LAJMET NGA KOSOVA

 • Ligji për Trepçën – në Gjykatën Kushtetuese

  13 Tetor, 2016

  lista-serbeDeputetët e Listës Serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës, dorëzuan sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së ligjit të miratuar nga ana e Parlamentit të Kosovës për kombinatin metalurgjik Trepça.

  Miratimi i ligjit ka ngjallur reagime dhe mospajtime të mëdha ndërmjet institucioneve të Kosovës në njërën anë dhe qeverisë serbe dhe përfaqësuesve politik serb në ...

 • Qeveria serbe “shfuqizon” vendimet e Parlamentit të Kosovës

  11 Tetor, 2016

  Kryeministri i Serbisë shpall të pavlefshme vendimet e Parlamentit të Kosovës dhe nuk pajtohet me deklaratat e partiarkut serb. Vuçiq foli edhe për mundësinë e kërkimit të një seance të posaçme të KS të OKB.vucic1

  Qeveria e Serbisë ka vendosur të “nxjerrë nga fuqia të gjitha aktet juridike të Parlamentit të Kosovës për Trepçën”. Këtë bëri të ditur ...

 • Qeveria serbe – kundër ligjit të Kosovës për Trepçën

  11 Tetor, 2016

  vucicQeveria e Serbisë tha se ka vendosur të anulojë të gjitha pasojat ligjore të, siç thanë, veprimeve të institucioneve të Kosovës për Trepçën. Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç në një konferencë për gazetarë në Beograd tha se qeveria e tij ishte detyruar të marrë këtë vendim, meqë, sipas tij, Trepça ka rëndësi të madhe për Serbinë.

  Nuk e kuptoj pse e ...

 • Simiq: Ta zgjidhim çështjen e Trepçës, ta shmangim destabilizimin

  10 Tetor, 2016

  trepca1“Ngrirja” e pjesëmarrjes së deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës është vendim i kësaj liste dhe do të jetë në fuqi deri në ndonjë vendim të ardhshëm, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Sllavko Simiq, kryetar i Listës Serbe dhe deputet i Kuvendit ...

 • Serbët ngrijnë të gjitha funksionet në institucionet e Kosovës

  10 Tetor, 2016

  Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës në qeveri dhe parlament vendosën të ngrijnë të gjitha funksionet, pas miratimit të ligjit për Trepçën në kuvendin e Kosovës.

  trepcaMiratimi i ligjit për Trepçën nga ana e kuvendit të Kosovës, ka bërë që përfaqësuesit serb në qeveri dhe parlament të ngrijnë të gjitha funksionet e tyre. Këtë e bëri të ditur vet lista “Serpska”, ...

 • Kërcënojnë serbët: Ligji për ‘Trepçën’, i pazbatueshëm në veri

  7 Tetor, 2016

  zvecanKryetarët e komunave veriore, këshilltarët komunalë dhe menaxhmenti i “Trepçës” në veri në një takim urgjent, në të cilin merrnin pjesë edhe zëvendëskryeministri Branimir Stojanoviq dhe ministrat Dalibor Jevtiq e Lubomir Mariq, kanë vendosur që secili vendim për statusin juridik të “Trepçës” pa marrëveshje me Qeverinë e Serbisë do të jetë i pazbatueshëm në veri

  Kryetarët e komunave veriore, këshilltarët ...

 • Miratohet në parim Ligji për Trepçën

  7 Tetor, 2016

  parlamenti-ksDeputetët e Kuvendit të Kosovës, me 82 vota për dhe 12 abstenime, kanë miratuar në parim Ligjin për Trepçën.

  94 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë marrë pjesë në votim. Komisioni funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në pajtim me vendimet, do t’i shqyrtojë propozimet për plotësim ndryshim të ligjit dhe do t’ia paraqes Kuvendit për leximin e ...

 • Protestë e serbëve në veri për Trepçën

  7 Tetor, 2016

  protesta-trepcaProtesta e serbëve në veri të Kosovës kundër Ligjit për Trepçën

  Ymeri: Anulimi i këtij Demarkacioni, shmang luftën 5 Tetor, 2016

  ymeriCenimi i integritetit territorial mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon, ka deklaruar kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Sipas tij, marrëveshja aktuale për Demarkacionin duhet të hidhet poshtë.

  “Shmangia e ratifikimit të marrëveshjes në Kuvendin e Republikës së Kosovës, natyrisht që është shmangie e luftës”, ka thënë Ymeri.

  Në këtë intervistë, ...

 • Kosovë: Përgjimet telefonike – zgjerohen hetimet

  4 Tetor, 2016

  prokuroria-e-shtetit-ksProkuroria e Posaçme e Kosovës tha të martën se ka vendosur të zgjerojë hetimet lidhur me bisedat e përgjuara telefonike për të cilat fillimisht hetimet ishin hapur ndaj deputetit Adem Grabovci, ish kryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se hetimet përfshijnë edhe shtatë zyrtarë të tjerë. Ndonëse prokuroria ka vënë vetëm ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"