LAJMET NGA KOSOVA

 • Debat: Skeçi me UÇK-në, propagandë apo realitet

  4 Janar, 2016

  Stupcat-uckMënyra se si është portretizuar UÇK-ja në një skeç humoristik të prezantuar nga aktorët kosovar Stupcat ka nxitur reagime të shumta pro et contra, njofton agjencia e lajmeve INA.

  Sekretari i përgjithshëm i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, thotë se, humori nuk guxon  të shpif dhe të tallet me vlerat e kombit shqiptar.

  “Vlerën e UÇK-së janë munduar ta humbin që ...

 • Dogana: Serbia vazhdon të jetë importuesi më i madh në Kosovë

  4 Janar, 2016

  dogana-e ksSerbia sikur në shumë sektor të tjerë solli probleme të shumta edhe në ekonomi, por mbeti importuesi kryesor i mallrave në Kosovës që nga pas lufta e deri në 2015. Ndër sfidat e kryesore për Doganën e Kosovës mbetet siguria në kufi, sidomos pas sulmeve në Paris, luftimi i kontrabandës, evazionit fiskal, si dhe mbledhja e të ...

 • ‘Asociacioni në pajtim me Kushtetutën, Zgjedhje në 2018′

  3 Janar, 2016

  Greg DelawieAsociacioni i Komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

  Kështu e ka kuptuar interpretimin ligjor të Gjykatës për Asociacionin i pari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

  Ambasadori Delawie sqaron se Gjykata i ka dhënë Qeverisë udhëzime specifike se si mund të hartohet statuti i Asociacionit, në mënyrë që i ...

 • VV: Më 9 janar nisim protestat; Ymeri: Largojmë me çdo mjet qeverinë

  3 Janar, 2016

  Visar Ymeri VVViti 2016 nis me protesta nga ana e opozitës në Kosovë, kësaj here edhe me kërkesën për dorëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa, si dhe zëvendësit të tij Hashim Thaçi.

  Në një intervistë për Top Channel, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka arsyetuar veprimet e opozitës brenda Kuvendit të Kosovës, të cilat – ...

 • Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq: Do të bëjmë gjithçka që Kosova të mos anëtarësohet në OKB

  3 Janar, 2016

  Ivica-DaçiqMinistri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se qeveria serbe do të bëjë gjithçka është e mundur që Kosova të mos bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

  “Aty na pret një luftë e fuqishme, pasi që Kosova do të dëshirojë të bëhet anëtare e organizatave ndërkombëtare”, ka thënë Daçiq për televizionin serb “Pink”.

  Sipas tij, Serbia nuk ...

 • Marrëveshjet, Kosova ende larg integrimit; Serbia vjel përfitimet e BE-së

  3 Janar, 2016

  Vucic mustafaSa më shumë bëhen deklarata për afrimin e Kosovës me Bashkimin Europian dhe vlerat e shoqërisë europiane, aq më e largët duket kjo në këndvështrimin e ekspertëve, kur vlerësohet angazhimi i autoriteteve kosovare në këtë drejtim, por edhe konsiderata e BE-së për Kosovën.

  Viti 2015 nuk i takon vetëm pamjeve me gaz lotsjellës dhe ...

 • Mustafa: Nuk ka dialog pa liberalizimin e vizave

  3 Janar, 2016

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa për DW mbi: azilkërkuesit, mosliberalizimin e vizave, gjendjen e rëndë ekonomike, protestat dhe gazin lotësjellës, dialogun me Serbinë…

   

  isa mustafaDeutsche Welle: Zoti Kryeministër, Ju këto ditë keni deklaruar se nuk do të udhëtoni jashtë vendit pa liberalizimin e vizave. Çfarë nënkupton konkretisht kjo deklaratë, pasi Ju si kryeministër keni dhe detyrimet tuaja ndërkombëtare?

  Isa Mustafa: ...

 • Kurti: Mustafa s’e menaxhon dot “Facebook”-un e vet, jo më Kosovën

  30 Dhjetor, 2015

  Albin-KurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka zgjedhur një batutë për ta përshkruar kryeministrin Isa Mustafa.

  “Kryeministri Mustafa nuk arrin ta menaxhojë as ‘Facebook’-un e vet, e lëre më ta menaxhojë Kosovën”, deklaroi ish-kreu i Vetëvendosjes në një intervistë për emisionin “Interaktiv” të KTV-së nga shtëpia e vet, ku po vuan arrestin.

  “Mustafa është shumë qesharak, po të mos ishte kaq ...

 • Arrest shtëpiak për Aida Dërgutin dhe Glauk Konjufcën

  30 Dhjetor, 2015

  Glauk AidaDeputetëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! Aida Dërgutit dhe Glauk Konjufcës iu është caktuar masa e arrestit shtëpiak deri më 14 janar 2016.

  Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes sistemit të drejtësisë që e ka kapur, po tenton ta ndalë opozitën duke përndjekur, rrahur, arrestuar e dënuar deputetët dhe aktivistët opozitarë.

  Tash edhe Gjykata Kushtetuese ka thënë që janë shkelur 23 nene ...

 • Mustafa: Nuk jap dorëheqje, opozita të jap dorëheqje nga gazi e dhuna

  30 Dhjetor, 2015

  isa mustafaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka përjashtuar çdo mundësi që ai të jap dorëheqje pas presioneve të shtuara të opozitës.

  Në një konferencë përmbyllëse të punës së Qeverisë së Kosovës për këtë vit, Mustafa ka deklaruar se qeveria që ai drejton është e ndërtuar mbi bazën e një koalicioni të gjerë që përfaqëson shumicën në Kuvend dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"