LAJMET NGA KOSOVA

 • Krimi dhe korrupsioni sërish sfidat e Kosovës në Raportin e Progresit

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahnMe gjithë përparimet, Kosova mbetet vend që duhet të punojë më shumë për vendosjen e sundimit të rendit dhe ligjit, të gjejë gjuhë të përbashkët për marrjen e vendimeve politike në Kuvend dhe të angazhohet më shumë në reformat ekonomike dhe dialog me Serbinë, thuhet në raportin më të ri të Komisionit Evropian.

  Ky raport ka ngritur shumë vërejtje për ...

 • Maqedonia pret raport të kushtëzuar nga Komisioni Evropian

  8 Nentor, 2016

  orav-gruevskiArkiv – Ambasadori i BE-së, Aivo Orav dorëzon Raportin e Progresit 2015 te kryeministri maqedonas,Nikola Gruevski

  Qeveria e Maqedonisë pret që Raporti i Progresit i Komisionit Evropian të mos dallojë shumë nga ai i viteve të kaluara. Ngecjet në reforma dhe kriza e thellë politike në të cilën ndodhet vendi, besohet se edhe këtë vit do të pamundësojnë ...

 • Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’

  8 Nentor, 2016

  astrit-avni-dehari

  Në mbledhjen komerative në nderë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij i cili ka qenë i emocionuar.

  Ai nën lot iu është drejtuar të birit në fotografi se vdekja e tij do të kërkoj drejtësinë./ZERI/

  Ky është fjalimi i babait të Astritit, Avni Deharit

  Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në ...

 • Nëna e Astrit Deharit refuzon ngushëllimin e Hashim Thaçit, ia kthen këtë përgjigje

  8 Nentor, 2016

  familja-dehariTelegramin e ngushëllimit që presidenti Hashim Thaçi ia dërgoi familjes së Astrit Deharit, tri ditë pas vdekjes së tij, e ka refuzuar familja Dehari, me një porosi nga nëna e tij, Xhemilja.

  Periskopi merr vesh se telegrami i ngushëllimit, destinuar për familjen Dehari është kthyer prapa nga i njëjti person që kishte shkuar te familja Dehari për ta çuar porosinë ...

 • I jepet lamtumira Astrit Deharit – kërkohet drejtësi

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehariLëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një mbledhje komemorative kushtuar aktivistit të saj, Astrit Dehari. Ai vdiq të shtunën në rrethana ende të pasqaruara në qendrën e paraburgimit në Prizren. Të pranishëm në komemoracion ishin edhe familjarët e Astrit Deharit.

  Visar Ymeri, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se i ndjeri Dehari ishte arrestuar dhe paraburgosur përmes rastit të montuar. Lidhur ...

 • Sot i jepet lamtumira Astrit Deharit

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehari-1Sot do t’i jepet lamtumira e fundit Astrit Deharit, i cili sipas rezultateve të para të ekspertizës, ka vdekur nga mungesa e frymëmarrjes, ndërsa, hedhet poshtë dyshimi se ai kishte marrë medikamente.

  Varrimi i të ndjerit do të bëhet në ora 14:00, në varrezat e Zllatarit në Prishtinë.

  Para varrimit do të mbahet një mbledhje komemorative dhe një marsh protestues.

  11:00 ...

 • KMDLNJ: Si e gjeti Astritin shoku i dhomës kur u kthye nga pauza

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehariKëshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Dega në Prizren ka publikuar një raport për vdekjen e Astrit Deharit.

  Në të është edhe rrëfimi i shokut të dhomës së të ndjerit.

  Naser Makolli ka thënë se në gojën e Deharit është gjetur një shishe e plastikës.

  Kjo është komunikata e plotë e KMDLNJ-së në Prizren.

  ”Qëllimi i vizitës ishte njoftimi ...

 • Deklaratat e plota të Hoxhës e Gashit pas autopsisë 3 orëshe për Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaAsfiksimi apo pengesat në frymëmarrje mendohet të kenë qenë shkaktari i vdekjes të Astrit Deharit, aktivistit të Vetëvendosjes.

  Pas gati 3 orë ekspertize në trupin e viktimës, është kryeprokurori i Prizrenit, Sylë Hoxha, i cili ka thënë se pengesat në frymëmarrje mund të kenë sjellë vdekjen 26-vjeçarin.

  Megjithatë, ende nuk dihen shkaktarët që kishin shkaktuar këtë asfiksim, e të cilët do ...

 • Avokati i familjes Dehari: Astriti kishte një mori gërvishtjesh në trup

  7 Nentor, 2016

  astrit-dehariVdekja në burg e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje duket se ka ndodhur për shkak të asfiksisë, por se si ka ardhur deri tek ajo mbetet të konstatohet nga ekspertët e mjekësisë ligjore.

  Në trupin e Astrit Deharit, aktivistit të VV-së, që u gjet i vdekur të shtunën në qendrën e paraburgimit në Prizren, ka pasur shenja të gërvishtjeve sipërfaqësore në ...

 • Prokurori tregon shkaktarin e vdekjes së Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaKa përfunduar procesi i autopsisë së të ndjerit Astrit Dehari, i cili ndërroi jetë dy ditë më parë në Burgun e Prizrenit.

  Pas përfundimit të autopsisë,  Kryeprokurori i Prokurorisë së Prizrenit, Sylë Hoxha ka thënë se për momentin nuk ka të dyshuar për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari.

  Hoxha ka thënë se rasti do të ndriçohet deri në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"