LAJMET NGA KOSOVA

 • Përgjigjja e Shqipërisë për deportimet e aktivistëve të VV: Shtetësi shqiptare për krerët e VV

  22 Gusht, 2016

  LVVPara pak muajsh, autoritetet e Kosovës kishte larguar nga Kosova dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, ngase kishin shtetësi shqiptare. Boiken Abazi u deportua dhe iu ndalua hyrja në Kosovë për 2 vitet e ardhshme, ndërsa Arbër Zaimit iu caktua një masë më e lehtë duke mos iu lejuar hyrja në Kosovë për dy muaj.

  Periskopi nga burime brenda Lëvizjes Vetëvendosje ...

 • Zbogar: Demarkacioni dhe Asociacioni i komunave, pjesë të integrimeve të Kosovës

  19 Gusht, 2016

  ZbogarPërfaqësuesi i Posaçëm i BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, i tha Radios Evropa e Lirë se “paaftësia e elitës politike në Kosovë për të arritur pajtueshmëri për interesin strategjik kombëtar dhe një marrëveshje për interesat strategjike kombëtare”, e pengon procesin e integrimeve evropiane.

  Ai tha se interesat politike dhe njëkohësisht luftërat politike po i zëvendësojnë interesat kombëtare. Samuel Zbogar tha ...

 • Thirrje për ratifikim të demarkacionit Kosovë-Mali i Zi

  19 Gusht, 2016

  Presidenti dhe kryeministri i Kosovës, thonë se ratifikimi i demarkacionit është një vijë me qëndrimin amerikan dhe shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Opozita e kundërshton këtë formë të demarkacionit.

  KosovaKanë mbetur edhe 10 ditë deri në ratifikimin ose jo të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, ndërkohë që janë shtuar zërat pro dhe kundër kësaj marrëveshje. Më një shtator ...

 • 1 SHTATORI – Ditë proteste kundër demarkacionit dhe për mbrojtje territorit

  18 Gusht, 2016

  LVV VisarKryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Visar Ymeri dhe Nënkryetarja Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, përmes një konference për media shpallën datën e protestës në kundërshtim të ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi. Protesta do të mbahet me 1 Shtator, në ditën kur kjo marrëveshje do të sjellet në Kuvend për ratifikim.

  Gjatë kësaj konference, Visar Ymeri theksoi se Marrëveshja për ...

 • Nënpresidenti amerikan Joe Biden në Kosovë

  17 Gusht, 2016

  Nënpresidenti amerikan Joe Biden, takoi udhëheqësit më të lartë të Kosovës, duke bërë thirrje për përmbylljen e punëve që lidhen me fqinjësinë e mirë dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

  Joe Biden +GargamelPas takimeve me kryeministrin Isa Mustafa dhe presidentin Hashim Thaçi, ai tha se, zbatimi i zotimeve të bëra në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me ...

 • Joe Biden në Kosovë

  17 Gusht, 2016

  Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, tha në Prishtinë se Kosova duhet ta themelojë asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe ta ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

  Joe BidenZëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, porositi udhëheqësit politik kosovar që ta vazhdojnë dialogun me Serbinë dhe ta përmbyllin çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Po ashtu të përmbyllet ...

 • Kosova në pritje të vizitës së nënpresidentit amerikan Joe Biden

  16 Gusht, 2016

  prishtina Joe BidenKosova po bën të martën përgatitjet për vizitën e nënpresidentit amerikan Joe Biden. Flamujt amerikanë dhe ata të Kosovës janë vënë gjithandej rrugëve nga do të kaloje nënpresidenti amerikan i cili në Kosovë shihet si një nga mbështetësit e fuqishëm të lirisë dhe pavarësisë së saj. Udhëheqësit e institucioneve dhe partive politike në Kosovë e kanë cilësuar ...

 • Biden mbërrin në Beograd

  16 Gusht, 2016

  Joe Biden+ VucicJoseph Biden me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiq

 • Rasti i vëllezërve Bytyqi rihapet gjatë vizitës së Bidenit në Beograd

  16 Gusht, 2016

  varrimi vellezerit BytyqiCeremonia e varrimit e vëllezërve Bytyqi, 27 shkurt 2002

  Gjasat e mëdha janë që zyrtarët e lartë serbë – para së gjithash kryeministri Aleksandar Vuçiq – t’i premtojë sërish nënpresidentit amerikan Joe Biden, kur të vizitojë Beogradin, se do t’i arrestojë urdhërdhënësit e vrasjes se vëllezërve Bytyqi. Deri tani premtime të shumta të qeverive edhe aktuale ...

 • Shpërthim pa pasoja në veriun e Mitrovicës

  16 Gusht, 2016

  ura mitroviceNë Kosovë, policia tha se një bombë dore shpërtheu gjatë natës në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër që shënon edhe vijën ndarëse të Mitrovicës, në veriun e banuar me shumicë serbe dhe jugun me shumicë shqiptare.

  Policia tha se shpërthimi i cili ka ndodhur në pjesën veriore të urës, ka kaluar pa dëme në njerëz, ndërsa ende ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"