhës së nivelit të lartë ndërmjet ...

 • Veprimet sjellin pasoja

  5 Prill, 2023

  2460Një analizë e huazuar:

  Falë atyre deputetëve që votuan Gjykatën Speciale në parlamentin e Kosovës, që votuan edhe faljen e territorit të Kosovës, e që votuan edhe “Zajednicën”, sot të gjithë shqiptarët janë të detyruar t’i nënshtrohen këtij teatri të turpshëm prej procesi gjyqësor, ku vihen në bankën e të akuzuarve shqiptarët viktima, ndërkohë që serbët agresorë vazhdojnë të qetë ...

 • Sot fillon në Hagë procesi kundër ish-krerëve të UÇK-së

  3 Prill, 2023

  Gjykata speciale HagProtesta në ditën e fillimit të procesit kundër ish-komandantëve të UÇK-së. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi akuzohen në Hagë për krime lufte, krime kundër njerëzimit e ndaj rivalëve politikë.

   

  Pas fillimit në orën 09:00 të procesit kundër katër komandantëve të lartë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) Gjykatën Speciale të Krimeve të Luftës në Hagë, ...

 • Arrestohet një serb në veriun e Kosovës – reagojnë Lista Serbe dhe Beogradi

  3 Prill, 2023

  Police KSPolicia e Kosovës tha se arrestoi një pjesëtar të komunitetit serb në veriun e vendir nën dyshimet për përfshirje në sulm ndaj policisë dhe pronës së qytetarëve në zonë, duke nxitur reagimin e zemëruar të përfaqësuesve politikë serbë dhe të Beogradit.

   

  Policia tha se i arrestuari i lindur në vitin 1987, dyshohet për përfshirje në një sulm me armë ...

 • Analistët: Suksesi i marrëveshjes Kosovë-Serbi varet nga angazhimi aktiv i BE, SHBA

  3 Prill, 2023

  Edward P. JosephMarrëveshja e Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë është vlerësuar si një arritje e rëndësishme nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Por fakti që ajo nuk është nënshkruar dhe retorika e udhëheqësve të dy vendeve që nuk kanë shfaqur në thelb ndonjë ndryshim qëndrimesh për çështjet më të mprehta, kanë krijuar paqartësi lidhur me ecurinë e mëtejshme. ...

 • Ambasadorët dënojnë aktet e djegies së automjeteve me targa RKS në veri

  31 Mars, 2023

  makina e djegur nga banda e VucicitVënien e zjarrit disa automjeteve në veri të vendit që kishin targa RKS, e kanë dënuar ambasadorët e ndryshëm në Kosovë.

   

  Shefi i zyrës së BE-së, Tomas Szunyog, ka deklaruar se dëmtimi i pronës private që ka ndodhur gjatë dy ditëve të fundit, ka synim frikësimin e popullatës lokale.

  “Kjo është e papranueshme dhe duhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"