LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova në Raportin e Progresit

  10 Nentor, 2015

  Komisioni Evropian publikoi Raportin e Progresit për Kosovën, ku vlerësohet nënshkrimi i MSA-së, ndryshimet kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale si dhe marrëveshjet e arritura me Serbinë.

  HahnKomisioni Evropian në Raportin e Progresit për Kosovën thotë se me nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) ndërmjet Kosovës dhe BE-së, është përmbyllur harta e MSA-së me të gjitha vendet e Ballkanit ...

 • Tri vota e ndanë Kosovën nga UNESCO

  9 Nentor, 2015

  Unesco 1Kosovës i munguan vetëm tri vota për t’u bërë anëtare e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë e Kulturë.

  Në Konferencën e përgjithshme që e përbëjnë 195 vende anëtare, në votim morën pjesë 142 vende, 92 nga të cilat ishin në favor të pranimit të Kosovës, ndërsa 50 votuan kundër. Ndërkaq 29 vende kishin qëndrim të paanshëm.

  Kosovës ...

 • UNESCO i thotë jo pranimit të Kosovës

  9 Nentor, 2015

  Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s nuk e miratoi kërkesën e Kosovës për t’u pranuar si anëtare në këtë organizatë.

  UnescoKonferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë UNESCO, nuk votoi në favor të pranimit të Kosovës në këtë organizatë. Në votimin, që u zhvillua në Paris (09.11), morën pjesë 142 shtete, 92 votuan pro, ...

 • UNESCO voton sot për anëtarësimin e Kosovës

  9 Nentor, 2015

  unescoKonferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë e Kulturë, do të shqyrtojë të hënën në orën 11 e 30 sipas kohës së Evropës Qendrore, kërkesën e Kosovës për anëtarësim.

  Kërkesa e saj është paraqitur zyrtarisht Shqipëria. Ministrja shqiptare e kulturës, Mirela Kumbaro tha se anëtarësimi i Kosovës është jo vetëm i nevojshëm, por më se ...

 • Vezë edhe për Hajredin Kuçin

  6 Nentor, 2015

  veze hajredin kuqiNuk mund të ketë rehati për një pushtet që e ka sjellë vendin në një gjendje të mjerë. Nuk mund të rrijmë duarkryq përballë kërcënimit për ndarje etnike të vendit tonë dhe përballë faljes së territoreve të Kosovës.

  Nuk mund të bëhemi indiferent karshi sistemit të kapur të drejtësisë, i cili përndjekë deputetët opozitar ndërsa bashkëpunon me krimin ...

 • Marrëveshjet e padrejta nuk do të kalojnë!

  6 Nentor, 2015

  parlament protesta“A është segregacioni etnik vlerë e BE-së?!”

  “Marrëveshjet e padrejta nuk do të kalojnë!”

  Synimet pro-perëndimore dhe integruese të popullit të Kosovës, po dëmtohen nga disa marrëveshje që janë në shpërputhje të plotë me vlerat e Bashkimit Evropian.

  Segregacioni dhe ndarja etnike janë projekte tashmë të tejkaluara dhe të luftuara ashpër nga shtetet perëndimore. Reciprociteti dhe barazia në mes të shteteve ...

 • Serbia kërkon shtyrjen e debatit për pranimin e Kosovës në UNESCO

  4 Nentor, 2015

  uneskoMinistri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq sot në Paris ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë e Kulturë (UNESCO) që ta shtyjnë debatin për pranimin e Kosovës, siç ka thënë ai, transmetojnë medie të Beogradit, për t’iu dhënë shansi dialogut, sepse, sipas tij, dialogu është mënyra ...

 • Shqipëria kërkon anëtarësimin e plotë të Kosovës në KiE

  4 Nentor, 2015

  Deputetja e Parlamentit të Shqipërisë, Valentina Leskaj, mori pjesë në debatin e Komitetit Politik te Këshilit të Evropës (KiE) për çështjen e Kosovës, e cila u zhvillua në Paris.

   

  LeskajDeputetja e PS Valentina Leskaj, duke folur gjate nje seance Parlamentare, ku eshte debatuar ne lidhje me vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj dhe publikimin e fotos se kryepoliceve me Arben Frrokun, ...

 • Rusia do të ndërtojë sistem të raketave pranë Preshevës

  3 Nentor, 2015

  raketat ruse ne preshevePërfshirja e Rusisë në Ballkan përmes sistemit të raketave tronditi Perëndimin. Sipas marrëveshjes së arritur më 30 tetor në Moskë ndërmjet kryeministrit serb Vuçiç dhe atij rus, Medvedev, Beogradi ka lidhur një marrëveshje prej 2.5 miliardë dollarësh për të blerë armë ruse, të paspecifikuara nga qeveria serbe.

  Por nga media ruse dhe serbe thuhet ...

 • Patriarku i Serbisë: Kosovën do e marrim me hir a me pahir

  3 Nentor, 2015

  Patriarku IrinejKreu i Kishës Ortodokse të Serbisë vazhdon të mbështesë idenë se Kosova duhet të merret me forcë. Patriarku serb Irinej e bëri këtë deklaratë lidhur me objektet e kultit që ndodhen në Kosovë, një javë para se Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s të shpallë vendimin për pranimin ose jo të Kosovës në këtë organizatë.

  Duke folur nga Nishi, Irinej ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"