LAJMET NGA KOSOVA

 • Nulleshi: KEK-u nuk është ndotësi kryesor i ajrit

  20 Dhjetor, 2016

  cilesia-e-ajritNë Korporatën Energjetike të Kosovës thonë se gjendja e cilësisë së ajrit që ka ndikuar në keqësimin e situatës nuk është vetëm faji i termocentraleve të kësaj korporate, por edhe të industritë e tjera.

  “Elementi kyç që ndikon është diçka tjetër, ndonjë burim tjetër e jo termocentralet e KEK-ut. Pra KEK, nuk është determinues në këtë rast të gjendjes alarmuese ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

 • Pushteti nuk e do as të drejtën e as të vërtetën për Astritin

  16 Dhjetor, 2016

  tome-gashiTë gjeturat nga mjeko-ligjorët Besim Ymaj dhe Besim Latifaj hedhin poshtë raportin e mjeko-ligjorëve të caktuar nga institucionet shtetërore, i cili raport  nuk shpjegonte lidhjet shkencore e logjike midis konstatimeve të shkakut të vdekjes (asfiksisë) dhe shkaktarit të vdekjes (dëmtime të vetëshkaktuara “hezituese”).

  Ky raport i detajizuar nga Dr. Ymaj dhe Dr. Latifaj demanton shumë konstatime nga organet ...

 • Kosova zyrtarisht me kod telefonik 383

  15 Dhjetor, 2016

  Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, (ITU) i ndau sot Kosovës zyrtarisht kodin e saj telefonik 383. Lajmi u mirëprit në Prishtinë.

  telefoniKosovës edhe zyrtarisht nga sot (15.12) iu nda kodi telefonik 383. Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, e vendosi Kosovës në listën zyrtare të shteteve që kanë kode telefonike dhe e publikoi në faqen e vet zyrtare. Ministrja për Dialog në qeverinë ...

 • Emërohet kryetarja e Gjykatës së Posaçme për Kosovën

  14 Dhjetor, 2016

  ekaterina-trendafilovaEkaterina Trendafilova

 • Serbë të Pejës thonë se fëmijët e tyre në “Panda” i ka vrarë Sigurimi i Serbisë

  14 Dhjetor, 2016

  caffe-pandaNë Patrikanën e Pejës sot është shënuar 18 –vjetori i vrasjes së gjashtë të rinjve serbë në kafenenë “Panda” në këtë qytet.

  Familjet e të vrarëve thonë se krimin s’e kanë bërë shqiptarët dhe presin nga Qeveria e Serbisë përgjigje në pyetjen nëse krimin e kanë bërë forcat ushtarake apo ato policore serbe që kanë qenë në Pejë në vitin ...

 • BE kërkon nga Prishtina bashkëpunimin me Gjykatën Speciale

  13 Dhjetor, 2016

  be-gjykata-specialeBashkimi Evropian për herë të parë edhe formalisht kërkon nga Prishtina zyrtare bashkëpunimin me Gjykatën Speciale. 

  Në deklaratën e presidencës së BE-së Sllovakisë, mirëpritet fakti se Kosova i ka përmbushur obligimet e mbetura për themelimin e Dhomave të specializuara dhe Zyrës së prokurorit  special për hetimin e dyshimeve për krime të kryera gjatë dhe pas konfliktit të vitit 1999.

  “Të gjitha ...

 • Kosovë: Presidenti Thaçi përkujton viktimat serbe të luftës

  12 Dhjetor, 2016

  thaci-kosmetPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, bëri thirrje për pajtim në Kosovë dhe ndriçimin e së vërtetës për viktimat e luftës së viteve 1998-1999

  Ai qëndroi në fshatin Hoçë e Madhe të komunës së Rahovecit dhe në Suharekë në Kosovën jugperëndimore për të përkujtuar ...

 • Qeveria mbron veglat e saj

  10 Dhjetor, 2016

  personat-pergjegjes-qeverise-ksQeveria e Kosovës, në burgjet e së cilës vdesin dhunshëm aktivistë politikë nën akuza të rrejshme, sot paska dalë në mbrojtje të veglave të veta.

  Kjo qeveri e cila nuk ka dhënë kurrë llogari për politikat e dështuara të saj, që e kanë dobësuar Kosovën së jashtmi dhe e kanë përçarë atë së brendshmi, mbron shërbëtorët e vet më besnikë.

  Kjo ...

 • Serbët ndërtojnë një mur në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër

  10 Dhjetor, 2016

  ura-mitroviceQeveria e Kosovës, thotë se muri që po ndërtohet në pjesën veriore të urës mbi Ibër do të shembet. Autoritetet lokale serbe thonë, se muri nuk do të shembet, sepse është pjesë projektit të BE-së për rinovimin e urës.

  Komuna e veriut të Mitrovicës e banuar me shumicë serbe ka filluar ndërtimin e një muri në pjesën veriore të Urës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"