LAJMET NGA KOSOVA

 • Asociacioni shkakton debat të ashpër në Parlament

  6 Mars, 2023

  Parlamenti i KosovesÇështja e asociacionit të komunave me shumicë serbe ka nxitur debat të ashpër në Parlamentin e Kosovës. Diplomat perendimorë thonë se asociacioni nuk do të jetë një “Republikë Serpska”.

   

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq pas një takimi që zhvilloi me ambasadorin amerikan në Beograd Christofer Hill, tha  se “formimi urgjent i asociacionit të komunave me shumicë serbe mbetet ...

 • Bislimi: Kosova nuk mund të krijojë Asociacion me kompetenca ekzekutive

  2 Mars, 2023

  BislimiZëvendëskryeministri i parë për integrim evropian dhe dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, në një intervistë për RTK-Prime, ka thënë se për asociacionin nuk negociojnë dhe se janë pajtuar me palën ndërkombëtare që nuk mund të ketë asociacion me kompetenca ekzekutive.

   

  Bislimi: Trashëgimia e Kishës Ortodokse Serbe, nuk është e rrezikuar

  Edhe për vetmenaxhimin në bazë të neneve, ai tha ...

 • Asociacioni – midis nivelit lokal dhe autonomies

  2 Mars, 2023

  Asociacioni relNeni 7 i Propozimit Evropian – Marrëveshjes drejt normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë, i cili flet për një “nivel të përshtatshëm të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”, nënkupton “pushtet të ndërmjetëm ose përkufizim të ri për Asociacionin e komunave me shumicë serbe”.

   

  Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

  Sipas tij, ...

 • Kosova dhe Serbia – marrëveshje për marrëveshjen por edhe shumë pengesa

  2 Mars, 2023

  takimi BorellDiplomacia e ndërmjetësuesve të BE-së do të zgjasë deri në pjesën e dytë të marsit. Shumë pyetje mbeten të hapura, ndonëse palët janë dakorduar.

   

  Kosova dhe Serbia kanë rërë dakord lidhur me planin e Bashkimit Evropian për marrëveshje. Por plani nuk është nënshkruar dhe në rrugën prej ujdisë deri në zbatimin e marrëveshjes priten edhe shumë pengesa. Kreu i ...

 • SHBA: Plani evropian thelbësor për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  2 Mars, 2023

  EskobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kërkon nisjen menjëherë të diskutimeve për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

   

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës thanë se marrëveshja mbi udhërrëfyesin e zbatimit të planit evropian është thelbësore për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Po ashtu edhe përparimi drejt themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është thelbësor për ndërtimin e ...

 • Analistët të ndarë mbi rëndësinë e rezultatit të takimit Kosovë-Serbi

  1 Mars, 2023

  Charles Kupchan studiues në Këshillin Amerikan për Marrëdhëniet me Jashtë dhe David Kanin profesor për Studime Evropiane në Universitetin Johns HopkinsAnalistët janë të ndarë lidhur me rëndësinë e arritjes së takimit të së hënës mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, por bien dakord se ecuria e mëtejshme varet nga qasja ndaj Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Siç njofton ...

 • Lajçak e Escobar: Të gjitha marrëveshjet ekzistuese duhet të zbatohen

  1 Mars, 2023

  LajcakPas takimit të djeshëm në Bruksel, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka takuar emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel

  Escobar për t’i koordinuar veprimet për takimin e ardhshëm, Kurti-Vuçiq.

  Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, sllovaku Lajçak plason foto nga takimi i sotëm me amerikanin Escobar, duke deklaruar se ka pajtim se marrëveshjet duhet të ...

 • DASH: Takimi i djeshëm një hap i mirë, por mbetet akoma një punë e vështirë

  1 Mars, 2023

  Departament of StateTakimin e djeshëm në Bruksel ndërmjet kryeministri të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq e ka përmendur sot edhe Departamenti Amerikan i Shtetit.

  Nëpërmjet një komunikate për media, Uashingtoni i ka mirëpritur bisedimet konstruktive mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel nën ndërmjetësimin e BE-së, por thotë se mbetet një punë e vështirë në të ardhmen.

   

  Megjithatë, ...

 • Escobar: Diskutimet për Asociacionin duhet të nisin menjëherë

  1 Mars, 2023

  Escobar ramaI dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është obligim që duhet të zbatohet.

   

  “Kjo kërkesë paraqitet në marrëveshjen e Brukselit. Ka pritje që do të formohet. Pozicioni ynë është që të formohet në një mënyrë që përbën fitore për të dyja palët”, ka thënë Escobar në ...

 • Borrell: Serbia dhe Kosova pajtohen për propozimin evropian – por duhen më shumë bisedime për zbatimin

  28 Shkurt, 2023

  BorellUdhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë u pajtuan të hënën për një marrëveshje të mbështetur nga Perëndimi për normalizimin e marrëdhënieve, por nuk pati nënshkrim dokumenti për shkak të mospajtimeve për zbatimin e saj, që do të kërkojë me shumë bisedime.

   

  Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i cili ndërmjetësoi takimin e së hënës në Bruksel ndërmjet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"