LAJMET NGA KOSOVA

 • Majlinda Kelmendi shpallet kampione e Evropës në xhudo

  21 Prill, 2016

  Majlinda KelmendiXhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Xhudos, i cili po mbahet në Kazan të Rusisë.

  Kelmendi ka mposhtur në finale francezen Priscilla Gneto, për t’u stolisur më pas me medaljen e artë në Kampionatin Evropian.

  Xhudistja Kelmendi është edhe kampione botërore në kategorinë deri në 52 kilogramë. (rel)

 • “Tonight Ilva Tare” – Albin Kurti: AAK po “flirton” me pushtetin në Kosovë

  18 Prill, 2016

  albin-kurtiIsh-kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti hedh dyshime se kualicioni i nënshkruar sot mes AAK dhe nismës është afër me pushtetin e Kosovës.

  Në Tonight Ilva Tare, Kurti tha se duke u nisur nga takimet e përfaqësuesve të AAK me përfaqësues të qeverisë, u shpreh se ka një lloj flirtimi me pushtetin. Ai deklaroi se AAK-ja dhe NISMA kanë zbutur qëndrimet ...

 • Deklaratë nga Këshilli i Përgjithshëm i VETËVENDOSJE!-s

  18 Prill, 2016

  LVVDEKLARATË

  Historia e ngecjes dhe dështimeve  po përsëritet në Kosovë. Në pushtet janë ata që për interesat personale po shesin e falin çdo gjë publike. Po e privatizojnë ekonominë, po rrudhin territorin dhe po reduktojnë sovranitetin shtetëror. Në burgje e procese gjyqësore i kemi ata që po kërkojnë që Republika e Kosovës të jetë vërtetë dhe të funksionojë si Republikë ...

 • AAK dhe Nisma për Kosovën – marrëveshje për koalicion parazgjedhor

  18 Prill, 2016

  ramush fatmirAleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, nënshkruan sot marrëveshjen për koalicion parazgjedhor. Zyrtarët e këtyre partive thanë se bashkimi i tyre ndodh për shkak të, siç thuhet, nevojës për një mundësi reale qeverisëse, që garanton qeverisje demokratike, sundim të ligjit, zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe ardhmëri euro-atlantike për Kosovën.

  Ata thanë se do të vazhdojnë kundërshtimin ...

 • Zëvendesi dhe ministri i Isa Mustafës e shoqërojnë Gjuriqin që hyri ilegalisht në veri

  15 Prill, 2016

  gjuriqGjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq.

  Gjuriq u fut ilegalisht në territorin e Kosovës dhe nuk e respektoj fare vendimin institucioneve kosovare. Ai madje para mediave tha se “Kosova ...

 • Të ndalohet mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

  14 Prill, 2016

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për media ku u fol për nënshtrimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës karshi mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Këto zgjedhje përveç që nuk po ndalohen nga Qeveria e Kosovës, Ministrat e Isa Mustafës po kontribuojnë në to dhe po marrin pjesë në tubimet e organizuara nga Vuçiqi e Daçiqi në Kosovë. ...

 • Intervistë e Kurt Volker në “New Bugajski Hour”

  14 Prill, 2016

  Kurt VolkerMysafir në emisionin “New Bugajski hour” ishte Kurt Volker, ish-ambasador i SHBA-së në NATO dhe drejtor i Institutit “John McCain” në Uashington DC.

  Bugajski: Tani është koha për “The Bugajski hot seat” me mysafirin tonë special Kurt Volker, ish-ambasador i SHBA-së në NATO dhe drejtor ekzekutiv i Institutit “John McCain” në Uashington DC. Kurt, faleminderit që pranuat të vinit ...

 • Gazetarët në Kosovë përballen me “kërcënim edhe presione”

  13 Prill, 2016

  freedom houseFreedom House në raportin e fundit mbi gjendjen e medieve në Kosovë, thotë se liria e shprehjes në Kosovë ka shënuar një përparim të lehtë, ndërsa, por gazetarët përballen me presione dhe kërcënime.

  Kosova ka vazhduar konsolidimin demokratik me hapa të ngadaltë në vitin 2015, ndërsa korniza ligjore kushtetuese e saj paraqet një garanci të fortë për lirinë e ...

 • Arrestohet sërish kryetari i VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri

  12 Prill, 2016

  LVVSot, rreth orës 09:00, është arrestuar sërish kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri.

  Si rezultat i dështimit të saj në ndërtimin e shtetit dhe zhvillimin ekonomik, Qeveria e Kosovës, përmes drejtësisë që e ka kapur, ka riaktualizuar raste të para shumë viteve, vetëm sa për të shtypur kundërshtarët politikë. Në mungesë të çdo legjitmiteti, pushteti po synon të qeveris duke ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"