LAJMET NGA KOSOVA

 • Mbi arrestimet një ditë para protestës

  16 Shkurt, 2016

  LVV_AlbinLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me arrestimet e fundit të aktivistëve, arrestime këto që po bëhen me qëllim që të pengohet protesta e nesërme.

  Mbrëmë dhe sot në mëngjes ka filluar një fushatë policore e arrestimit të aktivistëve të VETËVENDOSJE!-s në kuadër të persekutimit politik që po na e bën ky regjim. Një ditë para ...

 • EULEX mohon përfshirjen në arrestimet e Vetëvendosjes

  16 Shkurt, 2016

  Pas raportimeve në media për arrestimet e fundit të aktivistëve të Vetëvendosjes , EULEX- i thekson se nuk ishte i përfshirë në këtë.

  Këto arrestime janë bërë nga Policia e Kosovës sipas urdhrit të gjykatësit vendor të Gjykatës Themelore të Prishtinës…

  Çdo pyetje lidhur me arrestimet duhet drejtuar Gjykatës Themelore të Prishtinës. (eulex)

 • Arrestime e tensione para shënimit të tetëvjetorit të pavarësisë

  16 Shkurt, 2016

  PrishstinaShënimi i tetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës sivjet po bëhet në dy forma; përmes aktiviteteve solemne, të organizuara nga institucionet e shtetit, si dhe përgatitjes për protesta, të thirrura nga opozita.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka bërë thirrje për një festë të denjë, por edhe protestë të dinjitetshme.

  Pas takimit me presidenten e Maltës, Marie Louis, Jahjaga tha se 17 ...

 • Kosovë: arrestime në vigjilje të 8 vjetorit të pavarësisë

  16 Shkurt, 2016

  Në shënimin e 8 vjetorit të pavarësisë në Kosovë, tri parti politike opozitare protestojnë duke kërkuar rrëzimin e qeverisë. Arrestimet e aktivistëve të Vetëvendosjes ashpërsojnë gjuhën politike një ditë para protestës.

  KosovaPolicia e Kosovës gjatë një aksioni të saj në orët e para të mëngjesit (16.02)arrestoi shefin e grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Një ditë më parë policia ...

 • Quo vadis Kosova? – Pavarësia nën hijen e luftës për pushtet

  16 Shkurt, 2016

  Korrupsioni, lufta për pushtet, dhuna dhe varfëria dëshmojnë paaftësinë e elitës politike të Kosovës. Por kësaj here zgjidhja e problemeve duhet gjeneruar nga vet politika dhe shoqëria, mendon Vilma Filaj-Ballvora

  new bornQuo vadis Kosova? Kjo pyetje shtrohej në fundshekullin e kaluar kur popullsia shqiptare nën Serbinë konfrontohej me shtypjen, privimin nga të drejtat si pakicë brenda një shteti të madh ...

 • Gërvalla: Thaçi president? Pse Ismet Beqiri po e mashtron LDK-në?

  15 Shkurt, 2016
  Donika gervallaKryetarja e LDK-së për Gjermani, Donika Gërvalla, ka shkruar se asnjë organ i LDK-së nuk është pyetur kur Isa Mustafa i ka premtuar Hashim Thaçit postin e presidentit.

  Lexoni të plotë postimin e saj në Facebook:

  “Thaçi president? Pse Ismet Beqiri mashtron LDK-në dhe opinionin

  ASNJE organ i LDK-së nuk është pyetur kur Isa Mustafa i ka premtuar Hashim Thaçit postin ...

 • Më 17 shkurt më masivisht sesa më 9 janar

  13 Shkurt, 2016

  tubimi PrishtineTubimet mobiliziese të opozitës së bashkuar po vazhdojnë të mbahen anëmbanë Kosovës. Subjektet opozitare sot u takuan në Prishtinë në tubimin e radhës, ku u bë thirrje për pjesëmarrjen në protestën e 17 shkurtit.

  Deputeti i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti tha se Opozita e bashkuar e ka dëshmuar se Kosova nuk ka shtet për të copëtuar e as territor ...

 • Kosovë; Intervistë me ambasadorin Delawie

  13 Shkurt, 2016

  Amb DelawieAmbasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i tha Zërit të Amerikës se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën. Në një intervistë me korrespondentin tonë në Prishtinë, Besim Abazi, ai tha se zgjedhjet nuk duhet të jenë rezultat i dhunës por i kalendarit kushtetues. Ambasadori Delawie, duke folur edhe për korrupsionin tha ...

 • Kosova i ka mekanizmat për zgjidhjen e ngërçit

  12 Shkurt, 2016

  kosovaKosova i ka gjithë mekanizmat e duhura për zgjidhjen e ngërçit të tanishëm, thotë drejtori i zyrës së Institutit Kombëtar Demokratik në Prishtinë.  Alexander Chavarria, ndodhet në Uashington për takime pune dhe në një intervistë për kolegen Arditia Dunellari, thotë se komuniteti ndërkombëtar mund të ndihmojë, por janë politikanët kosavarë që duhet të gjejnë zgjidhje për situatën e ...

 • Shumë arsye për të protestuar kundër kësaj Qeverie

  11 Shkurt, 2016

  protesto vvSot, në sheshet kryesore të Prishtinës u vendosën mbishkrimet me disa nga shumë arsyet për të protestuar më 17 shkurt kundër qeverisë aktuale.

  Lidhur me këtë aktivitet të përbashkët opozitar, Diellza Hoti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha dështimet e njëpasnjëshme të kësaj Qeverie, janë arsye të mjaftueshme për të protestuar kundër saj. “Dështimet e shumta të kësaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"