LAJMET NGA KOSOVA

 • Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’

  8 Nentor, 2016

  astrit-avni-dehari

  Në mbledhjen komerative në nderë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij i cili ka qenë i emocionuar.

  Ai nën lot iu është drejtuar të birit në fotografi se vdekja e tij do të kërkoj drejtësinë./ZERI/

  Ky është fjalimi i babait të Astritit, Avni Deharit

  Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në ...

 • Nëna e Astrit Deharit refuzon ngushëllimin e Hashim Thaçit, ia kthen këtë përgjigje

  8 Nentor, 2016

  familja-dehariTelegramin e ngushëllimit që presidenti Hashim Thaçi ia dërgoi familjes së Astrit Deharit, tri ditë pas vdekjes së tij, e ka refuzuar familja Dehari, me një porosi nga nëna e tij, Xhemilja.

  Periskopi merr vesh se telegrami i ngushëllimit, destinuar për familjen Dehari është kthyer prapa nga i njëjti person që kishte shkuar te familja Dehari për ta çuar porosinë ...

 • I jepet lamtumira Astrit Deharit – kërkohet drejtësi

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehariLëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një mbledhje komemorative kushtuar aktivistit të saj, Astrit Dehari. Ai vdiq të shtunën në rrethana ende të pasqaruara në qendrën e paraburgimit në Prizren. Të pranishëm në komemoracion ishin edhe familjarët e Astrit Deharit.

  Visar Ymeri, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se i ndjeri Dehari ishte arrestuar dhe paraburgosur përmes rastit të montuar. Lidhur ...

 • Sot i jepet lamtumira Astrit Deharit

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehari-1Sot do t’i jepet lamtumira e fundit Astrit Deharit, i cili sipas rezultateve të para të ekspertizës, ka vdekur nga mungesa e frymëmarrjes, ndërsa, hedhet poshtë dyshimi se ai kishte marrë medikamente.

  Varrimi i të ndjerit do të bëhet në ora 14:00, në varrezat e Zllatarit në Prishtinë.

  Para varrimit do të mbahet një mbledhje komemorative dhe një marsh protestues.

  11:00 ...

 • KMDLNJ: Si e gjeti Astritin shoku i dhomës kur u kthye nga pauza

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehariKëshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Dega në Prizren ka publikuar një raport për vdekjen e Astrit Deharit.

  Në të është edhe rrëfimi i shokut të dhomës së të ndjerit.

  Naser Makolli ka thënë se në gojën e Deharit është gjetur një shishe e plastikës.

  Kjo është komunikata e plotë e KMDLNJ-së në Prizren.

  ”Qëllimi i vizitës ishte njoftimi ...

 • Deklaratat e plota të Hoxhës e Gashit pas autopsisë 3 orëshe për Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaAsfiksimi apo pengesat në frymëmarrje mendohet të kenë qenë shkaktari i vdekjes të Astrit Deharit, aktivistit të Vetëvendosjes.

  Pas gati 3 orë ekspertize në trupin e viktimës, është kryeprokurori i Prizrenit, Sylë Hoxha, i cili ka thënë se pengesat në frymëmarrje mund të kenë sjellë vdekjen 26-vjeçarin.

  Megjithatë, ende nuk dihen shkaktarët që kishin shkaktuar këtë asfiksim, e të cilët do ...

 • Avokati i familjes Dehari: Astriti kishte një mori gërvishtjesh në trup

  7 Nentor, 2016

  astrit-dehariVdekja në burg e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje duket se ka ndodhur për shkak të asfiksisë, por se si ka ardhur deri tek ajo mbetet të konstatohet nga ekspertët e mjekësisë ligjore.

  Në trupin e Astrit Deharit, aktivistit të VV-së, që u gjet i vdekur të shtunën në qendrën e paraburgimit në Prizren, ka pasur shenja të gërvishtjeve sipërfaqësore në ...

 • Prokurori tregon shkaktarin e vdekjes së Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaKa përfunduar procesi i autopsisë së të ndjerit Astrit Dehari, i cili ndërroi jetë dy ditë më parë në Burgun e Prizrenit.

  Pas përfundimit të autopsisë,  Kryeprokurori i Prokurorisë së Prizrenit, Sylë Hoxha ka thënë se për momentin nuk ka të dyshuar për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari.

  Hoxha ka thënë se rasti do të ndriçohet deri në ...

 • Drejtësi për Astritin

  7 Nentor, 2016

  astrit-dehariGjatë një konference të jashtëzakonshme për media, Lëvizja VETËVENDOSJE! shprehu edhe një herë ngushëllime për familjarët, shoqërinë dhe gjithë aktivistët për vdekjen e Astrit Deharit. Kryetari Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, kërkuan zbardhjen e rastit duke mbajtur përgjegjëse institucionet që dolën me deklarata kontradiktore mënjeherë pas vdekjes.

  “Astrit Dehari dje ka qenë duke u mbajtur për ditën e ...

 • Familja Dehari: Autopsia e djalit tonë të mos bëhet pa praninë e mjekëve të caktuar nga ne

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehari-1Familja Dehari, djali i së cilës, Astriti, sot ndërroi jetë derisa ishte i paraburgosur në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ka kërkuar që autopsia e djalit të tyre të mos bëhet në asnjë mënyrë pa prezencën e mjekëve të pavarur dhe neutralë që do të caktohen nga vetë familja.

  “Për shkak të deklaratave kontradiktore të dhëna nga Prokuroria e Shtetit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"