LAJMET NGA KOSOVA

 • Vazhdimësi dualizmash institucionalë në veri të Mitrovicës

  12 Maj, 2016

  flamuj serbMbajtja e zgjedhjeve lokale në katër komunat e banuara me shumicë serbe në veriun e Kosovës, në vitin 2013, ishte paraparë me marrëveshjen e Brukselit, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Rezultat i zgjedhjeve ishte formimi i institucioneve lokale në këto komuna, të cilat funksionojnë në kuadër të sistemit të Kosovës.

  Qytetarët e Mitrovicës së veriut, janë kryesisht ...

 • Në kërkim të konsensusit për ratifikimin e Demarkacionit

  10 Maj, 2016

  kosova hartaQeveria e Kosovës ende nuk ka marrë vendim se kur do ta procedojë për ratifikim në Kuvend, marrëveshjen me Malin e Zi për Demarkacionin e kufirit.

  Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës, thanë për Radion Evropa e Lirë se nuk e dinë saktë se kur çështja do të shkojë në Kuvend, por sipas tyre, kjo do të ndodh shumë shpejt.

  “Nuk ...

 • Serwer: Kosova nuk është problemi kryesor i Serbisë

  10 Maj, 2016

  SerwerSerbia është e rrethuar me shumë probleme dhe jostabilitet, por sfida kryesore për të në të ardhme do të jetë Bosnja, e jo Kosova, vlerëson analisti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer.

  Profesori në Universiteti “John Hopkins” ka thënë se destabiliteti në rajon paraqitet në Maqedoni, në Bosnje e Hercegovinë dhe Kosovë që, sipas tij, për Serbinë, problem me të ...

 • Serbët e Kosovës kërkojnë liberalizim të veçantë

  9 Maj, 2016

  BE KSPas propozimit pozitiv për liberalizim vizash për Kosovën nga Komisioni Evropian, lëvizja e qytetarëve të Kosovës pa regjim vizash do të jetë e mundur së shpejti, por vetëm me pasaportë biometrike të Republikës së Kosovës.

  Një ditë pasi Komisioni Evropian dha propozimin pozitiv për liberalizim vizash për Kosovën, komisioneri për Çështje të Brendshme, Migracion dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos, pati ...

 • Kadri Veseli zgjidhet kryetar i PDK-së

  7 Maj, 2016

  Kadri VejseliKadri Veseli, aktualisht kryetar i Kuvendit të Kosovës, është zgjedhur kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Zgjedhja e tij për numrin një të PDK-së, është bërë sot në Konventën e 7- të të jashtëzakonshme zgjedhore të Partisë Demokratike të Kosovës, e cila u mbajt në Prishtinë.

  Zgjedhja e kryetari të Partisë Demokratike të Kosovës është bërë me votim të ...

 • Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë

  6 Maj, 2016

  plisatGrupi i tifozëve “Plisat” nëpërmjet një postimi në Facebook në faqen zyrtare kanë thënë se nuk e tradhtojnë idelain kombëtar për një leckë.

  Reagimi i tyre vjen pas pranimit të Kosovës në UEFA.

  Grupi i tifozëve thotë se nuk mund t’ia mbajë anën Zvicres kur luan me Kosovën.

  “Plisat jane per Kosoven edhe futbollin vendore, bile qe 16 ...

 • E Majta kërkon informacione nga qeveria gjermane mbi Serbinë e Kosovën

  5 Maj, 2016

  Qeveria gjermane i përgjigjet një kërkese me shkrim të disa deputetëve të Majtë të Bundestagut mbi Serbinë, marrëdhënien e saj me Kosovën, Bashkimin Europian dhe NATO-n, si edhe bashkëpunimin ushtarak serbo-rus.

  bundestagNjë grup deputetësh gjermanë të partisë së Majtë, deputetja Sevim Dagdelen, Wolfgang Gehrcke, Heike Hänsel, Kathrin Vogler, Andrej Hunko, Niema Movassat, në emër të grupit tyre parlamentar në Bundestag ...

 • Komisioni i BE rekomandon heqjen e vizave për Kosovën

  4 Maj, 2016

  Në Kosovë u prit me gëzim të jashtëzakonshëm rekomandimi i Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për shtetasit kosovarë.

  kom BE Bruksel

  Selia e Komisionit të BE-së në Bruksel

  Komisioni Evropian zyrtarisht propozoi heqjen e vizave edhe për qytetarët e Kosovës. Propozimi i Komisionit Evropian i dërgohet Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët ...

 • Pas suksesit në UEFA, Federata Kosovare mund të bëhet anëtare e FIFA-s

  4 Maj, 2016

  Kongresi i UEFA-s në Budapest votoi me shumicë të vogël pro pranimit të Kosovës si anëtare e pavarur e Bashkimit të Futbollit Evropian. Kosovarët tani duan të bëhen anëtarë të FIFA-s.

  uefa congresRepublika e Kosovës është anëtarja e 55-të e Bashkimit të Futbollit Evropian, UEFA. Kongresi i UEFA-s votoi me një shumicë të vogël votash pro një lutjeje përkatëse të ...

 • BE-ja, sondazh për liberalizimin e vizave. Alternativë edhe Kosova

  3 Maj, 2016

  shengen ksBashkimi Europian ka publikuar një sondazh në faqen informuese mbi liberalizimin e vizave për në vendet e zonës “Schengen”, përmes të cilit kërkon të marrë mendimin e lexuesve dhe anketuesve se, cili prej 4 vendeve, me të cilat BE-ja është në negociata për heqjen e vizave, do të duhet ta fitojë më parë një lehtësim të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"