LAJMET NGA KOSOVA

 • Intervistë|| Televizioni shtetëror slloven për Albin Kurtin: I bindshëm, interesant, i qartë

  14 Mars, 2016

  albin kurtiGjatë qendrimit të shkurtër të Kurtit në Lubjanë te Sllovenisë ka ngjallur interesim të shumtë medial dhe atje janë publikuar intervista në te gjitha mediat kryesore.

  “Bashkëbisedues tejet interesant, i bindshëm në qëndrime, i qetë dhe tejet i qartë, i fokusuar në Evropën Juglindore, një anglisht folës i përkryer, me shumë të dhëna prezantoi Vetëvendosjen dhe kundërshtimin e thekshëm të ...

 • Maqedoni, ndalohet ish-pjesëtari i UÇK-së me urdhër nga Beogradi

  11 Mars, 2016

  Gafur DugolliPolicia e Maqedonisë ka arrestuar këtë të premte, në pikën kufitare ”Bllacë”, Gafurr Dugollin, drejtor i Zyrës së Protokollit në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, sipas një urdhërarresti të INTERPOL-it me kërkesë të Policisë së Serbisë, i kërkuar për krime lufte gjatë kohës kur Dugolli ka qenë pjesëtar i UÇK-së.

  Ministria e ...

 • Opozita nuk i ka dorëzuar mandatet

  11 Mars, 2016

  parlamenti ksPartitë politike opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, ende nuk kanë një vendim të prerë nëse do ta braktisin përfundimisht Kuvendin e Kosovës.

  Aktualisht, ka një ide që të braktisen seancat dhe të shkohet vetëm në seancën në të cilën eventualisht do të shpërndahej Kuvendi dhe do të shpalleshin zgjedhjet e parakohshme.

  Bisedimet lidhur ...

 • Nuk i shihet fundi krizës politike në Kosovë

  10 Mars, 2016

  Dy deputet të opozitës në Kosovë u shoqëruan në polici, pas hodhën gaz lotsjellës dhe ujë ndaj kryeministrit Isa Mustafa në seancën e Kuvendit të Kosovës.

  parlamenti gazDy deputet të opozitës në Kosovë u shoqëruan në polici, pasi njëri prej tyre hodhi sërish gaz lotsjellës në kuvendin e Kosovës, ndërsa tjetri hodhi një gotë uji mbi kryeministrin e Kosovës, Isa ...

 • Askush nuk ka imunitet para Gjykatës Speciale

  9 Mars, 2016

  drejtesiaInfrastruktura juridike e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë, tashmë është ndërtuar, përfshirë këtu aprovimin nga Kuvendi i Kosovës të Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, si dhe nënshkrimin e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Holandës për rivendosjen e kësaj gjykate në Holandë.

  Ismet Salihu, profesor i të Drejtës penale ndërkombëtare, duke folur për Radion ...

 • Qosja: Mënyra si u zgjodh presidenti, keq për Kosovën

  9 Mars, 2016

  qosjaAkademiku Rexhep Qosja, në një intervistë për Vizion Plus, tregon një panoramë dëshpëruese të situatës politike dhe ligjore në Kosovë.

  Ai shpjegon se është gjendja e mungesës së shpresës dhe besimit te drejtësia, më shumë sesa varfëria, që i shtyn shqiptarët këtej dhe andej kufirit të braktisin Atdheun. Por profesor Qosja, pranon se nuk është dorëzuar të besojë te ballafaqimi ...

 • Kosovë:Javën tjetër emërohen ekspertët ndërkombëtarë për kufirin me Malin e Zi

  9 Mars, 2016

  JahjagaPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga është vënë në përpjekje për të përmbyllur nismën e saj për krijimin e një komisioni ndërkombëtar për të shqyrtuar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Burime brenda presidencës thonë se komisioni pritet të përbëhet nga tre anëtarë, ekspertë nga Amerika, Britania e Madhe dhe Gjermania.

  Nisma që mund të jetësohet në fillim ...

 • Ashpërsohet retorika politike Kosovë-Serbi për dialogun

  8 Mars, 2016

  Qeveria e Serbisë dhe qeveria e Kosovës interpretojnë në mënyra të ndryshme praninë dhe shpërbërjen e strukturave paralele serbe në Kosovë.

  kosovaPrishtina dhe Beogradi kohët e fundit kanë ashpërsuar retorikën kur bëhet fjalë për procesin e dialogut dhe zbatimin e marrëveshjeve. Është shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili tha për mediat lokale serbe ...

 • “Nata e Zjarreve”, të gjithë në nderim të familjes Jashari

  7 Mars, 2016

  nata e zjareveTë gjithë pa dallim, qytetarë, bashkatdhetar, përfaqësues të institucioneve, për tre ditë me radhë u përkulën para varrit të Adem Jasharit, familjes, dhe të rënëve në marsin e 98’ës në Prekaz.

  Si çdo përvjetor, edhe sonte, në përmbylljen e manifestimit për nderë të rënies heroike të familjes Jashari, u ndezën 56 flakadanë përreth varrezave.

  Ashtu siç regjisori i këtij ...

 • Të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

  7 Mars, 2016

  avokati i popullit ksNë Prishtinë, përfaqësuesit e avokatëve të Popullit të Kosovës dhe Shqipërisë thanë se do të bëjnë çdo gjë që është e mundur për të ndihmuar në mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

  Komentet e tyre pasuan vendimin e disa ditëve më parë të autoriteteve serbe për të kthyer në Kosovë rreth 103 mijë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"