LAJMET NGA KOSOVA

 • Fillojnë gërmimet për varrezën e dyshuar në kampusin e Universitetit të Prishtinës

  13 Korrik, 2016

  kampusi i upNjë prokuror i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, tha të mërkurën se punimet në Kampusin e Universitetit të Prishtinës, për hetimin e një varreze të mundshme, “po zhvillohen me urdhëresë të Prokurorisë Speciale”.

  Blakaj tha se punimet do të vazhdojnë deri në përmbylljen e plotë të rastit, duke mos saktësuar afatin kohor të tyre.

  “Dyshohet për disa koordinata”, ...

 • Pozita merr seriozisht porositë e Nuland – opozita sërish kundër demarkacionit

  11 Korrik, 2016

  parlamenti ksPërfaqësues të institucioneve të Kosovës thonë se i kanë pranuar me seriozitet porositë e ndihmës sekretares amerikane të shtetit,Victoria Nuland, për zgjidhjen e çështjeve të hapura në vend gjatë javëve në vijim. Ata thanë se po punojnë në krijimin e një klime të mirëbesimit ndërmjet të gjitha palëve për gjetjen e zgjidhjeve të përbashkëta ...

 • Çaushi: Demarkacioni me Malin e Zi precedent i keq për atë me Serbinë

  11 Korrik, 2016

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka thënë se nuk do të befasohej nëse sillet në këtë kohë në Kuvendin e Kosovës për miratim demarkacioni i kufirit me Malin e Zi.

  “Duke e njohur këtë Qeveri që punon në mënyrë klandestine, tenton ta sjellë si në mjegull pikërisht në këtë kohë vere çështjen e demarkacionit në Kuvend. Megjithatë kjo nuk do të mbetet pa pasoja”, ka thënë deputeti i ri në ...

 • Victoria Nuland: Vëmendja e BE-së është zhvendosur nga rajoni i Ballkanit

  10 Korrik, 2016

  Victoria NulandVendet e Ballkanit Perëndimor duhet që vetë të ndërmarrin hapat e nevojshëm për konsolidimin e shteteve të tyre, por edhe të marrëdhënieve të tyre.

  Zëvëndëssekretarja amerikane e shtetit Victoria Nuland, porositi udhëheqësit e vendeve të Ballkanit që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për konsolidimin e shteteve të tyre, duke tërhequr vërejtjen se vëmendja e BE-së është zhvendosur nga rajoni ...

 • Pushteti dhe opozita vazhdojnë polemikat për Demarkacionin

  4 Korrik, 2016

  demarkacioni“Nuk është në interesin e Kosovës që t’i dëmtojë raportet me vendet fqinje”, ka deklaruar kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Këto komente, Veseli i ka bërë duke iu referuar çështjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi dhe veprimeve të opozitës, që nxitën dërgimin e një note proteste nga autoritetet e Podgoricës.

  Kryekuvendari Kadri Veseli ...

 • Milionerët e Kosovës së varfër

  2 Korrik, 2016

  dollarKosova, konsiderohet vendi më i varfër në Evropë dhe me shkallë të lartë të papunësisë. Por, pavarësisht këtyre fakteve, Kosova ka edhe elitën e vet politike, që në të shumtën e rasteve përbëhet jo vetëm nga biznesmenë, por nga zyrtarë të lartë të institucioneve qendrore dhe lokale, që figurojnë si milionerë me pasuritë e tyre.

  Kështu të paktën thonë përfaqësues ...

 • Ymeri- Mustafës: Kurdo që duhet mbrojtur shtetin ai mungon, dhe kurdo që dëmtohet, ai prinë

  1 Korrik, 2016

  Visar Ymeri“Isa Mustafa, si një aparatçik i dëshmuar që është, qenka aktivizuar sërish”, kështu i është drejtuar kryeministrit, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri.

  Ymeri përmes një postimi në Facebook ka thënë se Mustafa nuk po flet për ushtrinë e vendit që po e bllokojnë partnerët e tij të koalicionit në Listën Serbe, as për projektin kolonizues të Serbisë “Lugina ...

 • Shqiptarët në kategorinë e tretë për nga rreziku i terrorizmit

  30 Qershor, 2016

  terorizmi euPas sulmeve terroriste në aeroportin “Ataturk” në Stamboll, Zyra e Jashtme dhe e Commonwealthit në Britani të Madhe, ka publikuar një listë të shteteve që janë të rrezikuara nga terrorizmi.

  Këtë listë, kjo zyrë e ka publikuar si ndihmë për britanikët që planifikojnë pushime nëpër Europë, transmeton Koha.net.

  Shteti Islamik kreu sulme me bomba në Stamboll të martën, duke lënë ...

 • Kosovë: Dënohet një shtetas serb për terrorizëm

  30 Qershor, 2016

  cekici i drejtesiseNjë gjykatë në Prishtinë e dënoi me 13 vjet heqje lirie një shtetas nga Serbia nën akuzën për veprime terroriste.

  Gjykata e shpalli fajtor serbin, Slobodan Gavriç, i cili qe arrestuar në Prishtinë në dhjetor të vitit 2014, pasi që në makinën me të cilën po udhëtonte policia gjeti 12.2 kilogram mjete shpërthyese.

  Në korrik të vitit të kaluar ...

 • Vulin i quan shqiptarët “popull pa histori”

  29 Qershor, 2016

  GazimestanMinistri i Serbisë për Punë, punësim, çështje lufte e sociale, Aleksandar Vulin, ka deklaruar në veri të Kosovës se “dikush te populli shqiptar, në mungesë të historisë së vet, dëshiron ta rrëmbejë historinë serbe”, transmeton Koha.net.

  Vulin, duke reaguar ndaj iniciativës së liderit të AAK-së Ramush Haradinaj që në Gazimestan të ngrihet përmendorja për shqiptarët e rënë në Betejën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"