LAJMET NGA KOSOVA

 • Qosja: Shteti e vrau Astrit Deharin. Në shumë mënyra!

  14 Nentor, 2016

  rexhep-qosjaAkademiku Rexhep Qosja ka reaguar lidhur me ngjarjen e para tetë dite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku në rrethana të paqarta vdiq aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

  Qosja, duke e fajësuar shtetin për vdekjen e Deharit, në shkrimin e tij thotë se shteti vret në disa mënyra, transmeton Periskopi.

  “Shteti nuk vret vetëm në një mënyrë: Jo. Shteti, sidomos, ...

 • Familja Dehari: Shteti e vrau Astritin

  11 Nentor, 2016

  fam-dehari-lvvPamjet e ditës së fundit të Astrit Deharit, të publikuara nga disa media, kanë tmerruar prindërit dhe familjarët e tij.

  Kjo i ka shtyrë të dalin në një konferencë për media, në të cilën, kanë akuzuar shtetin se u ka vrarë djalin. Lidhur me pamjet, gjatë ditës, avokati i familjes Dehari, ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë e Shtetit, duke ...

 • Hetimet për rastin e Astritit po administrohen në mënyrën më të keqe

  11 Nentor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! konsideron se hetimet për vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit janë duke u administruar në mënyrën më të keqe të mundshme.

  Deputetja Albulena Haxhiu në një konferencë për media tha se mbrëmë hetuesia kishte vendosur që xhirimet e kamerave nga korridori i Burgut në ditën e vdekjes t’i plasonte opinionit publik përmes mediave.

  “Ky publikim i xhirimeve ...

 • Hahn: Pa përmbushjen e kritereve nuk ka liberalizim

  11 Nentor, 2016

  hahnKomisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit,Johannes Hahn, i cili ka qëndruar të premten në Kosovë, ka thënë se institucionet e Kosovës duhet të vazhdojnë zbatimin e reformave të kërkuara në mënyrë që të shkohet tutje rreth procesit të liberalizimit të vizave.

  Hahn ka theksuar se Bashkimi i Evropian nuk duhet të fajësohet për vonesën e liberalizimit të ...

 • Hetimin për Astritin nuk mund t’ia besojmë këtij sistemi të drejtësisë

  10 Nentor, 2016

  lvvJanë bërë 6 ditë nga vdekja e Astrit Deharit në brugun e Prizrenit, dhe në këto 6 ditë, në vend që të kemi sa më shumë qartësi e drejtësi për rastin, vetëm sa janë shtuar dilemat dhe faktet që flasin për një sistem krejtësisht të kapur e të padrejtë, dhe për pamundësinë që t’kemi një hetim dhe vendim të ...

 • Lunaçek: Fajësimi i të tjerëve nuk ndihmon liberalizimin e vizave

  10 Nentor, 2016

  lunacekPërmirësimi i regjistrit me rastet e dënuara për krim të organizuar dhe korrupsion, si dhe ratifikimi i marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi nga Kuvendi i Kosovës, mbeten dy kushtet e paplotësuara nga Kosova për marrjen e liberalizimit të vizave.

  Këto dy kushte janë ritheksuar sërish nga nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën pranë Komisionit të Parlamentit ...

 • Kosova dhe Serbia, ‘armiq’ në politikë, miq në tregti

  10 Nentor, 2016
 • Të rinjtë ia ndërprejnë fjalimin ministrit Hoxhaj në Bern, kërkojnë drejtësi për Deharin

  9 Nentor, 2016

  vv-berne-hoxhaj

  Ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhajt iu është ndërprerë fjala në Bern të Zvicrës, nga të rinjtë shqiptarë që kërkojnë drejtësi për Astrit Deharin.

  “Drejtësi për Astritin”, “Enver Hoxhaj është anëtar i qeverisë autoritare”, ishin disa nga parullat që i kanë përdorur këta të rinj.

  Lexoni njoftimin e plotë të Vetëvendosjes:

  Ministrit Enver Hoxhaj i ndërpritet fjala në Bern të Zvicrës, ...

 • Detaje të reja rreth kamerave të burgut ku gjendej Astrit Dehari

  9 Nentor, 2016

  astrit-dehariAskush nuk është parë duke hyrë apo dal nga dhoma e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit në kohën kur dyshohet se i ndjeri ka ndërruar jetë.
  “Indeksonline” ka mësuar se njësitet hetimore përkatëse kanë bërë verifikimin e të gjitha kamerave e sigurisë në Qendrës së Paraburgimit në Prizren, në pjesën ku gjendej dhoma e Deharit,

  “Është bërë verifikimi i lëvizjeve ...

 • Krimi dhe korrupsioni sërish sfidat e Kosovës në Raportin e Progresit

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahnMe gjithë përparimet, Kosova mbetet vend që duhet të punojë më shumë për vendosjen e sundimit të rendit dhe ligjit, të gjejë gjuhë të përbashkët për marrjen e vendimeve politike në Kuvend dhe të angazhohet më shumë në reformat ekonomike dhe dialog me Serbinë, thuhet në raportin më të ri të Komisionit Evropian.

  Ky raport ka ngritur shumë vërejtje për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"