LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Dështon marrëveshja pozitë-opozitë te Presidentja

  9 Shkurt, 2016

  Një takimi i thirrur nga presidentja Atifete Jahjaga, i cili kishte për qëllim gjetjen e një zgjidhje politike në mënyrë që Kuvendi i Kosovës t’i kthehet normalitetit, përfundoi pa marrëveshje.

  parlamenti i ksOpozita tash e pesë muaj mban të bllokuar punën e kuvendit në Kosovë dhe blloku opozitar do të protestojë më 17 shkurt në tetëvjetorin e shpalljes së pavarësisë, ...

 • Kosovë: Përfundon pa rezultat takimi i organizuar nga presidentja

  8 Shkurt, 2016

  takimi atifeteNë Kosovë partitë politike nuk arritën marrëveshje për rrugën e zgjidhjes së krizës politike. Në takimin e ftuar nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga morën pjesë partitë në pushtet ndërsa nga opozita vetëm Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ndërsa është përcjellë nga afër edhe nga ambasadori amerikan në Kosovë Greg Delawie dhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian ...

 • Rezoluta e Parlamentit Evropian për Kosovën

  4 Shkurt, 2016

  PE BrukselUlrike Lunacek, raportuese e këtij Parlamenti për Kosovën, ka thënë pas votimit se PE-ja i ka dhënë një mesazh të fuqishëm Kosovës në perspektivën e saj evropiane, i cili pason ratifikimin që iu bë muajin e kaluar Marrëveshjes së Stabilizim – Asociimit, të arritur ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

  “Vazhdimësia e kësaj dinamike në këtë drejtim është jetësore për ...

 • Refugjatët, terrorizmi dhe ndikimi rus, sfida të sigurisë në Ballkan

  4 Shkurt, 2016

  germia hillFolësit nga Ballkani në konferencën “Germia Hill” thanë se nëse BE-ja vonohet më shumë me pranimin e Ballkanit në gjirin e vet, krijohen hapësira për ndikim të Rusisë dhe Lindjes së Mesme.

  Sfidat kryesore të sigurisë me të cilat po përballen vendet e Evropës Juglindore janë fluksi i madh i refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme, rreziku i ...

 • Bashkëpunim ndërshqiptar përballë obstruksionit të Serbisë në Këshillin e Evropës

  2 Shkurt, 2016

  Aida + Glauk VVNënkryetarja e Kuvendit Aida Dërguti dhe Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! mbajtën sot një konferencë për media ku paraqitën problemet lidhur me Rezolutën më të fundit të miratuar në Këshillin e Evropës.

  Serbia po e vazhdon fushatën e saj obstruktive kundër Republikës së Kosovës njëjtë siç bëri muaj më parë në UNESCO. Serbia po i përdor ...

 • Konferenca ndërkombëtare “Germia Hill”

  2 Shkurt, 2016

  Germia HillKryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha të martën se institucionet e vendit janë angazhuar fuqishëm për të luftuar terrorizmin dhe radikalizmin. Ai i bëri këto komente në hapje të konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës në bashkëpunim me Aspen Institute, me temën “arkitektura e sigurisë së Evropës Juglindore nën ...

 • ZRRE-JA KONFIRMON KËRKESËN PËR RRITJE TË ÇMIMIT TË RRYMËS

  1 Shkurt, 2016

  oret matse te energjiseZyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), njofton publikun se aktualisht është duke zhvilluar procesin e dhjetë tarifor të energjisë elektrike.

  Si pjesë e këtij procesi, operatorët: KEK (Gjenerimi), KOSTT (Transmisioni dhe Tregu), KEDS (Distribucioni) dhe KESCO (Furnizimi) kanë dorëzuar aplikacionet e tyre për aprovimin e të hyrave të lejuara maksimale dhe këto aplikacione janë të publikuara në ...

 • Vladimir Putinët e Kosovës si kampion të korrupsionit që dhunon lirinë

  1 Shkurt, 2016

  thaci_veseli_haliti_haradinajPasuria e përfituar nga krimi dhe korrupsioni i organizuar

  Pasurimi i të afërmeve të tyre dhe miqve është bërë në forma të ndryshme, mirëpo si formë “legjitime” është bërë në shumë raste me anë të tenderëve apo kontratave të ndryshme në mënyrë të drejtpërdrejtë nga ana e shtetit.

  Elita politike e Kosovës duke qenë herë në pushtet e herë ...

 • Kështu patrullon xhandarmëria serbe në territor të Kosovës (Foto)

  30 Janar, 2016
  Xhandermeria e serbiseNjë patrullë e xhandarmërisë serbe është kapur nga banorët e Karaqevës teksa ajo po patrullonte në brendi të territorit të Kosovës më 28 janar 2016.

   

  Sipas portalit rajonipress, duke cituar përfaqësuesin e Karaqevës, Selver Lenjanin, fotografia është bërë me të vetmin qëllim për t`i treguar delegacionit të Kosovës si dëshmi se xhandarmëria serbe po hyn e po del ...

 • AP e Këshillit të Evropës me rezolutë për Kosovën

  29 Janar, 2016

  AP KE

  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, miratoi të enjten mbrëma një rezolutë për Kosovën, ku i kërkohet asaj që të sigurojë respektimin esundimit të ligjit dhe çrrënjosjen e korrupsionit. Duke u kërkuar autoriteteve që kjo çështje të jetë përparësi, rezoluta nënvizon se “përhapja endemike e korrupsionit” në të gjitha fushat qeveritare, në drejtësi dhe në ekonomi, ndikon negativisht ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"