LAJMET NGA KOSOVA

 • Thaçit i duhen patjetër 80 deputetë që të zgjidhet president

  22 Shkurt, 2016

  Presidentja aktuale e Kosovës, Atifete Jahjaga, e përfundon mandatin e saj më 7 prill të këtij viti.

  Një muaj para 7 prillit, më 7 mars, duhet të dihet emri i ri i presidentit, raporton KTV.

  Kështu parasheh afati kushtetues i përcaktuar. Megjithatë, qytetarët ende nuk e kanë të qartë se kush e zgjedh presidentin dhe kanë dilema për mënyrën se si ai zgjidhet.

  Albert Krasniqi nga KDI-ja shpjegon se për zgjedhjen e tij ...

 • Gaz lotsjellës në Kuvend, deputetë në stacione policore

  19 Shkurt, 2016

  parlamenti ks me gazNën tensione të shtuara nisi seanca e thirrur për ditën e premte në Kuvendit e Kosovës.

  Kuvendi, që në orët e hershme, ishte rrethuar nga forca të shumta policore, përfshirë edhe njësitë speciale. Për hyrjet në Kuvend, si për deputetët, ashtu edhe gazetarët, janë zbatuar masa të rrepta sigurie.

  Pak para se të hynte në Kuvend, deputet i ...

 • Fjalimi i sotëm i Kryetarit të VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri

  19 Shkurt, 2016

  Visar Ymeri parlamentKa një Lëvizje shoqërore jashtë që insiston në largimin e këtij regjimi. Një lëvizje e qytetarëve sovran, pa bishta.

  205 mijë qytetarë të peticionit, qindra mijëra qytetarë të protestave, shoqëria civile, intelektualët, i kanë shpallur “Zajednicën” e demarkacionin të vdekura.

  Gjykata Kushtetuese e ka shpallur këtë regjim antikushtetutes.

  Ju qytetarë e keni shpallur këtë regjim jo legjitim, antidemokratik, antirepublikë.

  Prandaj regjimin ...

 • Policia gjuan me vezë Albin Kurtin

  19 Shkurt, 2016

  Tek porta kryesore e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dy persona me veshje civile të cilët po rrinin me pjesëtarë të Policisë, dhe që ne dyshojmë se janë policë, gjuajtën me vezë deputetin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Albin Kurtin. Në 17 shkurt persona të policisë kanë gjuajtur me shishe, për të provokuar masën. Në 19 shkurt, persona të policisë ia nisën të sulmojnë opozitën.

  Është fatkeqësi kur pushteti nis ...

 • Në seancën e nesërme, zgjedhja e presidentit nuk është rend dite

  18 Shkurt, 2016

  kuvendi-ikosovesDeputetët e partive të koalicionit qeverisës, LDK dhe PDK, nuk i kanë mbledhur nënshkrimet për ta futur në rend dite zgjedhjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës në seancën e Kuvendit të Kosovës , që pritet të mbahet nesër.

  Madje, përfaqësues të partive në Qeveri thonë se nuk e kanë me urgjencë një gjë të tillë. ...

 • Opozita e Bashkuar denoncon skenarët e dhunshëm të pushtetit

  18 Shkurt, 2016

  Protesta sot2Protesta e 17 shkurtit ishte mesazhi më i fortë që mund të jepet prej një opozite paqësore. Kauzat e opozitës kanë sot mbështetjen më të madhe e më të gjerë gjithëpopullore se kurrë ndonjëherë. Keqqeverisja e koalicionit PDK-LDK-Lista Srpska,  arrin të bëjë bashkë kaq shumë protestues kundër saj.

  Falënderojmë kujdestarët dhe protestuesit për sjelljen e tyre të kulturuar e ...

 • Kryeministri Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi në konferencë për media

  17 Shkurt, 2016

  thaci MustafaKryeministri Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij, Hashim Thaçi pas protestës së opozitës në konferencë për media thanë se si pasojë e protestës së opozitës, në tetëvjetorin e pavarësisë, pjesa më e madhe e qytetarëve e kanë pritur këtë festë në shtëpitë e tyre. Dhanë edhe përgjigje për ultimatumin e opozitës.

  “Munden këta të japin afate deri më 10 qershor ...

 • Protesta më e madhe në Kosovë

  17 Shkurt, 2016

  Protesta sot5Më shumë se 100.000 qytetarë të Republikës së Kosovës dolën sot në protestën e thirrur nga Opozita e Bashkuar, për shtet me sovranitet dhe kundër Qeverisë antikushtetuese. Pavarësisht kërcënimeve policore dhe përdorimit të kanaleve të propagandës për të frikësuar popullin, qytetarët dolën më shumë se kurrë më parë.

  Pjesëmarrësit kanë ardhur prej të gjitha anëve të Kosovës, prej qyteteve ...

 • Opozita afat qeverisë deri më 27 shkurt për dorëheqje

  17 Shkurt, 2016

  prishtine protestaDhjetëra mijëra qytetarë morën pjesë në protestën e organizuar nga lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, për të kërkuar rrëzimin e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Ato i dhanë afat deri më 27 shkurt qeverisë që të largohet.

  Partitë opozitare thonë se qeveria duhet të largohet në dritën e vlerësimeve të Gjykatës Kushtetuese ...

 • Për shtet me sovranitet, kundër qeverisë antikushtetuese

  17 Shkurt, 2016

  Protesta sotEnde nuk kanë mbërritur të gjithë. Populli masivisht po e tregon mbështetjen për kauzat e Opozitës së bashkuar.

  Kosova më nuk do të durojë të qeveriset nga njerëz që e kanë shkelur Kushtetutën për ta shitur vendin.

  Protesta sot3

  Protesta sot4

Qendra Informative Shqiptare "Liria"