LAJMET NGA KOSOVA

 • Mustafa: Muri në Mitrovicë do të trajtohet sipas ligjeve, jo me forcë

  8 Dhjetor, 2016

  muri-mitroviceKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha sot se çështja e ndërtimit të murit në pjesën veriore të Mitrovicës, do të trajtohet sipas ligjeve në fuqi dhe jo me forcë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimeve që nxiti ngritja e një muri në pjesën veriore në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër. Autoritetet lokale serbe në veriun e Mitrovicës ...

 • PISA: Kosova në nivelin më të ulët në arsim

  7 Dhjetor, 2016

  shkollla-kosoveProgrami për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68-të në mesin e 72 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

  “PISA”, studimi më i madh ndërkombëtar në botë për arsim ka bërë vlerësimin për njohuritë e nxënësve 15-vjeçarë në lexim, matematikë dhe shkencë.

  Kosova është pjesë e ...

 • Asociacioni i Komunave Serbe ka për qëllim rrënimin e shtetit të Kosovës

  2 Dhjetor, 2016

  shpend_ahmetiI pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë një interviste për “Zërin” mohon që Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan të jetë një kundërpërgjigje për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë. Thotë se Unioni nuk ka fuqi ekzekutive në asnjërën prej këtyre shteteve, shkruan “Zeri.info”.

  Ahmeti ndër të tjera thotë se Asociacioni i Komunave Serbe ka për qëllim rrënimin e ...

 • Dorëzohen në Gjykatë dhe Prokurori dëshmitë e pafajësisë së gjashtë aktivistëve

  2 Dhjetor, 2016

  lvvAktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! kanë dorëzuar në Gjykatën Themelore dhe poashtu Prokurorinë Themelore materialet me video ku dëshmohet pafajësia e gjashtë aktivistëve të Lëvizjes, të arrestuar para më shumë se 3 muaj dhe duke u hetuar për terrorizëm. Ky sistem i drejtësisë që i trajton ata si të dyshuar për  sulmin mbi Kuvendin e Kosovës, tashmë i ka edhe ...

 • Kosovë: Gjykata Speciale fillon punimet më 1 janar 2017

  2 Dhjetor, 2016

  Holanda ka rafitikuar Marrëveshjen që të ofrojë selinë e Gjykatës Speciale për krimet e luftës nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  gjykataGjykata Speciale do të fillojë të funksionojë nga fillimi i vitit 2017, respektivisht nga 1 janari i këtij viti. Lajmi është konfirmuar në faqen zyrtare të Gjykatës Speciale, ku edhe thuhet se ajo të fillojë funksionimin nga 1 ...

 • Dëshmi të reja që tregojnë pafajsinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

  1 Dhjetor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! paraqiti sot dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për një muaj, pas 3 muajve e që po privohen padrejtësisht nga liria. Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, e quajti këtë proces absurd dhe prezantoi një video-material që tregonte vendndodhjen e pesë aktivistëve që po mbahen ...

 • EULEX-i foli si partner i klanit “Pronto”

  30 Nentor, 2016

  euleksADMINISTRIMI I PROCESIT TË HETIMIT, DEKLARATAT PUBLIKE KUNDËRTHËNËSE TË POLICISË, RRJEDHJA E TË DHËNAVE, KONTRADIKTAT SHKENCORE NË SHKAQET E VDEKJES, PËRGJITHËSISHT ANGAZHIMI I HETUESISË NË PROPAGANDË PUBLIKE MË SHUMË SE SA NË HETIME SERIOZE, E KANË BËRË PROCESIN E HETIMIT TË VDEKJES SË ASTRIT DEHARIT ABSOLUTISHT TË PABESUESHËM DHE TË DYSHIMTË. DHE PIKËRISHT NË KËTË MOMENT NË ...

 • Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan synon të zgjerohet

  30 Nentor, 2016

  shqiponja-kinezeMe qëllim të krijimit të mekanizmave të bashkëpunimit, në Tiranë është krijuar Unioni i Komunave Shqiptare, që përfshin komunat kryesore që drejtohen nga shqiptarët në vendet e rajonit.

  Me synimin për t’u zgjeruar tutje, ky union ka filluar me Bashkinë e Tiranës, Komunën e Prishtinës, atë të Tetovës, pastaj Ulqinit dhe Preshevës.

  Drejtuesit e këtyre komunave tashmë kanë nënshkruar një platformë ...

 • Rasti Dehari përplas Kadri Veselin dhe Vetëvendosjen

  30 Nentor, 2016

  lvvLëvizja Vetëvendosje vazhdon të insistojë në kërkesën e saj për debat parlamentar në lidhje me vdekjen e aktivistit të këtij subjekti politik, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit, më 5 nëntor.

  Por, një nismë e tillë nuk po merr mbështetjen e partive më të mëdha, Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Seanca e Kuvendit, ndonëse nuk kishte në ...

 • Bilanc katastrofal i Kosovës me Serbinë – po pse?

  30 Nentor, 2016

  safetKosova importon më së shumti mallra nga – Serbia.

  Kosova importon më së shumti mallra nga – Serbia. Bilanci i importit dhe eksportit me Serbinë është për Kosovën tepër negativ: Kosova importon mallra në vlerë prej më shumë se 360 milionë në vit nga Serbia, ndërsa në Serbi eksporton mallra në vlerë prej vetëm 6 milionë euro. Por jo të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"