LAJMET NGA KOSOVA

 • Se Qeveria duhet të largohet, e tha edhe protesta e djeshme

  10 Janar, 2016

  protesta prishtineOpozita e bashkuar mbajti sot konferencë për media ku folën Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, si dhe Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

  Visar Ymeri tha se protesta e djeshme, me masivitetin e saj ka qenë një protestë jashtëzakonisht e mirë. “Është një nga protestat më të mira ...

 • Zullumi qeveritar përballet me mllefin qytetar

  9 Janar, 2016

  protesta prishtineProtesta e thirrur nga Opozita e Bashkuar, u bë një protestë gjithëqytetare. Pjesëmarrja e qytetarëve ishte masive si kurrë më parë. Opozita falenderon dhe shprehë mirënjohje për të gjithë qytetarët, anëtarët e simpatizantët e subjekteve opozitare për pjesëmarrjen e tyre në këtë protestë.

  Para disa ditësh Isa Mustafa tha se do ta zbatojë “Zajednicën” pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese. ...

 • Nesër në ora 14:00 – Protestë për shtet me sovranitet, kundër Qeverisë antikushtetuese

  8 Janar, 2016

  opozitaOpozita e bashkuar mbajti sot konferencë për media në sheshin Skenderbeu në Prishtinë.

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, u bëri thirrje qytetarëve të Kosovës që të bashkohen në protestën e nesërme. “I ftoj të gjithë qytetarët që në ora 14:00 të vijnë tek Biblioteka Kombëtare, e të marshojmë bashkë deri në sheshin Skenderbeu. Të protestojmë për ...

 • “Vendi i krimit: Këtu rrinë shkelësit e Kushtetutës”

  7 Janar, 2016

  vendi i krimitTë rinjtë e opozitës kanë dal para Qeverisë së Kosovës me një aksion simbolik, ku kanë vendosur në rrethojat e Qeverisë dhe të Kuvendit një shirit mbi të cilën shkruan

  “Vendi i krimit: këtu rrinë shkelësit e Kushtetutës”.

  (kosovapress)

 • Kosovë: Protestë ndaj vizitës së pelegrinëve serbë

  6 Janar, 2016

  policia protesta gjakoveProtestuesit thanë se vizita e tyre është e papranueshme duke pasur parasysh se Beogradi nuk ka kërkuar falje për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë duke përfshirë Gjakovën, që ishte një nga komunat më të prekura.

  Policia e Kosovës ...

 • Fjalimi i ndaluar i Albin Kurtit, në seancën e parë gjyqësore për protestën e opozitës së bashkuar në Kuvendin e Republikës

  6 Janar, 2016

  Albini-GjykatëTë nderuar aktivistë,

  Më poshtë e keni fjalimin e ndaluar të Albin Kurtit. Gjykatësi Beqir Kalludra njëherë ia krijoj mundësinë të flasë për ta ndërprerë menjëherë në fjalinë e parë. Albini tha që për pesë faqe aktakuzë të prokurores nuk është korrekte që të kërkohet prej tij të përgjigjet vetëm me dy shkronja: po ose jo. Prandaj, edhe ky fjalim…

 • Kësaj Qeverie po i vjen fundi

  6 Janar, 2016
  albin kurtiIsh-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa ka dy rrugë: dorëheqjen ose rrëzimin.
  Në këtë intervistë për “Epokën e re”, Kurti ka thënë se kjo Qeveri kuislinge e ka më mirë të dorëhiqet sesa të rrëzohet. Ai ka treguar arsyet ...
 • Kësaj Qeverie po i vjen fundi

  5 Janar, 2016
  albin kurtiIsh-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa ka dy rrugë: dorëheqjen ose rrëzimin.
  Në këtë intervistë për “Epokën e re”, Kurti ka thënë se kjo Qeveri kuislinge e ka më mirë të dorëhiqet sesa të rrëzohet. Ai ka treguar ...
 • Deklaratë Zyrtare nga Stupcat

  4 Janar, 2016

  stupcaAudiencë e dashur, popull i ynë

  Është fat dhe nderë Historik të jetosh në kohën që e jetojmë ne, kohën kur u kurorëzua përpjekja e shumë gjeneratave, prindërve, gjyshërve e stërgjyshërve tanë, LIRIA.

  Mundësi për të frymuar, punuar, kontribuar e për të ndërtuar shtet, shtëpi, adresë, ardhmëri për fëmijët tanë për një të nesërme të ndritur .

  Si çdo njeri që e ...

 • Oficeri i UÇK-së: Mirë e kanë Stupcat

  4 Janar, 2016

  https://www.youtube.com/watch?v=CEU1Tzw2MFg

  Komandanti Hafir Hoxha, kishte hequr dorë nga statusi i veteranit, pikërisht për shkak të parregullsive të shumta që ishin bërë gjatë procedurave të njohjes së statusit.

  STUPCAT mirë e kan , ja pse

  1. Këtë çka e tregojnë nuk e kanë shpikur vet por e kanë dëgjua nga populli dhe nga ish luftëtarët dhe pjesëtarët e UÇK-së.

  2. Shumica e milionerëve të sotëm në Kosovë janë ata që e kanë menagjue fondin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"