LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbët ndërtojnë një mur në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër

  10 Dhjetor, 2016

  ura-mitroviceQeveria e Kosovës, thotë se muri që po ndërtohet në pjesën veriore të urës mbi Ibër do të shembet. Autoritetet lokale serbe thonë, se muri nuk do të shembet, sepse është pjesë projektit të BE-së për rinovimin e urës.

  Komuna e veriut të Mitrovicës e banuar me shumicë serbe ka filluar ndërtimin e një muri në pjesën veriore të Urës ...

 • Mustafa: Muri në Mitrovicë do të trajtohet sipas ligjeve, jo me forcë

  8 Dhjetor, 2016

  muri-mitroviceKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha sot se çështja e ndërtimit të murit në pjesën veriore të Mitrovicës, do të trajtohet sipas ligjeve në fuqi dhe jo me forcë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimeve që nxiti ngritja e një muri në pjesën veriore në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër. Autoritetet lokale serbe në veriun e Mitrovicës ...

 • PISA: Kosova në nivelin më të ulët në arsim

  7 Dhjetor, 2016

  shkollla-kosoveProgrami për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68-të në mesin e 72 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

  “PISA”, studimi më i madh ndërkombëtar në botë për arsim ka bërë vlerësimin për njohuritë e nxënësve 15-vjeçarë në lexim, matematikë dhe shkencë.

  Kosova është pjesë e ...

 • Asociacioni i Komunave Serbe ka për qëllim rrënimin e shtetit të Kosovës

  2 Dhjetor, 2016

  shpend_ahmetiI pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë një interviste për “Zërin” mohon që Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan të jetë një kundërpërgjigje për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë. Thotë se Unioni nuk ka fuqi ekzekutive në asnjërën prej këtyre shteteve, shkruan “Zeri.info”.

  Ahmeti ndër të tjera thotë se Asociacioni i Komunave Serbe ka për qëllim rrënimin e ...

 • Dorëzohen në Gjykatë dhe Prokurori dëshmitë e pafajësisë së gjashtë aktivistëve

  2 Dhjetor, 2016

  lvvAktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! kanë dorëzuar në Gjykatën Themelore dhe poashtu Prokurorinë Themelore materialet me video ku dëshmohet pafajësia e gjashtë aktivistëve të Lëvizjes, të arrestuar para më shumë se 3 muaj dhe duke u hetuar për terrorizëm. Ky sistem i drejtësisë që i trajton ata si të dyshuar për  sulmin mbi Kuvendin e Kosovës, tashmë i ka edhe ...

 • Kosovë: Gjykata Speciale fillon punimet më 1 janar 2017

  2 Dhjetor, 2016

  Holanda ka rafitikuar Marrëveshjen që të ofrojë selinë e Gjykatës Speciale për krimet e luftës nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  gjykataGjykata Speciale do të fillojë të funksionojë nga fillimi i vitit 2017, respektivisht nga 1 janari i këtij viti. Lajmi është konfirmuar në faqen zyrtare të Gjykatës Speciale, ku edhe thuhet se ajo të fillojë funksionimin nga 1 ...

 • Dëshmi të reja që tregojnë pafajsinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

  1 Dhjetor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! paraqiti sot dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për një muaj, pas 3 muajve e që po privohen padrejtësisht nga liria. Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, e quajti këtë proces absurd dhe prezantoi një video-material që tregonte vendndodhjen e pesë aktivistëve që po mbahen ...

 • EULEX-i foli si partner i klanit “Pronto”

  30 Nentor, 2016

  euleksADMINISTRIMI I PROCESIT TË HETIMIT, DEKLARATAT PUBLIKE KUNDËRTHËNËSE TË POLICISË, RRJEDHJA E TË DHËNAVE, KONTRADIKTAT SHKENCORE NË SHKAQET E VDEKJES, PËRGJITHËSISHT ANGAZHIMI I HETUESISË NË PROPAGANDË PUBLIKE MË SHUMË SE SA NË HETIME SERIOZE, E KANË BËRË PROCESIN E HETIMIT TË VDEKJES SË ASTRIT DEHARIT ABSOLUTISHT TË PABESUESHËM DHE TË DYSHIMTË. DHE PIKËRISHT NË KËTË MOMENT NË ...

 • Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan synon të zgjerohet

  30 Nentor, 2016

  shqiponja-kinezeMe qëllim të krijimit të mekanizmave të bashkëpunimit, në Tiranë është krijuar Unioni i Komunave Shqiptare, që përfshin komunat kryesore që drejtohen nga shqiptarët në vendet e rajonit.

  Me synimin për t’u zgjeruar tutje, ky union ka filluar me Bashkinë e Tiranës, Komunën e Prishtinës, atë të Tetovës, pastaj Ulqinit dhe Preshevës.

  Drejtuesit e këtyre komunave tashmë kanë nënshkruar një platformë ...

 • Rasti Dehari përplas Kadri Veselin dhe Vetëvendosjen

  30 Nentor, 2016

  lvvLëvizja Vetëvendosje vazhdon të insistojë në kërkesën e saj për debat parlamentar në lidhje me vdekjen e aktivistit të këtij subjekti politik, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit, më 5 nëntor.

  Por, një nismë e tillë nuk po merr mbështetjen e partive më të mëdha, Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Seanca e Kuvendit, ndonëse nuk kishte në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"