LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Kemi ende municion, me çdo kusht do të parandalojmë zgjedhjen e Thaçit president

  23 Shkurt, 2016

  albin kurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti ka thënë gjatë qëndrimit në shesh me liderët e opozitës dhe aktivistët se opozita ka mjaftueshëm gaz edhe për të bllokuar seancat e radhët të Kuvendit të Kosovës,

  “Kemi gaz lotsjellës edhe për seancat tjera të Kuvendit. Policia na ka pajisur me to në protestën e fundit të opozitës.Kemi ende municion nga policia”, ...

 • Kjo është axhenda e seancës së Kuvendit për të mërkurën

  23 Shkurt, 2016

  kuvendi i ksKuvendi, përmes një komunikate për media, ka njoftuar deputetët me rendin e ditës për seancën e së mërkurës, e cila nis nga ora 14:00.

  Vazhdimi i seancës plenare për nesër në Kuvendin e Kosovës, paralajmëron një agjendë të ngjeshur votimesh dhe shqyrtime të projektligjeve të paralajmëruara nga seanca e parë e këtij sezoni.

  E Mërkure, 24.02.2016 14:00.

  RENDI I DITËS

  5. ...

 • Kosovë: Opozita synon protesta të vazhdueshme

  23 Shkurt, 2016

  opozitaPartitë opozitare në Kosovë, thanë se që nga e marta do të vendosin tenda në qendër të Prishtinës, përballë qeverisë, për të hapur një periudhë të re të protestave të vazhdueshme.

  Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Visa Ymeri, tha se nga sot “do ta fillojmë protestën e vazhdueshme kundër këtij regjimi antikushtetues, kjo protestë do të vazhdojë deri në rrëzimin e ...

 • ‘Trepça’ në veri, 278 milionë euro borxhe

  22 Shkurt, 2016

  trepca“Trepça” në veri të Kosovës aktualisht ka në listë të pagave 3300 punëtorë, por aktivë në punë janë vetëm 1100 deri në 1200.

  Në “Trepçë” në veri të punësuarve u paguhen pagat nga mjetet që realizohen në kombinat, si dhe shtesa prej 30 eurosh në muaj për të papunët, kryesisht nga shitja e koncentratit të plumbit dhe zinkut, të cilat ...

 • Thaçit i duhen patjetër 80 deputetë që të zgjidhet president

  22 Shkurt, 2016

  Presidentja aktuale e Kosovës, Atifete Jahjaga, e përfundon mandatin e saj më 7 prill të këtij viti.

  Një muaj para 7 prillit, më 7 mars, duhet të dihet emri i ri i presidentit, raporton KTV.

  Kështu parasheh afati kushtetues i përcaktuar. Megjithatë, qytetarët ende nuk e kanë të qartë se kush e zgjedh presidentin dhe kanë dilema për mënyrën se si ai zgjidhet.

  Albert Krasniqi nga KDI-ja shpjegon se për zgjedhjen e tij ...

 • Gaz lotsjellës në Kuvend, deputetë në stacione policore

  19 Shkurt, 2016

  parlamenti ks me gazNën tensione të shtuara nisi seanca e thirrur për ditën e premte në Kuvendit e Kosovës.

  Kuvendi, që në orët e hershme, ishte rrethuar nga forca të shumta policore, përfshirë edhe njësitë speciale. Për hyrjet në Kuvend, si për deputetët, ashtu edhe gazetarët, janë zbatuar masa të rrepta sigurie.

  Pak para se të hynte në Kuvend, deputet i ...

 • Fjalimi i sotëm i Kryetarit të VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri

  19 Shkurt, 2016

  Visar Ymeri parlamentKa një Lëvizje shoqërore jashtë që insiston në largimin e këtij regjimi. Një lëvizje e qytetarëve sovran, pa bishta.

  205 mijë qytetarë të peticionit, qindra mijëra qytetarë të protestave, shoqëria civile, intelektualët, i kanë shpallur “Zajednicën” e demarkacionin të vdekura.

  Gjykata Kushtetuese e ka shpallur këtë regjim antikushtetutes.

  Ju qytetarë e keni shpallur këtë regjim jo legjitim, antidemokratik, antirepublikë.

  Prandaj regjimin ...

 • Policia gjuan me vezë Albin Kurtin

  19 Shkurt, 2016

  Tek porta kryesore e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dy persona me veshje civile të cilët po rrinin me pjesëtarë të Policisë, dhe që ne dyshojmë se janë policë, gjuajtën me vezë deputetin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtin. Në 17 shkurt persona të policisë kanë gjuajtur me shishe, për të provokuar masën. Në 19 shkurt, persona të policisë ia nisën të sulmojnë opozitën.

  Është fatkeqësi kur pushteti nis ...

 • Në seancën e nesërme, zgjedhja e presidentit nuk është rend dite

  18 Shkurt, 2016

  kuvendi-ikosovesDeputetët e partive të koalicionit qeverisës, LDK dhe PDK, nuk i kanë mbledhur nënshkrimet për ta futur në rend dite zgjedhjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës në seancën e Kuvendit të Kosovës , që pritet të mbahet nesër.

  Madje, përfaqësues të partive në Qeveri thonë se nuk e kanë me urgjencë një gjë të tillë. ...

 • Opozita e Bashkuar denoncon skenarët e dhunshëm të pushtetit

  18 Shkurt, 2016

  Protesta sot2Protesta e 17 shkurtit ishte mesazhi më i fortë që mund të jepet prej një opozite paqësore. Kauzat e opozitës kanë sot mbështetjen më të madhe e më të gjerë gjithëpopullore se kurrë ndonjëherë. Keqqeverisja e koalicionit PDK-LDK-Lista Srpska,  arrin të bëjë bashkë kaq shumë protestues kundër saj.

  Falënderojmë kujdestarët dhe protestuesit për sjelljen e tyre të kulturuar e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"