LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Propozimi evropian do të sigurojë njohjen “de facto” nga Serbia

  25 Shkurt, 2023

  ALBINKryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha të enjten se aleatët perëndimorë përmes propozimit për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë po synojnë anëtarësimin e Kosovës në sistemin ndërkombëtar dhe njohjen në realitet të saj nga Beogradi.

   

  Ai i bëri këto komente në Parlamentin e Kosovës pas kërkesave të opozitës për të sqaruar pozicionin e qeverisë para takimit të së hënës me ...

 • Dhomat e Specializuara bastisën banesën e ish këshilltarit të ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi

  23 Shkurt, 2023

  BastisjePër rreth 10 orë me radhë, është bastisur në Prishtinë banesa e Adil Behramajt, ish këshilltar politik i ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

   

  Artan Qerkini, avokat i zoti Behramaj tha se bastisja është kryer me “urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake të Dhomave të Specializuara… në lidhje me një pretendim të Prokurorisë së Specializuar, për një vepër penale e ...

 • Një emër tjetër për Asociacionin?

  22 Shkurt, 2023

  AlbinKushti i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të mos jetë njëetnik dhe ta ndryshojë emrin, në mënyrë që të merret në konsideratë formimi eventual i tij, paraqet ide për ndryshimin e Marrëveshjes së Brukselit, vlerësojnë njohësit e proceseve politike, Agon Maliqi dhe Miodrag Milliqeviq.

   

  Me këtë marrëveshje – që Kosova dhe Serbia kanë ...

 • Kurti: Takimi në Bruksel të mos përqendrohet në interesin e njërës palë

  21 Shkurt, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën se pret që takimi i 27 shkurtit në Bruksel me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, të përqendrohet në propozimin evropian dhe jo në interesin e njërës palë, duke iu referuar Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

   

  Javën e kaluar shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka një ...

 • Nis edhe një gjykim tjetër në Gjykatën Speciale në Hagë

  21 Shkurt, 2023

  HagëNë Gjykatën Speciale në Hagë fillon të martën gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala, i cili nga prokuroria e speciales akuzohet për krime lufte.

   

  Në paraqitjen e tij të parë para Gjykatës, Pjetër Shala ishte deklaruar i pafajshëm. Por ish-pjesëtari i UÇK-së, Shala akuzohet mbi bazën e përgjegjësisë penale individuale me katër akuza për krime lufte: ...

 • Britania e Madhe mesazh të qartë: Nuk do të mbështesim formimin e Republikës Srpska në Kosovë

  20 Shkurt, 2023

  britaniaBritania e Madhe nuk do të mbështesë formimin e Republikës Serbe në Kosovë.

   

  Qëndrimin e Britanisë së Madhe e bëri të ditur kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin Britanik, Alicia Kearns, teksa komentoi planin franko-gjerman për Serbinë dhe Kosovën, i cili synon normalizimin e marrëdhënieve mes dy palëve.

  Paqartësia e gjuhës në planin franko-gjerman është problematike. Flitet për ...

 • Borrell: Normalizimi i raporteve Serbi-Kosovë kyç për rrugën drejt BE-së

  20 Shkurt, 2023

  Josep Borrell duke folur në Konferencën e Sigurisë në MynihPërfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, zhvilloi në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih, takime me kryeministrin e Kosovës, Kurti, dhe presidentin e Serbisë Vuçiq.

   

   

  Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se normalizimi i raporteve me Serbinë është kyç për rrugën e Kosovës drejt Bashkimit ...

 • Kurti takoi kancelarin Scholz dhe ministren Colonna, dialogu temë diskutimi

  18 Shkurt, 2023

  Scholz KurtiQeveria e Kosovës po dëshmon përkushtim për Procesin e Berlinit dhe në këtë sfond ka miratuar tashmë tri marrëveshjet e nënshkruara me 3 nëntor në Berlin, e së shpejti do të ratifikohen edhe në Kuvend. Kështu ka deklaruar kryeministri Albin Kurti gjatë një takimi që zhvilloi në Munih me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz dhe ministren për Evropë ...

 • Pulla postare 15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës

  18 Shkurt, 2023

  tabaku 15 vjetFilatelia e Postës së Kosovës Sh.A., më 17.02.2023 vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës”.

   

  Filatelia e Postës së Kosovës Sh.A., më 17.02.2023 vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës”.

  Shënimi i 15-vjetorit të ngjarjes më sublime që realizoi aspiratat shekullore, shpallja e Pavarësisë së Republikës së ...

 • Në SHBA s’pajtohen me Cholletin: Duhet njohje reciproke, jo Asociacion në Kosovë

  17 Shkurt, 2023

  Robert MenendezKryetari i Komitetit për Politikë të Jashtme i Senatit Amerikan, Robert Menendez, ka thënë se nuk pajtohet me qëndrimet e fundit të shprehur nga Derek Chollet, këshilltar i Departamentit Amerikan të Shtetit për domosdoshmërinë e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

   

  Sipas tij, Kosovës i duhet njohja reciproke nga Serbia për të arritur paqe afatgjate dhe jo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"