LAJMET NGA KOSOVA

 • Raport mbi problemet e komunitetit serb në veriun e Kosovës dhe shqiptarëve në Jug të Serbisë

  7 Mars, 2023

  raportNjë raport i hartuar nga organizatat joqeveritare Qendra për Demokraci dhe Arsim në Luginën e Preshevës dhe AKTIV në Mitrovicën e Veriut, vë në pah se një pjesë e madhe e qytetarëve shqiptarë në Jug të Serbisë dhe atyre serb në veriun e Kosovës, theksojnë se jeta e tyre do të vështirësohet gjatë tre viteve të ardhshme.

   

  Raporti me titull, ...

 • Sot dita e dytë e Epopesë së UÇK-së, Kuvendi mban seancë solemne

  6 Mars, 2023

  KuvendiAktivitetet për shënimin e përvjetorit të 25-të të kësaj ngjarjeje historike që nisin dje më 5 mars do të vazhdojnë më sot dhe nesër kur edhe përfundojnë me atë që quhet `nata e zjarreve`.

   

  Sot, me 6 mars do të mbahet seanca solemne e Kuvendit të Kosovës, do të bëhen Homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz si dhe ...

 • Asociacioni shkakton debat të ashpër në Parlament

  6 Mars, 2023

  Parlamenti i KosovesÇështja e asociacionit të komunave me shumicë serbe ka nxitur debat të ashpër në Parlamentin e Kosovës. Diplomat perendimorë thonë se asociacioni nuk do të jetë një “Republikë Serpska”.

   

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq pas një takimi që zhvilloi me ambasadorin amerikan në Beograd Christofer Hill, tha  se “formimi urgjent i asociacionit të komunave me shumicë serbe mbetet ...

 • Bislimi: Kosova nuk mund të krijojë Asociacion me kompetenca ekzekutive

  2 Mars, 2023

  BislimiZëvendëskryeministri i parë për integrim evropian dhe dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, në një intervistë për RTK-Prime, ka thënë se për asociacionin nuk negociojnë dhe se janë pajtuar me palën ndërkombëtare që nuk mund të ketë asociacion me kompetenca ekzekutive.

   

  Bislimi: Trashëgimia e Kishës Ortodokse Serbe, nuk është e rrezikuar

  Edhe për vetmenaxhimin në bazë të neneve, ai tha ...

 • Asociacioni – midis nivelit lokal dhe autonomies

  2 Mars, 2023

  Asociacioni relNeni 7 i Propozimit Evropian – Marrëveshjes drejt normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë, i cili flet për një “nivel të përshtatshëm të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”, nënkupton “pushtet të ndërmjetëm ose përkufizim të ri për Asociacionin e komunave me shumicë serbe”.

   

  Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

  Sipas tij, ...

 • Kosova dhe Serbia – marrëveshje për marrëveshjen por edhe shumë pengesa

  2 Mars, 2023

  takimi BorellDiplomacia e ndërmjetësuesve të BE-së do të zgjasë deri në pjesën e dytë të marsit. Shumë pyetje mbeten të hapura, ndonëse palët janë dakorduar.

   

  Kosova dhe Serbia kanë rërë dakord lidhur me planin e Bashkimit Evropian për marrëveshje. Por plani nuk është nënshkruar dhe në rrugën prej ujdisë deri në zbatimin e marrëveshjes priten edhe shumë pengesa. Kreu i ...

 • SHBA: Plani evropian thelbësor për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  2 Mars, 2023

  EskobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kërkon nisjen menjëherë të diskutimeve për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

   

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës thanë se marrëveshja mbi udhërrëfyesin e zbatimit të planit evropian është thelbësore për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Po ashtu edhe përparimi drejt themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është thelbësor për ndërtimin e ...

 • Analistët të ndarë mbi rëndësinë e rezultatit të takimit Kosovë-Serbi

  1 Mars, 2023

  Charles Kupchan studiues në Këshillin Amerikan për Marrëdhëniet me Jashtë dhe David Kanin profesor për Studime Evropiane në Universitetin Johns HopkinsAnalistët janë të ndarë lidhur me rëndësinë e arritjes së takimit të së hënës mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, por bien dakord se ecuria e mëtejshme varet nga qasja ndaj Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Siç njofton ...

 • Lajçak e Escobar: Të gjitha marrëveshjet ekzistuese duhet të zbatohen

  1 Mars, 2023

  LajcakPas takimit të djeshëm në Bruksel, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka takuar emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel

  Escobar për t’i koordinuar veprimet për takimin e ardhshëm, Kurti-Vuçiq.

  Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, sllovaku Lajçak plason foto nga takimi i sotëm me amerikanin Escobar, duke deklaruar se ka pajtim se marrëveshjet duhet të ...

 • DASH: Takimi i djeshëm një hap i mirë, por mbetet akoma një punë e vështirë

  1 Mars, 2023

  Departament of StateTakimin e djeshëm në Bruksel ndërmjet kryeministri të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq e ka përmendur sot edhe Departamenti Amerikan i Shtetit.

  Nëpërmjet një komunikate për media, Uashingtoni i ka mirëpritur bisedimet konstruktive mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel nën ndërmjetësimin e BE-së, por thotë se mbetet një punë e vështirë në të ardhmen.

   

  Megjithatë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"