LAJMET NGA KOSOVA

 • Kajtazi publikon numrin nga i cili thotë se e thirri Mustafa

  21 Mars, 2016

  kajtaziPas mohimit të kryeministri të Kosovës, Isa Mustafa, se e ka kërcënuar gazetarin e Insajderi.com, Vehbi Kajtazin, pasi që ky i fundit kishte publikuar një shkrim për vëllanë e Mustafës dhe largimit të tij nga Kosova në rrugë ilegale, ka reaguar përsëri Kajtazi.

  Kryeredaktori i portalit Insajderi ka publikuar një foto në të cilin është e regjistruar një thirrje nga ...

 • Gjuriq për zgjedhjet serbe në Kosovë: Askujt nuk i mohohet e drejta

  21 Mars, 2016

  MarkoMarko Gjuriq, drejtor i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, thotë se Serbia pret organizimin e zgjedhjeve të saj edhe në Kosovë. Ai thotë se modeli i organizimit të zgjedhjeve përmes OSBE-së do të zbatohet edhe me 24 prill.

  Në një intervistë për TopChannel, Gjuriq ka thënë se në këto zgjedhje do të kenë mundësi të votojnë ...

 • Intervista e Boiken Abazit në gazetën “Shekulli”

  21 Mars, 2016

  Boiken AbaziZotëri Abazi, para se të na flisni për dëbimi tuaj nga Policia e Kosovës a mund të na thoni shkurtimisht kur ka filluar aktivizimi juaj në Lëvizjen Vetëvendosje, pasi opinioni në Shqipëri nuk ka shumë informacion për ju, për Vetëvendosjes dhe për politikën e Kosovës në përgjithësi ?

  Unë kam qenë pjesë e shoqërisë civile në Tiranë, kam punuar ...

 • MASHT njeh diplomat e universiteteve private në Shqipëri

  21 Mars, 2016

  Ministria e Arsimit, Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) ka marrë vendim që t’i pranojë të gjitha diplomat e lëshuara nga institucione të akredituara dhe licencuara nga shteti i Shqipërisë.

  MASH KosoveSipas një njoftimi të lëshuar nga MASHT, departamenti për Arsimin e Lartë obligohet për zbatimin e procedurave për vlerësim dhe njohje të diplomave të shkollave të larta profesionale dhe të ...

 • Kurti: Ekonominë e kanë vrarë dhe e kanë shitur si kufomë

  18 Mars, 2016

  Albin Kurti është themelues i lëvizjes opozitare më radikale kosovare Vetëvendosje, e cila njihet për faktin e pengimit nga deputetët e saj të punës së qeverisë me gaz lotsjellës.

  albin kurtiKjo lëvizje është e dalluar dhe e njohur si një alternativë e rrallë dhe artikuluese e mirë e shtetit sovran. Kurti për shkak të aktivizmit të tij politik ishte dy ...

 • Importi i Kosovës nga Serbia 431.7 milionë dollarë, eksporti 24.7 milionë

  18 Mars, 2016

  Bilanci tregtarOda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Serbisë dje bashkërisht kanë dërguar një letër reaguese në Bashkimin Evropian dhe tek ambasadat e vendeve të Quintit në Prishtinë e në Beograd.

  Me këtë letër, siç ka transmetuar Koha.net shkrimet e medieve serbe, është kundërshtuar përmbysja e kamionëve të Serbisë në Kosovë nga aktivistë të Vetëvendosjes. Njëkohësisht, me letër, është ...

 • Komision ndërkombëtar për kufirin Kosovë-Mali i Zi

  16 Mars, 2016

  Me nismën e presidentes një komision ndërkombëtar dueht të vlerësojë çështjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Opozita e quan pozitiv vendimin, por druan se nuk janë të precizuara kompetencat e komisionit.

  kufiri ks mz

  Panoramë nga kufiri Kosovë-Mali i Zi

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, zyrtarisht nënshkroi të martën (15.03), vendimin për themelimin e komisionit “ad hoc” të ekspertëve ndërkombëtarë, ...

 • Reagim mbi themelimin e Komisionit ad hoc për Demarkacion nga Jahjaga

  15 Mars, 2016

  3 opoy BSot u njoftuan nëpërmjet mjeteve të informimit se Presidentja e Republikës së Kosovës, znj. Atifete Jahjaga ka themeluar komision ad hoc të ekspertëve ndërkombëtarë, që do të vlerësojnë procesin e demarkacionit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi.

  Në këto rrethana rikujtojmë edhe njëherë se Peticioni i qytetarëve me 205 mijë nënshkrime, ekspertët e fushës ...

 • Kosovë, AAK braktis parlamentin

  14 Mars, 2016

  ramushNë Kosovë, partitë opozitare thanë se nuk do të marrin pjesë në seancën e nesërme të parlamentit, ndërsa kanë shprehur qëndrime të ndryshme për bojkotimin e tërësishëm të kësaj përbërjeje të parlamentit.

  Deri më tani, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur se përfundimisht e ka braktisur parlamentin. Kosova po përballet tash e një gjysmë viti me krizën ...

 • Intervistë|| Televizioni shtetëror slloven për Albin Kurtin: I bindshëm, interesant, i qartë

  14 Mars, 2016

  albin kurtiGjatë qendrimit të shkurtër të Kurtit në Lubjanë te Sllovenisë ka ngjallur interesim të shumtë medial dhe atje janë publikuar intervista në te gjitha mediat kryesore.

  “Bashkëbisedues tejet interesant, i bindshëm në qëndrime, i qetë dhe tejet i qartë, i fokusuar në Evropën Juglindore, një anglisht folës i përkryer, me shumë të dhëna prezantoi Vetëvendosjen dhe kundërshtimin e thekshëm të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"