LAJMET NGA KOSOVA

 • Shkrimi i Gjergj Fishtës 102 vjet më parë: Shqiptarët presin çfarë u jep Europa

  5 Dhjetor, 2015

  Duket se gjërat nuk kanë ndryshuar shumë edhe sot.

  Figura e shquar e letrave shqipe Gjergj Fishta vjen në rolin e profetit në këtë shkrim të 102 viteve më parë.

  Komenet janë të tepërta.

  gishta

  (mapo)

 • Përtej Albin Kurtit

  5 Dhjetor, 2015

  Pëllumb XhufiNjë ngazëllim anti-Albin e antiopozitë sillet sot në Kosovë, ngazëllim që del nga zyrat e Mustafës e Thaçit e përcillet në mediat e në gazetat kryesore të Prishtinës. Përfaqësuesit esadistë të politikës e gazetarisë kosovare, tentuan deri ta “interpretojnë” vizitën Sekretarit të Shtetit, John Kerry, si një mbështetje për qeverinë e si një “paralajmërim serioz” për opozitën, që ...

 • Surroi: Pakoja e Ahtisarit, asnjë obligim për Asosiacionin

  4 Dhjetor, 2015

  Veton Surroi thotë se Kosova nuk ka asnjë obligim nga Pakoja e Ahtisarit për të krijuar Asosiacion të komunave serbe. Në një status në “Facebook”, Surroi shprehet se Kosova i ka integruar të drejtat e komuniteteve minorancë në Kushtetutë.

  “Sa për sqarim, në cilësi të negociatorit kyç më 2005-2007: Kosova nuk ka asnjë dhe të vetmin obligim nga Pakoja e Ahtisaarit për të krijuar Bashkësi të komunave serbe. Kosova i ka ...

 • Intelektualët e Tiranës: Jo “Zajednicës”, po Albin Kurtit!

  4 Dhjetor, 2015

  intelektualet tirane
  Pas protestës së mbajtur me 1 dhjetor në Tiranë, me 3 dhjetor u mbajt dhe një tryezë diskutimi ë lidhje me marrëveshjet e fundit të Kosovës me Serbinë e Malin e Zi, si edhe per lirimin e Albin Kurtit dhe të burgosurve të  tjerë politikë në Kosovë nga e cila u dol me deklaratën e mëposhtme:

   

  “Ne qytetarë ...

 • Pritja prej heroi për një të dënuar për krime lufte

  4 Dhjetor, 2015

  gjenerali llazareviqPasi ka vuajtur dy të tretat e dënimit prej 14 vjetësh për krime lufte kundër shqiptarëve të Kosovës, i dënuari nga Tribunali Ndërkombëtar i Hagës, ish gjenerali Vlladimir Llazareviq, është pritur në qytetin e Nishit në Serbi, me ceremoni shtetërore.

  Para të tubuarve ai ka thënë se ai është dënuar “pa asnjë provë materiale”.

  “Jam dënuar vetëm se gjoja ...

 • Vetëvendosje: Qeveria keqpërdor përkrahjen amerikane

  3 Dhjetor, 2015

  KerryLëvizja Vetëvendosje, partia më e madhe opozitare në Kosovë, e cilësoi shumë të rëndësishme vizitën e sekretarit amerikan të shtetit, John Kerry, ndërsa kritikoi qeverinë për siç thuhet, keqpërdorim të mbështetjes amerikane.

  Në një komunikatë të kësaj lëvizjeje thuhet se vizita e sekretarit Kerry, “ishte vizitë e një zyrtari të nderuar të një vendi aleat për Kosovën, dhe si e ...

 • Vlerësimet e VETËVENDOSJE!-s mbi vizitën e John Kerry-t në Kosovë

  2 Dhjetor, 2015

  vetevendosjeVizita e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, John Kerry, ishte vizitë e një zyrtari të nderuar të një vendi aleat për Kosovën, dhe si e tillë respektohet nga spektri politik e qytetar në Kosovë. Orientimi gjeopolitik i Kosovës, në këtë botë e cila funksionon në logjikën e kampeve, është i përcaktuar qartë dhe nuk ka alternativa të tjera.

  Një aleancë ...

 • Ymeri: Të anulohen marrëveshjet, s’ka zgjidhje të ndërmjetme

  2 Dhjetor, 2015

  Visar Ymeri“Nuk ka zgjidhje të ndërmjetme, përveç anulimit të marrëveshjeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe demarkacionit me Malin e Zi, për ta kthyer normalitetin në institucione”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Visar Ymeri, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje.

  Radio Evropa e Lirë Opozita nuk po heq dore nga hedhja e gazit lotsjellës në Kuvendin e ...

 • Kerry: Dhuna është e papranueshme – debati në parlament

  2 Dhjetor, 2015

  Kerry GargameliSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha të mërkurën në Prishtinë Shtetet e Bashkuara nuk do të mbështesnin asnjë marrëveshje që do të dëmtonte sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës

  Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha të mërkurën në Prishtinë se parlamenti duhet të jetë vend i debateve e jo i gazit lotsjellës dhe dhunës, ndërsa nënvizoi se Shtetet e ...

 • Kerry si ndërmjetësues i dyfishtë

  1 Dhjetor, 2015

  Albin-KurtiS’do mend që pasnesër Vuçiq e Daçiq do t’i bëjnë kërkesa John Kerry-t për Serbinë në kurriz të Kosovës. S’do mend edhe që Mustafa e Thaçi nesër do t’i bëjnë kërkesa Kerry-t për pushtetin e tyre kundër opozitës. Në fund, Kerry me ekipin e tij do ta nxjerrë një mesatare të qëndrimit të tij në Beograd dhe në Prishtinë. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"