LAJMET NGA KOSOVA

 • Protesta e nesërme do të jetë masive, demarkacioni nuk kalon

  31 Gusht, 2016

  LVV KurtiLëvizja VETËVENDOSJE! fton qytetarët e Kosovës dhe gjithë shqiptarët që të bashkohen në protestën e nesërme, në sheshin ‘Skënderbeu’, të Prishtinës. Deputeti Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhenie me Jashtë, Boiken Abazi, bënë thirrje për protestë, duke deklaruar se nuk mund të lejojmë që tradhtia dhe krimi të legjetimohen.

  Kurti e quajti marrëveshjen për demarkacionin si marrëveshje personale të ...

 • Raporti malazez, për caktimin e kufirit me Kosovën

  31 Gusht, 2016

  Rjesenje-o-prestanku-tajnostiTelegrafi ka siguruar raportin e plotë Ministrisë së Brendshme të Malit të Zi, përkitazi me procesin e negociatave për përcaktimin e vijës kufitare me Kosovën.

  Raporti kryesor ka 39 faqe (plus dz tjera, në një prej të cilëve eliminohet qasja sekrete te këto dokumente) thuhet se demarkacioni me Kosovën ka rëndësi për Malin e Zi, ndërsa përshkruhen edhe aktivitetet kryesore ...

 • Inskenimi i rasteve nuk e ndalë përpjekjen tone për çlirimin e shtetit

  30 Gusht, 2016

  LVV VisarPërndjekja dhe arrestimi i 6 aktivistëve: Adea Batusha, Atdhe Arifi, Astrit Dehari, Egzon Haliti, Frashër Krasniqi dhe Petrit Ademi është akt klasik i përndjekjes së kundërshtarëve poltikë, gjë që bëhet vazhdimisht nga ky pushtet. Kështu u cilësuan veprimet e fundit të policisë, nga Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ Dardan Molliqaj në konferencën e sotme ...

 • Vetëvendosje hedh poshtë mundësinë që aktivistët e saj sulmuan Kuvendin

  30 Gusht, 2016

  Visar Ymeri LVVLëvizja Vetëvendosje ka hedhur poshtë mundësinë e ndërlidhjes së arrestimit të gjashtë aktivistëve të saj me sulmin me bombë ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës.

  Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj kanë akuzuar kreun e Policisë së ...

 • Arrestime për sulmin në parlamentin e Kosovës

  30 Gusht, 2016

  sulmi parlamentitNë Kosovë autoritetet thanë se janë arrestuar gjashtë persona nën dyshimin për sulmin mbi ndërtesën e parlamentit të Kosovës në fillim të muajit gusht.

  Në një njoftim të shkurtër thuhet se prokuroria e posaçme dhe njësitë e Policisë së Kosovës, kanë arritur që të “identifikojnë të dyshuarit që kanë planifikuar, organizuar dhe ekzekutuar sulmin, si dhe kanë marrë përgjegjësinë ...

 • Serbia të jap përgjigjen për 1650 persona të zhdukur

  30 Gusht, 2016

  te zhdukuritPër Nehbi Morinën nga fshati Samadrexhë, Komuna e Suharekës, plagët e luftës së fundit në Kosovë mbesin ende të hapura, teksa kërkon me ngulm që të zbulojë se ku gjenden eshtrat e vajzës së tij 26 vjeçare, të vrarë në periudhën e luftës.

  Në Ditën Ndërkombëtare për personat e zhdukur, Nebi Morina, nuk ka shuar shpresat se megjithatë ...

 • RTK nuk është televizion publik, por zëdhënëse e Qeverisë

  26 Gusht, 2016

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! ka mbajtur sot një konferencë për media, me ç’rast shprehu shqetësimin  në lidhje me kapjen e RTK-së nga klani Pronto, dhe veçanërisht me veprimet e fundit të Menaxhmentit të televizionit publik.

  Nënkryetari i parë, Dardan Sejdiu, dhe deputetja e nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, përveç se folën për gjendjen e rëndë të transmetuesit publik RTK, kërkuan ...

 • Tash 138 vjet Mali i Zi rritet me troje shqiptare

  26 Gusht, 2016

  lisen bashkurtiO milet degjoni e mbani vesh! Tash 138 vjet Mali i Zi rritet me troje shqiptare. Mos harroni historine sepse po ringjallet edhe ne kohet tona. Mjere ne po na vdiq kujtesa!

  Njehere na rrembeu troje Rusia me Traktatin e Shen Stefanit, 1877. Pak kohe me vone na i shkulli me akt juridik Kongresi i Berlinit, 1878.

  Mbi keto traktate ...

 • Një vit pas nënshkrimit – “Zajednica” e demarkacioni janë ndalur

  25 Gusht, 2016

  protesta prishtineNë fundin e gushtit të vitit të kaluar, Isa Mustafa e Hashim Thaçi, Kosovës ia kurdisën Kosovës dy dëme shumë të mëdha; marrëveshjen për themelimin e “Zajednicës” dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi, që parasheh humbje të territorit të Kosovës. Qeveria kishte në plan që t’i bënte fakt të kryer këto marrëveshje deri në dhjetor të ...

 • Lista Serbe presion Qeverisë të themelohet më shpejt Asociacioni

  23 Gusht, 2016

  reforma drejtesiNuk ka përparime në çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që subjekti politik Lista Serbe, e cila bën pjesë në koalicionin qeverisës, ka ritheksuar nevojën e përshpejtimit të themelimit të këtij Asociacioni. Bindjet se ky Asociacion mund të themelohet me procedura të shpejtuara, Lista Serbe po i mbështet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"