LAJMET NGA KOSOVA

 • BE-ja, sondazh për liberalizimin e vizave. Alternativë edhe Kosova

  3 Maj, 2016

  shengen ksBashkimi Europian ka publikuar një sondazh në faqen informuese mbi liberalizimin e vizave për në vendet e zonës “Schengen”, përmes të cilit kërkon të marrë mendimin e lexuesve dhe anketuesve se, cili prej 4 vendeve, me të cilat BE-ja është në negociata për heqjen e vizave, do të duhet ta fitojë më parë një lehtësim të ...

 • Kosova anëtarja e 55-të në UEFA

  3 Maj, 2016

  Me 28 vota pro, 24 kundër dhe dy abstenime në kongresin e 55-të të UEFA-s në Budapest Kosova u pranua si anëtare me të drejta të plota.

  uefaRepublika e Kosovës pranohet si anëtarja e 55-të e Unionit Europian të Futbollit, UEFA. Kongresi i UEFA-s në Budapest të martën (03.05) pranoi kërkesën e parashtruar nga Federata kosovare e Futbollit. Për vendimin ...

 • Të gjitha detajet e rastit Azem Syla – Daja

  29 Prill, 2016

  Azem_SylaDeputeti i PDK-së, Azem Syla, i njohur si “Daja” i UÇK-së, dyshohet se është udhëheqësi i një grupi kriminal që është marrë me shitjen e pronave shoqërore. EULEX-i dhe Policia e Kosovës, nga bastisja e 40 lokacioneve, kanë arrestuar 6 nga 52 persona që dyshohet se kanë dëmtuar buxhetin e Kosovës për 30 milionë euro. Në operacionin më të ...

 • Reagime pas operacionit anti-krim në Kosovë

  28 Prill, 2016

  operacioni anti krim KSNë Kosovë, organizatat që merren me luftën kundër korrupsionit dhe zhvillimet në sistemin e drejtësisë, thonë se operacioni i së mërkurës kundër krimit të organizuar ishte më shumë një shfaqje e autoriteteve të rendit.

  Autoritetet e rendit, ato vendasedhe ndërkombëtare, zhvilluan dje një operacion, ndër më të mëdhenjtë në Kosovën e pasluftës, që ishte drejtuar kundër 40 personave që sipas prokurorisë janë pjesë e ...

 • Shtypi në Shqipëri, Kosovë pjesërisht i lirë

  27 Prill, 2016

  FreedomHouseOrganizata Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë.

  Në raportin e kësaj organizate, të publikuar të mërkurën, Kosova radhitet në vendin e 96-të me 49 pikë, ndërsa Shqipëria në vendin e 106-të, me 51 pikë. Klasifikimi bëhet sipas një shkalle nga 0 në 100, ku zero ...

 • Sejdi Thaçi, i zhdukur më 1999 kthehet i gjallë tek familja

  26 Prill, 2016

  autoblinda serbeSejdi Thaçi nga fshati  Zajm i komunë së Klinës,  i zhdukur që 17 vjet, është kthyer i gjallë në shtëpi. Familjarët e tij deklaruan se Sejdiu është zhdukur në Pejë me 6 janar 1999.

  Në atë kohë ai është marrë nga forcat serbe pas rastit në kafiterinë ‘Panda’ kur u vranë disa të rinj serbë. Më vonë, për këtë ...

 • Kuvendi heziton ta ratifikojë demarkacionin me Malin e Zi

  26 Prill, 2016

  Kuvendi i ksKryesia e Kuvendit të Kosovës ka caktuar seancën e radhës më 28 prill, por as kësaj radhe në rend të ditës nuk është paraparë çështja e ratifikimit të marrëveshjes me Malin e Zi, për demarkacionin e kufirit.

  Marrëveshja për demarkacionin është nënshkruar në Vjenë më 25 gusht të vitit të kaluar. Ajo ishte prezantuar nga kryeministri ...

 • Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

  26 Prill, 2016

  KosovaQeveria e Kosovës mund të inicojë së shpejti procedurat e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mbi bazën e marrëveshjes së Brukselit.

  Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë vendimin e muajit dhjetor të ...

 • Gjuriq në Kosovë, përkundër urdhër ndalimit nga Qeveria

  21 Prill, 2016

  GjuriqDrejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe përkundër se atij I është ndaluar hyrja në autoritetet qeveritare të Prishtinës.

  Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton se Gjuriq ka thënë para gazetarëve në Leposaviq se po e kryen punën e tij normalisht dhe se për qëndrimin në Kosovë ...

 • Majlinda Kelmendi shpallet kampione e Evropës në xhudo

  21 Prill, 2016

  Majlinda KelmendiXhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Xhudos, i cili po mbahet në Kazan të Rusisë.

  Kelmendi ka mposhtur në finale francezen Priscilla Gneto, për t’u stolisur më pas me medaljen e artë në Kampionatin Evropian.

  Xhudistja Kelmendi është edhe kampione botërore në kategorinë deri në 52 kilogramë. (rel)

Qendra Informative Shqiptare "Liria"