LAJMET NGA KOSOVA

 • ‘Shok’ nuk fitoi OSCAR-in

  29 Shkurt, 2016

  shokFilmi “Shok” që tregon historinë e dy fëmijëve kosovar gjatë luftës së fundit në Kosovë nuk arriti të marr trofeun si “filmi më i mirë i shkurtër” në OSCAR.

  “Shok” bashkëprodhim mes Kosovës dhe Britanisë, i punuar nga Jamie Donoughue ishte në garë me filmin e Eric Dupont dhe Basil Khailil “Ave Maria”, “Day One” me regji të Henry Hughes, ...

 • Daçiç: Pozita jonë në Kosovë është forcuar

  29 Shkurt, 2016

  ivica-dacicShefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, para se të nisej për sesionin e nesërm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë se pozicioni i Serbisë në Kosovë është forcuar.

  Ai ka shtuar se nuk ka justifikime për mosimplementimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel, duke thënë se Serbia dhe populli serb në Kosovë pret që të përmbushen ato për ...

 • Intervistë me Hashim Thaçin, president i zgjedhur Kosovës

  29 Shkurt, 2016

  hashimiPresidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi,  në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se do të punojë me të gjitha forcat politike për të tejkaluar ato që quajti dallime ndërmjet tyre. Në intervistën dhënë korrespondentit tonë në Prishtinë, Besim Abazi, ai tha se zgjedhja e tij, që u përcoll me kundërshtimet e opozitës,  ka ndodhur në pajtim ...

 • Stojanoviq: Tash le të vazhdohet me Asociacionin e Specialen

  27 Shkurt, 2016

  Branimir-StojanovicZëvendëskryeministri i Kosovës nga minoriteti serb, Branimir Stojanoviq, ka thënë se pas zgjedhjes së Hashim Thaçit President, tashmë nuk ekziston asnjë arsye që të mos procedohet tutje me ato që Prishtina është akorduar me Beogradin në Bruksel, njofton Klan Kosova.

  Stojanoviq thotë se pret që Thaçi, i cili ka marrë pjesë në të gjitha proceset në Bruksel, të marrë përgjegjësi ...

 • Votat e pavlefshme për President – kush po gënjen?

  27 Shkurt, 2016

  thaciShefi i Listës Serbe për Kosovën, Slavko Simiq, ka deklaruar se 10 deputetët e kësaj liste nuk e kanë votuar Hashim Thaçin për President në asnjërin nga tri raundet

  Sipas tij, kështu u ruajt neutraliteti karshi subjekteve shqiptare, njofton Klan Kosova.

  Se serbët nuk kanë votuar pro Thaçit  ka deklaruar edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq gjithashtu edhe Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq.

  Por edhe nëse ...

 • Osmani, reagimet e Mustafës i quan sulme banale

  27 Shkurt, 2016

  OsmaniDeputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani iu ka kundërpërgjigjur ashpër kryeministrit Isa Mustafa.

  Ajo ka shkruar në profilin e saj në facebook se për frikësim po flet njeriu që ka frikë mos po takohet me ndonjë nga votuesit e LDK-së, të cilët i tradhtoi dhe vazhdon t’i tradhtojë.

  Mustafa e akuzoi Osmanin për mos pjesëmarrje në seancën e djeshme. ...

 • Deputetët e LDK-së për dhe kundër presidentit

  27 Shkurt, 2016

  kuvendi thaciProcesi i zgjedhjes së Hashim Thaçit president nuk kaloi pa kundërshtime, e frikë, se mos llogaritjet nuk po dalin ashtu siç i pati planifikuar koalicioni qeverisës, në marrëveshjen e vitit 2014. Disa deputetë brenda koalicionit qeverisës patën deklaruar se nuk do të përkrahin Thaçin president.

  Por dje, kur edhe u zgjedh Thaçi president i vendit, ...

 • Koment: Presidenti i ri i Kosovёs nёn hijen e refuzimit

  27 Shkurt, 2016

  Hashim Thaçi vjen nё krye tё shtetit, kur ky duket mё i pёrçarё se kurrё. Nёse ai nuk ia del t’i nxisё forcat politike pёr kompromise, kaosi ёshtё i paraprogramuar, mendon Vilma Filaj-Ballvora.

  hashimi GargameliNuk ёshtё ogur i mirё pёr njё vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protestёs masive: forca policie dhe snajperistё rreth godinёs parlamentare, gazlotsjellёsi i opozitёs ...

 • Reagime pas zgjedhjes së Thaçit: Duhet mençuri për të bashkuar kosovarët

  27 Shkurt, 2016

  Ambasadorët e QUINT-it, urojnë zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ata kërkojnë nga presidenti i ri i Kosovës të ketë fuqinë dhe mençurinë për të bashkuar kosovarët.

  HashimiAmbasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka uruar zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, duke besuar që Presidenti Thaçi, do ta ketë fuqinë për të bërë bashkë qytetarët e Kosovës. “Kuvendi i Kosovës zgjodhi ...

 • Mes tensionesh, LDK e Srpska bëjnë Thaçin e PDK-së president

  26 Shkurt, 2016

  HashimiMe votat e deputetëve të LDK-së dhe të Listës Srpska, Hashim Thaçi ka arritur të bëhet president i Kosovës.

  Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi është ngjitur në krye të shtetit, në një proces votimi me tri runde. Me shumë tensione ka nisur seanca, në të cilën deputetët e opozitës kanë hedhur gaz lotsjellës për çka janë përjashtuar. Jashtë ndërtesës së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"