LAJMET NGA KOSOVA

 • Intervistë me Shqipe Adem Jasharin

  5 Mars, 2016

  Shqipe Adem JashariDëgjues të nderuar! Sot, në valët e Radios-Kosova e Lirë kemi një të ftuar të veçantë, një nënë të tre fëmijve. Kjo  është, Shqipja,  bija e legjendarit Adem Jashari.  Ajo  ka lindur ne Prekazin heroik, që ndër shekuj nga gjiri i vet nxori trima  e trimëresha, si rrallë kund në ndonjë vend të botës.  Në bisedën e ...

 • Salih Zyba akuzohet për ngritje të flamurit kombëtar

  4 Mars, 2016

  Salih ZybaSot, nga mediat mësuam që aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Salih Zyba, i është ngritur aktakuzë për pjesëmarrjen e tij në aksionin për ngritjen e flamurit kombëtar shqiptar në hyrje të Prishtinës.

  Salih Zyba është aktivist shembullor. Ai është luftëtar i lirisë, pjesëmarrës në tre luftëra çlirimtare, në Kosovë, Luginë e Maqedoni. Përveç kësaj, ai është edhe zyrtar shembullor i ...

 • Dokumentar për krimet në Kosovë

  4 Mars, 2016

  dokumentari krimetNë Uashington u shfaq më 3 mars filmi “Të paidentifikuarit”, rezultat i punës dyvjeçare të një gazetareje nga Serbia, e cila ka mundur të mbledhë dëshmi të paraushtarakëve serbë, që morën pjesë në krime gjatë konfliktit të Kosovës në vitin 1999. Në një diskutim pas shfaqjes, u fol edhe për rastin e tre vëllezërve Bytyçi, tre shqiptaro-amerikanëve që ...

 • Opozita dërgon çështjen e presidentit në Kushtetuese

  4 Mars, 2016

  opozitaAida Dërguti, Bali Muharremaj e Enver Hoti nga opozita e bashkuar kanë dërguar çështjen e zgjedhjes së presidentit, Hashim Thaçi, në Gjykatën Kushtetuese.

  Së pari ishte paralajmëruar se dorëzimi i kërkesës në gjykatë do të bëhet në ora 14:00, por ata e kanë dorëzuar kërkesën rreth orës 15:40, pak para përfundimit të orarit të punës nga institucionit, në ora 16:00, ...

 • Opozita: Protesta e radhës më 26 mars

  4 Mars, 2016

  Opozita e bashkuar ka vendosur që protestën e ardhshme ta mbajnë më 26 mars, kundër dy marrëveshjeve dhe largimit të Qeverisë Mustafa-Thaçi.

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri tha se si opozitë do të vazhdojnë protestën e tyre pasi ngjarjet në Kosovë vetëm se po e shtojnë atë që kjo Qeveri duhet të shkoj.

  Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar që më 26 ...

 • Der Standard: As milionat e BE-së e të SHBA-ve, nuk e ndalin korrupsionin në Kosovë

  3 Mars, 2016

  korrupsionGazeta austriake “Der Standard” ka botuar një shkrim të cilin ia ka kushtuar situatës aktuale në Kosovë.

  Në këtë shkrim, thuhet se  Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës po japin qindra miliona euro në adresë të shtetit më të ri në Evropë, por ky vend nuk po e gjen zgjidhjen e problemit sesi të dilet nga korrupsioni.

  Përfaqësuesi i ...

 • Ata na frikësohen sepse nuk po iu frikësohemi

  3 Mars, 2016

  VV Albin KurtiLëvizja VETËVENDOSJE! kërkoi lirimin e menjëhershëm të kryetarit Visar Ymerit. Në një konferencë ku folën deputeti Albin Kurti dhe nënkreytari Driton Çaushi u tha se gjyqësia, prokuroria dhe policia po vazhdojnë të jenë shumë aktive e të zellshme në rastet dhe proceset kundër Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

  “Sot, policia e regjimit arrestoi hiç më pak se Visar Ymerin, kryetarin e ...

 • Një komunë e re serbe, për zgjedhjen e Thaçit?

  2 Mars, 2016

  Serbia thaciBashkësia serbe në Kosovë mund ta krijojë edhe një komunë të re me shumicë serbe, të njëmbëdhjetën me radhë.

  Nenad Rashiq, deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se gjatë ditëve të fundit janë zhvilluar bisedime lidhur me këtë çështje.

  Në këtë kontekst, katër fshatrat : Prilluzhë, Plemetin, Babin Most dhe Gracë, ...

 • Intervistë me drejtuesin e Vetvendosjes Visar Ymeri

  1 Mars, 2016

  Visar VVKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Visa Ymeri, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se procesi i zgjedhjes së presidentit të ri të Kosovës është përshkuar me ndërhyrje e shantazhe ndaj deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Duke ritheksuar kundërshtimin e kësaj lëvizjeje ndaj zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e presidentit, zoti Ymeri në intervistën dhënë korrespondentit ...

 • Kosovë: hapet rruga për funksionimin e Gjykatës Speciale

  1 Mars, 2016

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ratifikoi marrëveshjen me Holandën për Gjykatën Speciale. Kosova me këtë përmbushi të gjitha detyrimet ndërkombëtare që lidhen me themelimin e Gjykatës Speciale.

  gjykata cekaniPresidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ratifikoi marrëveshjen ndërkombëtare me shtetin e Holandës “Mbi organizimin e institucionit të Gjykatës Speciale të Kosovës i zhvendosur në Holandë”, e nënshkruar me 15 shkurt 2016 nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"